logo
Ana Sayfa Forum Ara Mobİl TAKVİM Üyeler GİRİŞ YAP Kayıt
*

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
  İletileri Göster
Sayfa: [1] ... 53 |Sonraki»
1  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil 3 (2020) Demosu Mr. Charlie Figür Konumları : Dün 13:24:33

19 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Resident Evil 3 (2020) demosunu muhtemelen hepimiz oynadık, demoda girelebilir her yere girdik, zombilerin ve Nemesis'in saldırılarından kaçınma pratiği yaptık (herhalde bazılarımız bu konuda uzman bile olmuştur). Peki ama kaçımız demo içerisinde 20 farklı yerde olan, Mr. Charlie figürlerinin tamamını bulduk? Bu yazımızı: Hala figürlerin hepsinin bulamamış ve demounun bütün içeriğini bitirmek isteyen arkadaşlar için hazırladık.

Rehbere başlamadan önce belirtmek istediğim bazı önemli bilgiler var:

- Figürleri tek seferde bulmanıza gerek yok. Eğer demoyu oynadığınız sırada figürlerin birkaçını bulup yok ettiyseniz, demoya baştan başladığınızda o figürleri tekrar aramayın.

- Ölmek, yok ettiğiniz figürleri geri getirmez. Figürler, kontrol/kayıt noktalarından faklı şekilde kayıt edilmektedir. Bu sebepten dolayı; eğer bir figürü yok eder etmez ölseniz bile oyun, o figürü bulunmuş kabul eder.

Demoda bulunan; çörek (donut) dükkanı, eczane, metro istasyonu gibi mekanların konumları belli olsa da rehberin daha verimli olması için, sokakları üçe böldüm ve rehberin geri kalanında da o sokakları şu isimler ile adlandıracağım:

- İlk Sokak: Metro istasyonundan çıktıktan sonraki (ilk zombi ile karşılaştığımız) yer ile dar sokağı (iki zombinin olduğu yeri) kapsar.

- Ön Sokak: Dar sokağın bittiği nokta, yangın hortumunu kullandığımız alan ve çörek dükkanının önünü (Nemesis ile ilk karşılaştığımız yeri) kapsar.

- Arka Sokak: Çörekçi dükkanının arka kapısından çıktıktan sonra, yangın hortumunu aldığımız binanın ve eczanenin bulunduğu sokağı kapsar.

Son olarak: Bu rehberde figür konumlarının anlattığım maddelerin, farklı renkler ile yazıldığını göreceksiniz. Bu renklerin anlamları şu şekildedir:

Yeşil: Bu renkte yazan maddelerdeki figürler, oyun alanında açıkta bulunmaktadır ve bunları yok etmek için hiçbir özel koşula uymanız gerekmemektedir.

Turuncu: Turuncu renkte yazılan maddelerdeki figürler gizlidir. Onları bulmak için bazı özel koşulları/görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Aksi halde oyun alanında bulunmazlar.

Kırmızı: Bu renkte yazan maddelerdeki figürleri bulmak için ise Nemesis'in peşinizde olması gerekiyor.

Evet, bütün bu bilgileri verdikten sonra artık Mr. Charlie figürlerini bulmaya başlayalım:

1- İlk figürümüzün konumu oldukça basit. Demoya başlar başlamaz, sağınızda bulunan metro kapısından çıkıp, karşı raylara bakın. İlk figürü orada göreceksiniz.2- İkinci figürümüz, metro istasyonunu üst katındaki masanın üstünde yer alıyor.


3- Metro istasyonundan çıkıp ilk sokağa ulaştığınızda; sağınızda, arka kapıları açık bir ambulans göreceksiniz. Ambulansın açık arka kapılarına doğru nişan aldığınızda üçüncü figürü göreceksiniz.


4- Ön sokağa ulaştığınızda, yolun karşısındaki oyuncak dükkanının camına doğru gidin ve orada Mr. Charlie figür posterine yaklaşık 10 saniye kadar nişan alarak bakın.


Bu işlemi yaptıktan sonra, çörek dükkanın çatısındaki dev çöreğin altına bakın. Figürü orada göreceksiniz.


5- Jill ile Carlos'un telsiz görüşmesini içeren ara sahne bittiğinde, Telin arkasında yanan zombilerin arasına dikkatlice bakın. Bu figürü hemen görmek biraz zahmetli olsa da aradığınızı çok geçmeden bulacaksınız.


6- Ön sokaktaki merdivenlerden inip, çörek dükkanını önüne geldiğinizde, merdivenlerin yanındaki boş alana bakın. Altıncı figürü hemen yerde göreceksiniz.


7- Çörek dükkanının içine girdiğinizde mikrodalga fırının yanına bakın.


8- Çörek dükkanını arka kapısından çıkıp, arka sokağa ulaştığınızda; yolun karşısında, hafif sol tarafta başka bir dar sokak göreceksiniz (pompalı tüfek fişeklerinin olduğu yer) . Oraya gidin ve zombilerin icabına bakıp sokağın sonuna geldiğinizde, sola dönüp yere bakın.


9- Pompalı tüfeği aldığınız odaya girdiğinizde, solunuzda kalan dolapların altlarına bakın. Figürü hemen göreceksiniz.


10- Eczanenin içine girdiğinizde kapının karşısında kalan raflara baştan sona dikkatlice inceleyin. Hem figürü hem de "high-grade gunpowder"ı bulacaksınız.


11- Eczaneden çıktıktan sonra yolun karşısındaki binanın yangın çıkış merdivenlerinden yukarı çıkmaya başlayın. Yukarı çıkarken aynı zamanda tepenizde bulunan metro raylarının demirlerine bakın. Aradığınız figür biraz uzakta ama gene de rahatça fark edebilirsiniz.


12- Yangın merdivenlerinden yukarı çıktıktan sonra, içeri girmeden önce çörek dükkanını çatısına bakın.


13- Deponun içine girdiğinizde, (kilitli kasanın olduğu yer) odanın ortasındaki rafların üst gözlerine bakın. Aradığınız figürü, kutuların arasında göreceksiniz.


14- Depodan çıkıp çatıya ulaştığınız gibi yukarı sağa bakın. Figürü, havalandırma sisteminin tepesinde göreceksiniz.


15- Sıradaki figürümüz yine çatıda. Ancak bulup yok etmeden önce yapmanız gereken bir görev var. Arka sokaktaki eczanede ve ön sokaktaki marketin içerisinde bulunan "high-grade gunpowder"ları birleştirip, Magnum mermisi yapın. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Magnum mermisi envanterinizden atmadan; demonun başladığı yere, Mikhail'in yanına gidin. Mikhail, size Carlos'u başka yere gönderdiğinden bahsedecek. Mikhail'in konuşması bittikten sonra tekrar çatıya dönün ve yerde yatan inşaat işçisinin cesedini bulun. Figür, o cesedin hemen yanında belirecek.


16- Ön sokakta bulunan marketin kapısındaki zinciri kesip, içeri girdikten sonra kapı hizasındaki cam reyonda sergilenen ürünlere bakın.


17- Sıradaki figürü bulmak için bir oyunda, tam 25 "mükemmel sıyrılma" (perfect dodge) yapmanız gerekiyor. Bu işlemi yavaş ama güvenli bir şekilde yapmak istiyorsanız, tek başına gezinen bir zombi bulun (veya bir zombi topluluğundan sadece bir zombiyi ayakta bırakın) ve yapacağı her saldırıya "mükemmel sıyrılma" uygulayın. Eğer işlemin yapım süresini hızlandırmak isterseniz, Nemesis'i bulun ve her saldırısına "mükemmel sıyrılma" uygulayın (bu biraz daha tehlikeli) . Bu işlemi 25 kere art arda yapmanıza gerek yok. Hasar almak, süreci bozmaz veya sıfırlamaz.

Bu işlemi sağ salim tamamladıktan sonra arka sokağa gidin. Çörek dükkanının solunda, kaza yapmış bir polis aracı göreceksiniz. O aracın ön kapsına yaklaştığınızda, kapı açılacak ve bir zombi dışarı fırlayacak. Aradığınız figürü, aracın içinde görebilirsiniz.18- Artık geriye kalan figürleri bulmak için korkularımız ile yüzleşmemiz gerekiyor. Sıradaki figürü bulmak için Nemesis'i tek seferde 3 defa yenmeniz/durdurmanız gerekiyor.

Bunu başarmanın en kolay yolu: Demoyu, "Destekli" (Assisted) zorluk seviyesine düşürmektir. Zorluğu düşürmek için ise önce herhangi bir yerde ölmeniz gerekiyor. "You are dead" yazısını gördükten sonra ekranın sağ altına bakın. Orada zorluğu düşürmek için basmanız gereken tuşu göreceksiniz. Zorluğu düşürüp, kayıt noktasından tekrar başladığınızda; envanterinizin çok daha geniş olduğunu ve ayrıca makineli tüfeğe sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Bununla birlikte artık otomatik nişan özelliğine sahipsiniz ve düşmanlarınız, normale göre daha kolay ölecekler.

Zorluğu düşürmeden bunu başarmak isteyen arkadaşlar ise şu taktikleri uygulayabilirler:

- Çörek dükkanının önünde bulunan sigorta kutusuna belirli aralıklar ile ateş ederek Nemesis'i durdurup, savunmasız hale sokabilirsiniz.

- El bombaları ve patlayıcı variller, yüksek hasar verir. Onları iyi değerlendirin.

- Nemesis'in kalbine ateş ederek, koşmasını engelleyebilirsiniz.

- Nemesis'den bir yumruk yeseniz bile ikinci yumruk gelmeden sıyrılabilir hatta "mükemmel sıyrılma" gerçekleştirebilirsiniz.

Nemesis'i 3 kere yendikten sonra ön sokakta bulunan marketin önünde kaza yapmış polis araca gidin. Araca yaklaştıktan sonra aracın ön kapısı açılacak ve bir zombi kendisini dışarı atacak. Aracın içine baktığınızda figürü göreceksiniz.

UYARI: Nemesis, 3 kere yenildikten sonra peşinizi bırakmayacak. Kısa süre sonra tekrar ayağa kalkıp, saldırılarına devam edecek.19- Yangın hortumunu kullandıktan sonra 18. maddemizde söz ettiğimiz, ön sokaktaki polis aracına gidin. Aracın biraz ilerisinde yanına gidemediğiniz ve bu sebepten dolayı size saldırmayan, bir zombi göreceksiniz. O zombiyi başından vurarak öldürün (merak etmeyin tek mermide ölecek) .


Zombiyi öldürdükten sonra arka sokaktaki eczaneye gidin. Aradığınız figürü, eczanın arka tarafındaki masanın üzerine düşmüş bir şekilde göreceksiniz.


20- Son figürümüz oldukça basit bir yerde, ancak yine de fazlasıyla dikkat gerektiriyor. Yangın hortumunu kullandıktan sonra, solunuza nişan alarak yavaşça yürümeye devam edin. Son figürü, binanın giriş kapısının sol üstündeki havalandırmanın üzerinde göreceksiniz. Bu figürün olduğu yerde dikkatli olun. Atacağınız birkaç fazla adım, demonun bitmesine sebep olur.


Tebrikler, Resident Evil 3 (2020) demosunda yer alan bütün Mr. Charlie figürlerini buldunuz. Peki bu çabanın karşılığında alacağınız ödül ne? Bütün figürleri bulup yok etmek, ne yazık ki demoda gizli bir içeriğin açılmasına sebep olmuyor ve oyunun tam sürümü çıktığında da bunun için bir ödül alacağınızı pek sanmıyorum. Ancak eğer "Resident Evil Ambassador"a üyeyseniz, bu çabanızdan dolayı 100 puan kazanacaksınız.
2  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil 3 (2020) Sadece Bıçak Kullanarak Bitirilebilir mi? : Mart 23, 2020, 20:34:49

Geçen hafta demosunu oynadığımız ve önümüzdeki hafta Cuma günü (3 Nisan 2020) çıkışını gerçekleştirecek olan Resident Evil 3 (2020) hakkından yeni sızıntılar ve resmi açıklamalar gelmeye devam ediyor. Eğer siz de iyi olduğu oyunlarda kendisini kısıtlayan kurallar ile oynayan ve oyunları mümkün olan en zor şekilde bitirmeyi hedefleyen oyunculardan biriyseniz, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama dikkatinizi çekebilir.

Demoyu oynayanların fark ettiği üzere yeni oyundaki bıçağımız, Resident Evil 2 (2019)'da bulunan bıçakların aksine kırılmıyor. Haliyle bu durum, oyuncuların bıçağı daha sık kullanmasına sebep oldu. Durum böyle olunca: Bilinen oyun inceleme sitelerinden olan Game Informer, Resident Evil 3 (2020)'ün yapımcısı olan Peter Fabiano'a oyunun sadece bıçak kullanarak bitirmenin mümkün olup olmadığını sordu.

Peter Fabiano'nun anlattığına göre: Resident Evil 3 (2020)'yi sadece bıçak kullanarak bitirmek mümkün ve hatta oyunun tam sürümünü test eden Capcom çalışanları arasında bunu başaranlar da olmuş. Ancak tahmin edebileceğinize üzere bunu başarmak hiç kolay olmamış.

Bu açıklamayı okuduktan sonra birçoğumuz; bıçağın kırılmadığını ve oyundaki sıyrılma sistemi sayesinde saldırılardan hasar almadan kaçınmanın mümkün olduğunu bildiğimiz için oyunu sadece bıçak kullanarak bitirmenin o kadar da zor olmadığını düşünmüşüzdür. Ancak Resident Evil 3 (2020)'de kullandığımız bıçağın, Resident Evil 2 (2019)'da kullandığımız bıçaklara kıyasla kısmen daha güçsüz olduğunu ve kullanma animasyonunun da daha yavaş olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yine de Resident Evil oyun topluluğu arasında oldukça popüler olan "Oyunu sadece bıçak kullanarak bitirme" etkinliğinin, Resident Evil 3 (2020)'de de sıkça göreceğimizden emininiz.
3  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / ESRB'den Resident Evil 3 (2020) Notu : Mart 14, 2020, 17:22:48

Resident Evil 3 (2020)'nin çıkışı için artık gün saymaya başladık. Bildiğimiz kadarıyla, oyunun geliştirime süreci tamamlandı ve geri kalan bu sürede yapım ekibi, oyunu çıkışı öncesi olası hataları düzenlemek ve çıkış için gerekli yasal işlemleri tamamlamak ile uğraştıklarını tahmin ediyoruz. Bu yasal işlemlerin arasında tabii ki oyuna yaş sınırlamasının konulması da var. Amerika'nın "Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu" olan ve kısaca "ESRB" adı ile bilinen kuruluş, tahmin edebileceğiniz üzere Resident Evil 3 (2020) için "Mature +17" sınırlamasını getirdi. Buraya kadar şaşırılacak bir durum yok ancak ESRB, bu notu verdikten sonra yaptığı yazılı incelemede Resident Evil 3 (2020) için iki ufak spoilerı da paylaşmış oldu.

Bu haberimizde o incelemenin hem orijinal halini hem de Türkçe çevirisi sunacağız. Ancak her zaman yaptığımız gibi bir spoiler uyarasında bulunmakta fayda var. Eğer Resident Evil 3 (2020) ile ilgili her türlü spoilerdan uzak durmak istiyorsanız, yazının geri kalanını OKUMAYIN.

ESRB'nin inceleme metnine buradan ulaşabilirsiniz. Metnin Türkçe çevirisi ise şu şekilde:

"Hayatta kalma-korku oyunu olan bu yapımda oyuncular, zombi istilasına uğramış olan şehirden kaçmaya çalışan bir özel birim üyesini (Jill Valentine) rolünü üstlenecekler. Üçüncü kişi bakış açısından oyuncular, zombiler ve diğer büyük yaratıkların saldırılarından kaçınmak için çeşitli ortamlara (metrolar, şehir sokakları, bina koridorlar, vb.) geçiş yapacaklar. Oyuncalar kendilerini korumak ve yaratıkları öldürmek için tabancalar, makinalı tüfekler, pompalı tüfekler ve patlayıcılar kullanacaklar. Bu saldırılar zaman zaman düşmanlarının vücutlarını parçalanmasına, çoğu zaman bol miktarda kan sıçramasına sebep oluyor. Ara sahnelerde şiddet tasvir ediliyor: Sahnelerin birinde bir adam, yakın mesafeden infaz edilirken; bir diğer sahnede yaratıklardan birinin dokunacı, bir karakterin göğsünü delip geçiyor. Birkaç sahnede zombilerin/cesetlerin organları gözüküyor. Diyaloglar, "S**tir" ve "Kahretsin" kelimelerini barındırıyor."
4  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil: Resistance'da Ganimet Kutuları Olacak : Mart 09, 2020, 20:05:12
Eline sağlık abi. Yanlış hatırlamıyorsam, geçtiğimiz Şubat ayının sonunda (bundan iki hafta önce) yayınlanan inceleme videolarından birinde, RE Resistance'da açılabilir bir çok kozmetik eşya olduğunu söylüyorlardı. Tabii işin içinde kozmetik eşyalar varsa, aynı işin içinde ganimet sandıkları (loot boxlar) da olur. Şu oyun çıkışını gerçekleştirdikten kısa süre içinde oyuncu kaybetmezse Capcom, daha çok mikro ödemeli içerikler sunacaktır.

"Düşük seviye ganimet kutuları" muhtemelen maç bitiminde veya seviye atladıkça oyunculara verilen, içlerinden genelde basit eşyalar çıkan sandıklardır. Daha "şekil" kozmetik eşyaları içeren veya bu eşyaların çıkma ihtimali daha yüksek olan kutular ise para ile satılır.
5  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil 3 (2020) Oynanış Videosunda Outbreak Detayları : Mart 05, 2020, 22:28:00

Geçtiğimiz günlerde Resident Evil 3 (2020) için oynanış videoları yayınlanmış ve oyun ile ilgili yeni bilgiler paylaşılmıştı. Resident Evil hayranları, paylaşılan yeni bilgiler hakkında kendi fikirlerini dile getirirken; demoda yer alan ve Resident Evil Outbreak'e gönderme yapan (Easter Egg) üç afiş görseli, bazı hayranlarının dikkatinden kaçmadı. Şimdi lafı çok daha fazla uzatmadan söz konusu olan o üç afişe bir bakalım.

(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

1- Öncelikle Jill'e en yakın olan "Zapata Beer" afişine bakalım. Eğer Resident Evil Outbreak File #2'yi oynayıp bitirdiyseniz; oyunun son bölümü olan "End of the Road"un sonlarına doğru beliren, neon ışıklı "Zapata Beer" panosunu belki dikkatinizi çekmiştir.

(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Aynı panoyu, Resident Evil: The Umbrella Chronicles oyununda Ada Wong'u yönettiğimiz, "Death's Door" isimli bölümde de görebilirsiniz.

2- Sıradaki afişimiz, Umbrella'nın ek gelir için ürettiğini düşündüğümüz "Umbrella Noodles" (Umbrella Erişteleri) ile ilgili. Bu afişteki ürünü; Resident Evil Outbreak'in 4. senaryosunda, 101 numaralı odada bulabilirsiniz.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Merak edenler için bu eşyayı aldığınız zaman eşya açıklamasında: "Umbrella
gıda endüstrisini de ürküyor. Bu ürün, sözde oldukça lezzetliymiş.
" yazıyor.

3- Bu yazıda belirteceğimiz son afiş detayımız, Resident Evil Outbreak File #2'de bulunan "Elephant Restaurant" (Fil Restoranı) ile ilgili. Outbreak File #2'nin hayvanat bahçesini içeren bölümü olan "Wild Things"i oynadıysanız, muhtemelen bölümün başlangıcında bulunan restorana girmişsinizdir. İşte girdiğiniz o restoranın afişi Resident Evil 3 (2020)'de yer alıyor.(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Bu detaylar şu an için büyük bir anlam barındırmıyor olsalar da oyunun çıkışından sonra olacaklar için bir şey diyemeyiz. Kim bilir? Belki Outbreak içerikleri (karakterleri ve bölümleri) Resident Evil: Resistance'a veya Resident Evil 3 (2020)'e yan hikaye DLCsi olarak gelebilir. Hep beraber bekleyip göreceğiz.
6  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Kojima Productions Önümüzdeki Hafta Yeni Bir Duyuru Yapacak : Mart 05, 2020, 21:22:54
Death Stranding çıktıktan sonra Kojima, DS'in devamı için farklı şeyler düşündüğünü söylemişti. Her ne kadar bu haberde Death Stranding ile ilgili bir şey ima edilmemiş olsa da ben, DS'in devamı ile alakalı bir şeyin (oyun, anime veya film) duyurulacağını bekliyorum. Gene de beklentilerim gerçekleşmez ve işin altından gerçekten Silent Hill ile ilgili bir iş çıkarsa, ona da kesinlikle "hayır" demem. Sırıtma

Haber için teşekkürler abi. Forever
7  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / DreadOut 2 Çıkış Tarihi Duyuruldu : Şubat 13, 2020, 19:46:24

Digital Happiness tarafından geliştirilen ve 2014 yılında ilk oyunu ile "ufak" olsa da başarıyı yakalayan DreadOut'un devam oyununun bir süredir geliştirildiği, ilk oyunun hayranları tarafından biliniyordu. Geliştirme sürecine sessiz bir şekilde devam eden ve çıkış tarihi ile ilgili gelen soruları genelde geri çeviren yapım ekibi, geçtiğimiz günlerde bir fragman yayınlayarak DreadOut 2'nin 20 Şubat 2020 tarihinde Steam üzerinden çıkışını gerçekleştireceğini duyurdu.

Fatal Frame'e fazlasıyla benzeyen DreadOut'ta cep telefonumuzun kamerasını kullanarak, çevremizdeki hayaletlerin ve diğer paranormal olayların fotoğraflarını çekerek başımızdan kovuyor ve bulmacaları çözüyorduk. DreadOut 2'nin son yayınlanan fragmanında gördüğümüz kadarıyla bu sistemin yeni oyunda da olduğunu ve buna ek olarak, bazı yakın dövüş dinamiklerinin oyuna eklendiğini söylemek mümkün.

Unity Engine ile geliştirilen ilk oyun; "pek önemli olmayan bir bağımsız yapım oyunu" gibi görünse de çıkışıyla birlikte kısa bir süreliğine adından bahsettirmiş hatta oyuna ait film, Netflix üzerinden yayınlanmıştı. Bakalım Unreal Engine ile geliştirilen DreadOut 2, benzer ilgiyi görebilecek mi?

Yayınlanan fragmanı aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz.


8  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Capcom Hayranları Tekrar Teste Çağırıyor : Şubat 03, 2020, 20:12:41

Takipçilerimizin hatırlayacağı üzerine 2019 yılının Ağustos ayından Capcom, "Resident Evil Ambassador" isimli etkinliği ile serinin hayranlarını yeni oyunu test etmeleri için çağırmış, daha sonraki bir tarihte ise Resident Evil 3 (2020)'nin çok oyunculu modu olan "Resident Evil: Resistance"ı duyurmuştu.

Capcom geçtiğimiz günlerde Resident Evil Ambassador'a üye olan kullanıcılarını yine e-posta yollu ile teste çağırdı. Gönderilen e-postaya olumlu geri dönüş yapan kullanıcıların arasından seçilecek şanslı sayılı oyuncu; 29 Şubat 2020 - 21 Mart 2020 tarihleri arasında dünyanın çeşitli yerlerinde, kapalı kapılar ardında teste katılacak ve görüşlerini doğrudan yapımcılara iletme şansına sahip olacaklar.

Peki ama hayranlar hangi oyunu test edecek? 3 Nisan 2020 tarihinde çıkacak olan ve yapım süreci neredeyse tamamlanan RE3 (2020) ile RE: Resistance'i test edip, gördükleri olası olumsuzlukları mı dile getirecekler, yoksa bu haberimizde belirttiğimiz RE8'i mi test edecekler? Bu sorunun cevabını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Son olarak merak edenler için Resident Evil Ambassador etkinliğinin gerçekleşeceği tarihleri ve şehirler şu şekilde:

- 29 Şubat 2020 veya 1 Mart 2020 tarihinde Tokyo/Japonya
- 8 Mart 2020 veya 9 Mart 2020 tarihinde Los Angeles/ABD
- 12 Mart 2020 veya 13 Mart 2020 tarihinde New York/ABD
- 20 Mart 2020 veya 21 Mart 2020 tarihinde Frankfurt/Almanya
9  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Yeni Silent Hill ve Fatal Frame Filmi Geliyor! : Şubat 03, 2020, 19:30:58
Son zamanlarda Silent Hill cephesinden yüksek sesler geliyor. Umarım Konami'nin son zamanlardaki "başarısızlık" hastalığı bu seride kendisini göstermez. Silent Hill serisinin iki filmini de izlemiş biri olarak (ilki gene iyiydi, ikinci film ise "ehhhh işte" seviyesinde) yeni film hakkındaki haberleri bekliyor olacağım.

Fatal Frame'in de tekrar bir şekilde tekrar göz önüne çıkmasına sevindim. Umarım film başarılı olur ve serinin haklarına sahip olan Koei Tecmo, seriye hak ettiği ilgiyi göstermeye başlar.

Haber için teşekkürler abi. Forever
10  Site Esasları, İşleyiş Şekli ve Genel İdare / Öneri-İstek-Yol-Yordam / Ynt: Kişisel konuları konuşabilceğimiz bir altbaşlık : Şubat 02, 2020, 16:04:49
Böyle bir konu var zaten.Sizi buraya bekliyoruz  Tebessüm

https://nekrokelebek.com/index.php?topic=5239.0

Aynen yukarıdaki başlıkta gönlünüzden geçen her konu hakkında konuşabilirsiniz.
11  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / İki Yeni Silent Hill Oyunu Geliyor Olabilir : Ocak 27, 2020, 20:05:14

Geride bıraktığımızda günlerde yaptığımız haberde birçok Silent Hill oyununda "sanat yönetmeni" görevini üstlenen Masahiro Ito'un yeni bir proje üzerinde çalıştığından bahsetmiştik. Yeni projenin ne olduğuna dair hiçbir bilgimiz olmasa da çoğumuz, yeni projenin Silent Hill ile ilgili olduğunu tahmin ediyorduk. Resident Evil oyunlarına dair bilgileri yayınlanmadan önce Twitter üzerinden yazan "AestheticGamer" isimli kullanıcı, yakın zamanda yaptığı paylaşımlar ile Konami'nin uzun süredir yeni Silent Hill oyunları üzerinde çalıştığını belirtti.

AestheticGamer yaptığı paylaşımda: Konami'nin Silent Hill serisinin yeni oyunları için iki yıldır, sayılı geliştirici ekip ile görüşüp fikir aldığını ve gelen fikirlerden ikisine olumlu baktığını açıkladı. Olumlu bakılan oyunlardan biri; Telltale oyunları ve Until Dawn'a benzer bölümler halinde yayınlanacak, hikaye odaklı bir oyun olurken diğerinin ise seriye "hafif" bir yenileme (reboot) oyunu olacağı yönünde tahminde bulundu.

Peki ama bu "hafif yenilenme" ne anlama geliyor? Bu terim şu an için pek çok anlama gelse de benim aklıma ilk gelen: "Silent Hill: Shattered Memories" gibi serinin ilk oyununu farklı açıdan anlatacak bir yapım oldu.

Silent Hill serisine ait yeni iki oyunun gelecek olması söylentileri kulağa hoş gelse de Konami'nin Silent Hill alan adını bile yenileme gereğini duymadığını ve çıkardığı sok iki oyun olan Metal Gear Survive ile Contra Rogue Corps'u göz önüne aldığımızda, yeni iki oyun için endişelenmemek elde değil.

AestheticGamer'ın attığı mesaja aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

AestheticGamer Twitter
12  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Seneye Yeni Bir Resident Evil Oyunu Satışa Sunulabilir : Ocak 23, 2020, 19:16:31
Belki de Capcom başlangıçta; bir yıl yeni oyun, ertesi yıl remake şeklinde seriyi devam ettirmeyi planlandı. Ancak RE2 (2019)'un başarısından sonra belki "remake'ten yakaladığımız coşkuyu devam ettirelim" dediler ve RE3 (2020)'e öncelik verme kararı aldılar.

Önümüzdeki yıl yeni bir Resident Evil ile karşılaşma ihtimalinin olması oldukça güzel, ancak zaman zaman içimden "Keşke Capcom, RE'ye son zamanlarda gösterdiği ilgiyi diğer eski serilerine de gösterse ve onları da tekrar canlandırsa." demiyor değilim.

Eline sağlık abi, on numara bir yazı olmuş. Forever
13  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil 3 (2020) Nemesis Fragmanı Detayları : Ocak 16, 2020, 20:09:06

Geçtiğimiz günlerde Resident Evil 3 (2020) için yeni bir fragman yayınlandı ve Nemesis'in yeni oyunda nasıl olacağına dair merakımız az da olsa giderildi. Yaklaşık 2 dakika süren fragman ve beraberinde yayınlanan oyun içi görseller, oyun hakkında çok fazla bilgi vermese de bazı ufak detaylar barındırıyorlar. Bizler de Aralık 2019 tarihinde Resident Evil 3 (2020)'nin duyuru fragmanına yaptığımız "detay ve teori" yazımızın aynısını yeni fragmanda da yaptık. İşte Nemesis fragmanında gözümüze çarpan birkaç detay ve detaylardan ortaya çıkardığımız bazı teoriler:

Bir önceki yazımızda olduğu gibi gene ufak bir spoiler uyarısında bulunalım. Eğer Resident Evil 3: Nemesis'i henüz oynamadıysanız ve bu oyun hakkında spoiler almak istemiyorsanız, yazının geri kalanını okumayın.

Bu yazıda belirteceğimiz detayların aralıkları aşağıdaki fragmandan alınmıştır:1- İlk detayımız tam olarak fragmanın başlangıcı olan 0:04-0:06 aralığında yer alıyor. Yere düşmüş durumda olan Jill'e hamle yapan Nemesis'in yüzüne dikkatlice bakarsanız; Nemesis'in üzerindeki "ambalaj" benzeri maddenin henüz tam açılmadığını, yüzünün sadece küçük bir bölümünün açık olduğunu fark edebilirsiniz.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Fragman ile beraber yayınlanan oyun için görsellere baktığımızda ise Nemesis'in üzerindekilerin zaman için yırtıldığını görmek mümkün. (Muhtemelen oyun sırasında alacağı hasarlardan dolayı yırtılacak.)


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Bu detaylardan yola çıkarak: Nemesis'in ikinci formuna geçiş evrelerini oyun içinde görebiliriz.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

2- Fragmanı çok fazla ileri sarmayın çünkü bir sonraki detayımız fragmanın 0:07 saniyesinde beliriyor ve çok fazla dikkat gerektirmiyor. Bu sahnede Nemesis, Jill'i kafasından tutup fırlatıyor. Bu hareketin yeni yapıma Resident Evil 3: Nemesis'den aktarıldığını söyleyebiliriz ve o oyunu oynamış herkes çok büyük ihtimal ile Nemesis tarafından birçok kez bu şekilde fırlatılmıştır.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

3- Artık Jill'in Nemesis tarafından hırpalanmasını geride bırakıp fragmanın 0:13 saniyesine, Carlos'un Jill'e yardım ettiği sahneye geçelim. Muhtemelen hepimiz bu sahneyi izlerken Carlos ile Jill'e odaklandık. Şimdi sizden o sahnede görülen binalara, binaların pencerelerine ve kapılarına odaklanmanızı istiyorum.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Yukarıdaki görselde binalara dikkatlice baktığınızda, sol üst köşede R.P.D. girişini fark etmişsinizdir. Merak etmeyin bu maddede belirteceğim tek detay R.P.D. girişi değil. Eğer Resident Evil 2 (2019)'u dikkatlice inceleyip, oynadıysanız bu sokak size tanıdık gelebilir. Fragmanda ve yukarıda gördüğünüz bu sokak; Resident Evil 2 (2019)'un 1. senaryosuna başladığımız (benzin istasyonu sonrası) sokak. Eğer oyun başlar başlamaz sola dönerseniz, fragmandaki sahnenin gerçekleştiği yeri görebilirsiniz.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Ayrıca bu görsellerdeki yer ile R.P.D. girişi arasındaki mesafeye bakarak, Jill ile Carlos'un ilk defa karşılaşacakları yerin; R.P.D.'nin bir sokak ötesi olacağını söyleyebiliriz. (Resident Evil 3: Nemesis'deki ilk karşılaşma ya gazete ofisi ya da restoranda gerçekleşiyordu)

4- Fragmanımız son detayı için 0:34'e geçelim. Bu sahnede ve fragmanın devamında gördüğümüz kadarıyla Resident Evil 3: Nemesis'de saat kulesine gitmek için kullandığımız tramvayı, yeni oyuna metro olarak değiştirmişler. Bu detay ile oyunun orijinal halinden bir şeyin daha bozulduğunu görsek de aynı zamanda; Resident Evil Outbreak: File #2'nin "Underbelly" bölümünün de yer altı metro istasyonunda geçtiğini hatırlatmakta fayda var. Belki bu iki istasyon arasında bir bağ vardır ve bu sayede birkaç Outbreak göndermesi (easter egg) ile karşılaşırız? (Sadece belki...)


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

5- Fragmanda çok fazla detay bulunmasa da yayınlanan oyun içi görsellerin arasında bahsetmek istediğimiz iki detay bulunuyor. Bunların ilk: Nemesis'in bazukası ile Jill'i kaldırdığı ve ben de dahil olmak üzere bazılarımızın "absürt" bulduğu görsel.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Bu görselin belli bir alanının parlaklığı arttırdığımızda, yere tebeşir ile yapılmış bir çizim gözümüze takılıyor. Çizim ve yakınında bulunan merdivenlerden yola çıkarak, görseldeki yerin Resident Evil 3: Nemesis'deki barın arka sokağı olduğu söylemek mümkün.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

6- Yazımızın son detayı için Mikhail, Carlos ve Tyrell'in kendi aralarında konuştukları görsele bakalım:


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Eğer Carlos'un arkasında bulunan "Stalker" isimli filmin posterine dikkatlice bakarsanız, posterdeki yaratığın "Alien" film serisindeki "Xenomorph" isimli yaratıklara benzediğini görebilirsiniz. Merak edenler için ise Resident Evil 3'deki olaylar 28 Eylül 1998 tarihinde gerçekleşiyor, bu tarihe en yakın zamanda vizyona girmiş olan Alien filmi ise 6 Kasım 1997 tarihinde vizyona girmiş olan "Alien: Resurrection" (Yaratık: Diriliş) isimli filmdir.


(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın)

Bu yazıdaki detayları daha önce fark edebildiniz mi ya da burada olmayan, farklı bir detaya denk geldiniz mi? Konu hakkındaki yorumlarınızı Facebook sayfamıza veya buraya yazmaktan çekinmeyin.
14  Makaleler ve Tasarılar / Clock Tower / Ynt: Clock Tower Karakterleri : Ocak 13, 2020, 20:42:08
RICK

Doğum Yılı: 1931

Oyundaki Yaşı: 65

Barrows ailesinin hizmetlilerinden biri olan Rick, gençlik yıllarında da İngiltere'de Barrows kalesinde aileye hizmet etmiş ve bu nedenle Barrows ailesinin karanlık geçmişini bilen ender kişilerdendir. Ailenin karanlık geçmişini bildiği hâlde sadakatinden dolayı kimseye hiçbir şey söylemeyen Rick, lanetli ikizler olarak bilinen Bobby Barrows ve Dan Barrows doğumuna kadar Norveç'te Simon Barrows ve Mary Barrows çiftine de hizmet etmeyi sürdürmüştür. İkizlerin doğumundan sonra malikanedeki hizmetlilerin güvenliğinden endişen eden Simon, Rick'te dahil olmak üzere bütün hizmetleri malikaneden kovmuştur. Rick bu olaylardan sonra emekliye ayrılmış ve Oslo'da ufak bir bahçeli evde yaşamını sürdürmeye devam etmiştir.

Jeniffer'ın Barrows malikanesinden dönmesi ve Barrows ailesinden geriye kimsenin kalmadığı açıklandıktan sonra, artık uzun yıllar boyunca hizmet ettiği ailenin sırlarını açıklamakta bir sıkıntı görmeyen Rick, bildiklerini gazeteci Nolan Campbell ve müfettiş Stan Gotts'a anlatır.

Jeniffer Senaryosunda:

Rick'in evine giden Nolan Campbell, Rick'e Barrows ailesinin geçmişi ve İngiltere'de bulunan Barrows Kalesi hakkında sorular sorar. İkili arasındaki sohbet sonrasında evden ayrılan Nolan'ı kapıya kadar yolcu etmek isteyen Rick'in kafasına, avize düşmesi sonucunda ölür. Bu avize tabii ki Scissorman tarafından düşürülmüştür.

Helen Senaryosunda:

Helen'ın isteği üzerine Rick'in evine giden Stan Gotts, Rick ile Barrows ailesi ve Scissorman'nin geçmişi hakkında konuşur. İkili arasındaki konuşma Rick'in köpeği Victor'un havlaması ile bölünür. Rick, Victor'un yanına gidip sorunun ne olduğunu anlamaya çalışırken Victor birden Rick'in üzerine atlar ve boğazının parçalayarak Rick'in ölmesine sebep olur. Victor'un bu davranışın nedeni: O sırada telepatik olarak Scissorman'in etkisi altında olmasıdır.
15  Makaleler ve Tasarılar / Clock Tower / Ynt: Clock Tower Karakterleri : Ocak 12, 2020, 21:01:20
KAY SATTERWHITE

Doğum Yılı: 1970

Oyundaki Yaşı: 26

Granit yetimhanesinde öğretmen olan Kay Satterwhite, sıcak kanlı ve çevresindekilere karşı oldukça nazik biri olarak bilinir. Barrows malikanesinde bulunan ve ardından yetimhaneye gönderilen, hafızasını kaybetmiş bir çocuk olan Dan Barrows ile yakından ilgilenen Kay, ona "Edward" adını vermiştir.

Malikanedeki araştırmalar bittikten sonra olayın detaylarını merak eden yetkililer, Jeniffer ile Dan'ı Oslo'ya terapi almaları için göndermeye karar verirler. Jeniffer'ın sorumluluğu o sırada Oslo'da bulunan Helen Maxwell'a verilirken, Dan'nin sorumluluğu ise onunla yakından ilgilendiği için Kay Satterwhite'a verilir. Oslo'da gördüğü terapi seansları sırasında kendi hafızasına kavuşan Dan, kısa sürede Kay'i telepatik olarak etkisi altına almayı başarır ve onu kendi emellerinde kullanmaya başlar.

Kay Satterwhite her ne kadar Scissorman olan Dan'e yardım etse de İngiltere'de bulunan Barrows kalesinden Dan tarafından öldürülür. Ancak Kay'ın kendi bilincine tekrar kavuştuğu için mi yoksa artık Dan'in işine yaramadığı için mi öldürüldüğü bilinmemektedir.
16  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil 3 (2020) Farklı Bitişler İçermeyecek : Ocak 11, 2020, 21:30:13
Resident Evil 3: Nemesis'in birbirine çok benzeyen iki farklı sonundan sadece birinin yeniden yapımda olmasına "hadi neyse" derim de ana senaryo akışını değiştiren seçeneklerin oyunda yer verilmemesi gerçekten can sıkıcı bir durum. Sırf bu seçeneklerin oyunu nereye götüreceğini merak ettiğim için orijinal oyunu fazladan bitirmişliğim vardı.

Mercenaries modunun da oyunda yer almayacak olması canımı sıkan bir diğer mesele. Her ne kadar Resident Evil: Resistance tek kişilik bir mod bulundursa da RE2 (2019)'da Hunk ve Tofu modlarının bulunmasından dolayı, RE3 (2020)'de de Mercenaries modunun olacağını düşünüyordum. Tek kişilik modundan ziyade çok oyunculu moda odaklı olan Resident Evil: Resistance'ın çıkışından sonra bol miktarda mikro ödeme barındıracağını tahmin ediyorum. Umarım bu konuda yanılırım.

Haber için teşekkürler abi. Forever
17  Makaleler ve Tasarılar / Clock Tower / Ynt: Clock Tower Karakterleri : Ocak 11, 2020, 20:54:14
EDWARD (DAN BARROWS)

Doğum Yılı: 1986

Oyundaki Yaşı: 10

Barrows ailesinin lanetli ikizlerinden biri olan Dan, Barrows malikanesinde Jennifer'ın karşısına ilk olarak "larva" olarak da adlandırılan; mor ten rengi, kırmızı göz rengine ve devasa boyutta bir bebeği andıran fiziksel görünüşü ile çıktı. Malikanede yaşanan patlamanın sonrasında yanan "larva" bedeninin içinden çıkmayı başaran Dan, artık sıradan bir çocuk vücuduna sahiptir.

Jennifer'ın Granit yetimhanesine geri dönmesi ve Barrows malikanesinde neler olduğunu yetkilere anlatmasından sonra malikanede araştırma yapan polisler, Dan'i bulur ve onun sağ kurtulmayı başarmış sıradan bir çocuk olduğunu düşünerek yetimhaneye götürürler. Hiçbir yerde kaydı bulunmayan ve hafızasını kaybetmiş olan Dan, yetimhanedeki öğretmenlerden biri olan Kay Satterwhite'a emanet edilerek, Jennifer ile birlikte Oslo'ya terapiye gönderilir. Dan hafızasını kaybettiği hatta kendi adını bile hatırlayamadığı için Kay ona "Edward" adını verir.

Oslo'da belirli aralıklar ile Prof. Samuel Barton'un terapilerine katılan Dan, ne zaman olduğu tam olarak bilinmese de kim olduğunu ve malikanede neler yaşandığını hatırlamayı başarır. Ardından "larva" zamanından sahip olduğu telekinezi gücünün de yardımı ile Samuel Barton, Kay Satterwhite ve Oslo üniversitesinde "araştırma asistanı" olarak görev yapan Harris Chapman'ı telepatik olarak etkisi altına almayı başarır. Barrows klanının yeni Scissorman'i olan Dan'in aklında artık sadece annesi ve kardeşinin ölümünden sorumlu olan Jennifer'dan intikam almak vardır.

Etkisi altına aldığı kişilerin de yardımıyla "Edward" kimliğini hiç bozmadan İngiltere'ye Barrows kalesini araştırmaya gidecek olan gruba katılmaya başaran Dan burada; Jennifer'ın açtığı büyülü kapının ardına hapsedilir ve bir daha kendisinden haber alınamaz.

Dan Barrows'un ortadan kalkmasıyla; Barrows klanı ve "Scissorman" efsanesi sona erer.
18  Site Esasları, İşleyiş Şekli ve Genel İdare / Öneri-İstek-Yol-Yordam / Ynt: Silinmiş Görsel İhbarı : Ocak 10, 2020, 21:44:49
İptal edilen Resident Evil'lar ( https://nekrokelebek.com/index.php?board=22.0 ) bölümündeki bütün konulardaki resimler uçmuş bir tek orayı unutmuşsunuz sanırım Sırıtma

Edit: https://nekrokelebek.com/index.php?board=116.0 buradaki konularda da resimlerin olduğunu hatırlar gibiyim Sırıtma

Resident Evil 3.5 ve Resident Evil 1.5 konularının ilk mesajlarındaki görseller silindi ancak hemen ikinci mesajlara bakıldığında, oyunların nasıl göründüğüne dair bilgi veren videolarda bir sıkıntı yok. O zamanlarda üyelerimiz tarafından gönderilen görseller ise ne yazık ki sitemizin datebase'inde olmadığından (başka sitelere yüklenip paylaşılmış ve o siteler de kapanmış) ve o görsellerin neye benzediğini tam olarak bilmediğimizden dolayı onları geri getirmemiz pek mümkün değil.

Makale konularındaki eksik görseller, hala üzerinde çalışmaya devam ettiğimiz bir konu. En yakın zamanda bu sorunu gidermeyi amaçlıyoruz. Gözlemleriniz için teşekkürler. Forever
19  Makaleler ve Tasarılar / Clock Tower / Ynt: Clock Tower Karakterleri : Ocak 07, 2020, 22:06:48
STAN GOTTS

Doğum Yılı: 1954

Oyundaki Yaşı: 42

Oslo'da bir "müfettiş yardımcısı" ve Helen Maxwell'ın eski bir arkadaşı olan Stan Gotts birçok davada Helen ile birlikte çalışmıştır ve Helen'a "hocam" diye hitap etmektedir. Stan'nin müfettiş olan diğer ortağı, önceki davanın araştırması sırasında yaşanan bir olayda yaralanıp hastahaneye kaldırdığı için Stan, "Saat Kulesi" dosyasını tek başına yürütmek zorunda kalmıştır. Normalde "sıcak kanlı" biri olan Stan, rütbesi konusunda oldukça hassastır. Birçok kez kendisine "müfettiş" olarak hitap eden Jennifer'a rütbesinin "müfettiş yardımcısı" olduğunu söylemiştir.

Paranormal olaylara ve doğaüstü insanların varlığına inanmayan Stan, başlangıçta Scissorman'in varlığına da inanmamaktadır. Hatta Scissorman'nin saldırısına uğradığını söyleyen Helen'nın sözlerine bile inanmamıştır. Ancak Stan'nin bu görüşü; Helen'nın isteği üzerine gittiği Barrows ailesinin eski bir hizmetlisi olan Rick'in evinde Scissorman ile göz göze gelmesiyle değişir. İngiltere'de bulunan Barrows kalesi hakkında bilgi toplamayı başaran Stan, İngiltere'ye gidecek olan araştırma ekibine de katılmıştır.

Helen Senaryosunda: Helen; Scissorman'i ortadan kaldıracak büyülü kapıyı açtığında Scissorman, Helen'ı da kendisi ile birlikte içeri çekmektedir. Tam bu sırada Helen'a yardıma gelen Stan, Scissorman'ı vurarak Helen'ın kurtulmasını sağlamış ardından da kale yıkılmadan dışarı çıkmayı başarmıştır.
20  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Masahiro Ito, Yeni Bir Projede Çekirdek Üye Olarak Yer Alıyor : Ocak 06, 2020, 22:44:46
Hadi bakalım Masahiro'dan güzel haberler bekliyoruz. Tebessüm Yalnız paylaşımda "... Umuyorum ki proje iptal olmayacak." diyerek, çalıştığı şirkete (Konami) olan güvensizliğini de bir nevi belirtmiş oluyor.

Eline sağlık abi. Forever
Sayfa: [1] ... 53 |Sonraki»
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF | Nekro Kelebek Girişimi © 2006-2020
SimplePortal © | Daimi Site Kurucusu: Levent Arıkan
Tema Tasarımcısı: DWG22
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 1.965 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu
Site Yönetimi