logo
Ana Sayfa Forum Ara Mobİl TAKVİM Üyeler GİRİŞ YAP Kayıt
*

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
  İletileri Göster
Sayfa: [1] ... 51 |Sonraki»
1  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Yeniden Yapım Resident Evil 3: Nemesis Sızdı : Dün 19:21:08
Eline sağlık Orçun abi Forever . Açıkçası VGA 2019'dan RE açısından pek ümitli değildim. Törenler sırasında Project Resistance (Pardon yeni adıyla: "Resident Evil: Resistance") ve bir de RE dışı yeni bir oyun duyurusu yaparlar diye bekliyordum. RE3 benim için hoş bir sürpriz oldu. Artık VGA 2019 sırasında uykumun kaçması için bir sebep var. Sırıtma

Sızıntı ortaya çıktığı andan beri RE3 görselindeki karakterler için eleştiriler görmek mümkün. Herkesin düşüncesi tabii ki farklıdır ve kimsenin görüşü diğerlerinden üstün değildir ancak ben; Jill, Carlos ve Nemesis'in tasarımlarında çok büyük sıkıntı görmüyorum. Carlos'un yeni yüz ve saç modeli, bildiğimiz haline göre tamamen değişmiş ama gene de öyle eleştirilecek bir yönünü görmüyorum. Nemesis'e gelecek olursak; eski oyunlarda Nemesis'in yüz derisini (ve muhtemelen yüz kaslarını da) bir arada tutmak için atılan dikişler yeni tasarımda da görmek mümkün, ancak bu dikişler Nemesis'in kaşar peyniri gibi erimiş suratını bir arada tutmayı başaramamış gibi görünüyor. Dişler ise eski tasarımda normal insan diş boyutuna yakınken, yeni tasarımda biraz daha uzun tutulmuş. Nemesis üzerinde birkaç ufak değişim yapılabilir (burna da birkaç dokunuş gerekiyor) ancak Capcom, bu tasarımı değiştirmeden oyuna aktarırsa da durumdan çok şikayetçi olmam.
2  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Silent Hill HD Collection Tarihi : Kasım 29, 2019, 20:05:02

Silent Hill 2 ve Silent Hill 3... Silent Hill serisinin en iyi iki oyunu olmanın dışında, aynı zamanda "korku" türünün de en başarılı oyunlarındandır. 2011 yılında çıkan ve başarıyı yakalayan Metal Gear Solid HD Collection'dan sonra duyurulan ve içerisinde Silent Hill 2 ve Silent Hill 3'ün HD sürümlerini barındıracak olan Silent Hill HD Collection, sadece duyuru haberiyle bile serinin sevenlerini heyecanlandırmayı başarmıştı. Heyecan yaratmayı başarmış olsa da bu yapımın çıkışı bir hayal kırıklığından öteye gidemedi. Peki ama ne oldu? Büyük bir heyecan yaratan yapımın başarısızlığının altındaki sebepler neydi? Bugünkü yazımızda: Silent Hill HD Collection yapımında gerçekleşen olumsuzluklara değiniyoruz.

Silent Hill HD Collection'un yapımına geçmeden önce Konami'nin Silent Hill planlarına bir bakalım. Çekimleri süren serinin ikinci filmi olan Silent Hill: Revelations 3D'nin (Sessiz Tepe: Karabasan 3D), Kasım 2011'te vizyona girmesi planlanıyordu ve Konami'de filmin vizyona gireceği ayı: "Silent Hill Ayı"na dönüştürmek adına, o sırada yapımı devam eden üç Silent Hill oyununu (Silent Hill: Downpour, HD Collection ve Book of Memories) Kasım 2011 tarihinde, birer hafta ara ile çıkarmayı ve bu sayede Silent Hill serisinden büyük kâr elde etmeyi amaçlıyordu. Ancak hem filmin ertelenmesi hem de oyunların bu tarihe yetişmemesi nedeniyle bu planlar gerçekleşmedi. Konami bu planı Kasım 2011'de gerçekleştirememiş olmasına ve filmin vizyona giriş tarihi üzerinde fazla söz sahibi olmamasına karşın; planını başka bir tarihte sadece oyunlar ile gerçekleştirmekte kararlıydı ve bunun için yapımı devam eden üç oyunu, Mart 2012 tarihinde satışa çıkarma kararı aldı. Oyunları geliştiren ekiplerin bu konuda ne düşündükleri pek önemli değildi, Konami her üç oyunun Mart 2012'ye hazır olmasını istiyordu.

Yukarıda bahsettiğimiz üç Silent Hill oyunu farklı geliştiricilere teslim edildi ve Silent Hill HD Collection'un geliştirilmesi görevi ise Hijinx Studios'a verildi. Eğer bu geliştiriciyi daha önce hiç duymadıysanız kendinizi kötü hissetmeyin çünkü; Hijinx Studios tarafından geliştirilmiş çok oyun yok. Hatta Hijinx Studios tarafından geliştirilmiş olan oyunların tam listesi şu şekilde:

- TouchMaster 3
- Vandal Hearts: Flames of Judgment
- Karaoke Revolution: Glee
- Karaoke Revolution: Glee Volume 2
- Karaoke Revolution: Glee Volume 3
- Silent Hill HD Collection

Görüldüğü üzere Hijinx Stuios, oyun sektöründe yıllarca bulunmuş veya çok büyük yapımlarda yer almış bir geliştirici değil. Ancak bu iş için çok deneyimli bir ekibin olmasına gerek yoktu çünkü; geliştiriciler oyunu sıfırdan yapmayacak, sadece daha önceden satışa çıkmış olan iki oyunu "kaynak kodlarını" kullanarak grafiksel anlamda geliştirip, mevcut jenerasyon oyun konsollarında çalışır hâle getireceklerdi. Bu basit bir işlem gibi görülse de Silent Hill HD Collection'un sıkıntıları tamda burada baş gösteriyor.

Bilmeyenler için kaynak kodu: Herhangi bir yazılımın makine diline çevrilmeden önce insanların okuyup, üzerinde gerekli düzenlemeleri yapabildiği programlama diliyle yazılmış halidir. Oyunun kaynak kodları olmazsa geliştirici ekip; gerekli düzenlemeleri yapmak için önce oyunun mevcut sürümünün dosyalarını kırmalı, ardından düzenlenecek dosyaları bulmalı ve son olarak düzenlemeler bittiğinde her şeyi tekrar makine diline çevirmeleri gerekliydi. Bu işlemi gerçekleştirmek her programcı için zor ve uzun süren bir işlemdir; ayrıca oyunun çıkış tarihi daha önceden belirlendiği ve daha da geciktirilemeyeceği gerçeğini göze önüne alırsak, Hijinx Studios'un bu işlemlere ayıracak zamanı yoktu.

Hijinx Studios'un şansına Konami, her yazılım geliştiren firmanın yapması gerektiği gibi Silent Hill 2 ve Silent Hill 3'ün kaynak kodlarını elinde bulunduruyordu. Tek sıkıntı bu kaynak kodları oyunların son sürümlerine ait değillerdi. Eksik dosyalar ve hatalar barındıran kaynak kodları ile işleme başlayan Hijinx, kendilerine verilen süre içerisinde hem bu eksikleri gidermeli hem de oyunu PlayStation 3 ve Xbox 360'da HD olarak çalışır hale getirmeliydi.

Hazır söz "eksik dosyalardan" açılmışken. Konami'nin elinde bulundurduğu kaynak kodları, "seslendirme" dosyalarını da barındırmıyordu ve Konami, bu iki oyuna ait ses kayıtlarını da kaybetmişti ve bu sayede Hijinx Studios'un "halledilmesi gereken işler" listesine bir yeni bir iş daha eklenmiş oldu. Muhtemelen şu an hepimizin aklına "Eski oyunlarda seslendirme yapanları tekrar çağırsınlar." gelmiş olabilir ancak Silent Hill 2'de "James Sunderland" karakterini seslendiren Guy Cihi açıklamasına göre; bu oyunlarda seslendirme yapan bazı ses sanatçıları, Konami ile o zamanlardan sorunlar yaşamış ve hatta kendisi de dahil olmak üzere aralarında parasını alamayanlar bile olmuş. Bu sebepten dolayı da Silent Hill 2 ve Silent Hill 3'ün orijinal seslendirmenlerinin bir çoğu Silent Hill HD Collection'da görev almak istememiş. Kendisini orijinal seslendirmenler ile Konami arasındaki karmaşanın içinde bulan Hijinx Studios, bu sorunu yeni seslendirmen kadrosu ile çalışarak çözmek istese de Silent Hill serisinin hayranları bu haberden pek memnun olmamıştı.

Konami'nin ısrarı üzerine Silent Hill HD Collection eksiklikleri ve mevcut hataları henüz çözüme kavuşamamış olmasına karşın, 20 Mart 2012 tarihinde satışa çıktı ve tahmin edebileceğiniz üzere hem inceleme siteleri/dergileri hem de serinin hayranları tarafından büyük tepkiler aldı. Evet, her iki oyunu baştan sona oynayıp bitirmek mümkündü ancak daha önceden PlayStation 2 için çıkmış ve hiçbir büyük hata bulundurmayan yapımların HD sürümleri, PlayStation 3 ve Xbox 360'da hem grafiksel hem de teknik açıdan birçok sorun barındırıyordu. Aniden kaybolan veya PlayStation 2 sürümüne göre çirkin görünen kaplamalar, seslerde oluşan senkronizasyon sorunları, oyun için FPS düşüşleri hatta donmalar. Kısacası Silent Hill HD Collection, bir oyunda mümkün olabilecek bütün sorunları barındırıyordu.

Durum böyle olunca birçok kişi oyunun bu sıkıntılarından Hijinx Studios'u sorumlu tuttu. Ancak Sillent Hill HD Collection'da görev olan eski Konami çalışanı olan Tomm Hulett, yaptığı açıklamalar ile bazı gerçekleri gün yüzüne çıkararak (kayıp kaynak kodlarından da bahsetti), Silent Hill HD Collection'nın bu denli kötü olmasında Konami'nin de suçu olduğunu belirtti.

Sorunlu çıkışın ardından Hijinx Studios, bu sorunları giderecek güncellemeler üzerinde çalıştıklarını belirtti ve oyunun PlayStation 3 sürümündeki bazı sorunları gideren bir güncelleme yayınladı. Xbox 360 sürümü için ise herhangi bir güncelleme yayınlanmadı çünkü belirtilenlere göre Konami, Silent Hill HD Collection için daha fazla bütçe ayırmak istemedi ve oyunu mevcut hâli ile bırakma kararı aldı. Günümüzde Silent Hill 2 ve Silent Hill 3'ün ne orijinal ne de HD sürümlerini dijital olarak satılmıyor ve işin bir diğer ilginç yanı ise Silent Hill HD Collection'nın kısmen sorunları giderilmiş olan PlayStation 3 sürümünü şu an PlayStation 4'te oynamak mümkün değilken, oyunun daha bozuk Xbox 360 sürümünü "Xbox geriye uyumluluk" özelliği ile Xbox One'da oynamak mümkün.

Peki yazının başında belirttiğimiz ve Silent Hill HD Collection gibi Mart 2012 tarihinde çıkması planlanan diğer iki oyuna ne oldu? Kısaca bahsetmek gerekirse; Silent Hill Downpour, 13 Mart 2012 tarihinde çıktı ve aynı HD Collection'da olduğu gibi teknik hatalar barındırdığı için eleştirilere maruz kaldı. Normal koşullar altında Konami'nin baskısı ile Mart 2012'nin son haftasında çıkması planlanan Silent Hill: Book of Memories ise çıkarılmaya hazır olmadığı ve diğer iki oyun ile aynı eleştirileri almaması için ertelendi ve 16 Ekim 2012 tarihinde çıkışını gerçekleştirdi.

Silent Hill HD Collection'nun geliştirici olan Hjinx Studios, oyunun çıkışından bir süre sonra yaşadığı finansal sorunlar nedeniyle kapandı.
3  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Remothered: Broken Porcelain'de Yer Alacak Karakterler Ortaya Çıktı : Kasım 21, 2019, 18:48:06

Geçtiğimiz Gamescom fuarında çok kısa bir duyuru ile karşımıza çıkan Remothered: Broken Porcelain için yeni detaylar ortaya çıkmaya başlıyor. Remothered: Tormented Fathers'ın devamını ele alacak olan yeni oyunun yayıncısı olan Modus Games, yapımda yer alacak bazı karakterleri duyurdu ve bu karakterler hakkında kısa bilgiler paylaştı.

UYARI: Yazının geri kalanı; karakterler hakkında bilgiler içerdiğinden, senaryo hakkında ufakta olsa spoiler içermektedir. Remothered: Broken Porcelain'i hakkında hiçbir şey bilmeden deneyim edinmek istiyorsanız, yazının geri kalanını okumayın.

Remothered: Broken Porcelain'de yer alacak karakterler şu şekilde:

- Jennifer “Jen” :
Henüz 15 yaşında olan Jennifer, Flemmington Kız Enstitüsü'nden kovulmuş ve Ashmann otelinde hizmetli olarak çalışmaya başlamıştır. Çok geçmeden oteldeki insanların, karalık varlıklar ile bağlatılarının olduğunu ve kendisini tehdit olarak gördüklerini anlayan Jennifer, hem otelden hem de geçmişinden kaçmaktadır.

- Rosemary Reed:
Remothered: Tormented Fathers'ın ana karakteri olan Rosemary Reed, Felton malikanesindeki olaylardan sonra da "Celeste Felton"u aramaya devam etmektedir. Araştırmaları sonucunda Ashmann oteline varan Rosemary, gerçeği ortaya çıkarmak ve doğru olanı yapmak uğruna kendi limitlerini zorlayacak.

- Porcelain:
Dedikodulara göre Porcelain, Ashmann oteli sakinleri yakından takip etmektedir. Otel ziyaretçilerinin hiçbir henüz onun varlığını ispatlayamamış olsa da Jennifer, onun kendisini izlediğinin farkındadır.

- Andrea Massino:
Ashmann otelinin "baş kahyası" olan Andrea; otel sahiplerine sadık bir hizmetlidir ve onların karanlık varlıklar ile olan ilişkilerinin de farkındadır. Kendisini "Tanrı'nın sadık bir hizmetçisi" olarak gören Andrea, yaşadığı bir dizi talihsiz olayı "kendisine biçilmiş kader" olarak görmektedir. Bütün bunlara karşın, birileri Andrea'nın ortadan kaybolmasını planlamaktadır.

- Lindsay “Linn” :
Lindsay, Ashmann otelinde hizmetli olarak çalışan çekingen bir kızdır. Sosyal olarak eksikleri olan ve keman çalma konusunda da bir hayli yetenekli olan Lindsay, Jennifer ile ortak müzik zevkleri sayesinde kısa sürede arkadaş olmuşlardır. Arkadaşlıkları; Ashmann otelinde karşılaşacakları tehlikeler ile sınanacaktır.

Remothered: Broken Porcelain, 2020 yılının yaz ayları içerisinde PC (Steam) için daha sonraki bir tarihte ise PlayStation 4, Xbox One ve Switch için çıkış yapacak.
4  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: The Game Awards Adayları Açıklandı : Kasım 21, 2019, 18:35:53
Death Stranding güzel oyun ancak yapısı nedeniyle oyuncuları ikiye böldü. Bazı oyuncular DS'i beğenirken, bazı oyuncular ise "sıkıcı" buldu. Oyuncular arasındaki bu bölünme, aynı kategorideki diğer oyunlara fazladan oy olarak geri dönebilir.

Listelere genel olarak baktığımda bütün kategorilerdeki adaylar sağlam isimler. Birçok ödül, ufak fark ile sahiplerine gidecektir diye düşünüyorum. Sırıtma

Haber için teşekkürler Dilay.
5  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Daymare: 1998 İnceleme : Kasım 19, 2019, 21:30:28
Teşekkür ederim Dilay. Aslında oynanış mekaniklerinde birkaç ufak değişim yapıp ve performans sorunlarını da giderseler, bu oyun için "gideri var, güzel" derdim. Ancak şu anki durumunda bu oyun için çok kısa yorumumu isteseler, upuzun bir "ehhh..." çekerim. Sırıtma
6  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Daymare: 1998 İnceleme : Kasım 17, 2019, 19:18:34

Capcom tarafından iptal edilen "Resident Evil 2 Reborn" ile tanıdığımızı Invader Studios'un uzun süredir geliştirdiği ve demosunu bu başlığımızda incelediğimiz "Daymare: 1998" çıkışını gerçekleştirdi. Demo incelemesinde bazı sıkıntılardan söz ettiğimiz, bizi karışık duygular içinde bırakan yapımın bugün tam sürümünü inceliyoruz.

Oyunumuzun hikayesi Keen Sight adındaki ufak bir şehirde geçiyor. Aegis isimli ilaç firmasının gizli laboratuvarından gelen acil durum çağrısını araştırmak ve laboratuvarda üretilmekte olan virüs örneklerini ele geçirmek için gönderilen H.A.D.E.S. birliğinden Liev ile oyuna başlıyoruz. Ele geçirilen virüs örneğinin karargaha götürülmesi sırasında yaşanan bir kaza sonucu, virüs bütün Keen Sight'a yayılır ve şehir nüfusu zombilere dönüşür. Görüldüğü gibi Daymare: 1998 çok karmaşık olmayan ve eski Resident Evil oyunlarını andıran bir hikayeye sahip olsa da hikayenin ilerleyişi açısından değinmek istediğim iki nokta var.

Bunlardan ilki; Daymare: 1998'de dört farklı oynanabilir karakter bulunuyor ve her bölümde karakter değişiyor. Bu benim kendi düşüncem olsa da "korku" türündeki oyunlarda sürekli karakter değişimi hikayede kopukluklara neden oluyor. Tam oynadığım karakterin hikayesini benimseyip, kendimi olaya kaptırdığımda bölüm bitiyor başka bir karaktere geçiyor. Kişisel olarak bu can sıkıcı bir durum. Karakterlerin arasında hikayesi en çok dikkatimi çeken ise "Sam" adlı karakter oldu.

Oyunun hikayesi hakkında değineceğim bir diğer unsur ise H.A.D.E.S. birliğindeki askerlerin kendi aralarında geçmiş görevlerden bahsetmeleri. Arada sırada askerlerden duyacağınız "1996 yılındaki görevde şunlar olmuştu" türündeki konuşmalar oyuncularda zaman zaman "acaba bunun öncesini anlatan bir oyun vardı da ben mi oynamadım?" dedirtiyor. Bu konuşmalar olduğunda kendimi hep, olaylardan habersiz 3. kişi olarak gördüm ve bir süre sonra "96 yılında olan olmuş, beni ilgilendirmiyor" demeye başladım. Başka bir deyişle hikayedeki kopuklukların önlenmesi için; Daymare: 1998'den önce Daymare: 1996 çıkmalıymış.

Grafiklere geldiğimizde yapımcıların oyunu Unreal Engine kullanarak geliştirmesi doğru bir karar olduğunu söylemek mümkün. Yüksek çözünürlüğe sahip kaplamalar bulunduran yapım, Unreal Engine'nin ışıklandırma ve efektleri sayesinde genel olarak göze gayet hoş geliyor. "Genel olarak" diyorum çünkü; bu konuda değineceğim ilk sıkıntı, oyunun ufak bir bölümünü içeren gündüz sahneleri oluyor. Oyunumuzun yaklaşık %95'ı gece ve kapalı alanlarda geçiyor. Buralarda bir sıkıntı yok, ancak %5'lik gündüz sahnelerine baktığınızda grafik kalitesindeki düşüş gözlerden kaçmıyor. Oyunun gündüz sahneleri çok kısa olduğundan pek özenilmemiş gibi duruyor.

Grafiksel sıkıntıların bir diğeri ise karakter modelleri ve ara sahnelerindeki yüz mimikleri. Genel olarak plastik oyuncakları andıran karakter modellerinin animasyonları oyun esnasında güzel ve akıcı olsa da ara sahnelerde çok yapmacık duruyor ve bu sahnelerde ses-mimik senkronizasyonu da yok.

Daymare: 1998; göze batan grafiksel sıkıntılara sahip olsa da bunun bir bağımsız oyun olduğunu da ele alarak, yapımcıların genel olarak "ortalama" bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Bağımsız geliştiricilerden çıkan en iyi grafiklere sahip oyun olmasa da çok kötü de değil.

Müzikler de Daymare: 1998'in güçlü olduğu yönlerden biri değil. Oyun boyunca oyunculara eşlik eden ambiyans müzikleri, sadece boss savaşlarında hareketleniyor. Bosslarda çalan hareketli parçalar ise pek akılda kalıcı melodiler olmadığından, dikkat edilmediği takdirde duyulmayabiliyorlar.

Seslendirme kadrosunda; Resident Evil 2 (1998)'de Leon S. Kennedy'i seslendirmiş olan Paul Haddad'ı dahilinde bazı deneyimli ses sanatçılarını bulunduran yapım, bolca diyalog içermesine karşın gerekli duyguyu gerekli yerde vermekte kimi zaman başarısız oluyor. İlk cümleyi sakin söyleyen karakter, devam eden ve aynı tonda söylemesi gereken cümleyi daha "öfkeli" bir tonda söyleyebiliyor. Kimi zaman konuşma seslerinin de kısılması ya da oyun içindeki müzik tarafından bastırılması, oyunun eleştirilebilecek bir diğer yönü.

Toplamda beş bölümden oluşan Daymare: 1998'in oynanış dinamiklerine baktığımızda yapım, kendisine özgü sayılı özellik barındırıyor. Bu özellikler, teoride kulağa hoş gelse de bazılarının oyuna aktarılması pek o kadar da hoş olmamış. İyisiyle ve kötüsüyle oynanış dinamiklerine tek tek alt başlıklarda değinelim.

Zorluk Seviyelerini ve Ekstra Seçenekler: Daymare: 1998'in övülmesi gereken ilk noktası oyunun zorluk seviyeleri. Oyun çok fazla zorluk seçeneğini sunmuyor olsa da bu seviyelerin arasındaki farkı oyun sırasında görmek mümkün. Eğer oyuna en zor mod olan "Daymare" zorluğunda başlar ve zahmet çekerseniz, zorluk seviyesini normale çekip keyfinize bakabilirsiniz. Daymare: 1998 bu özelliği ile hem türün ustalarına hem de yeni başlayanlara uygun bir yapım. Bu konuda bahsedeceğim bir diğer iyi özellik ise oyunun başlangıcında cephanenizin envantere bakmadan görünebilir olarak ayarlayabiliyor olmanız. Eğer Daymare: 1998'i daha eski Resident Evil oyunlarını benzer bir hale getirmek istiyorsanız, bu özelliği kapatabilir ve cephane durumunuzu sadece envanter menüsünden bakabilir bir hale getirebilirsiniz. Bu özellik çok önemli olmasa da yapımcıların bu konuyu oyuncuların isteğine bırakmış olması gerçekten güzel.

Kayıt Terminalleri ve Ek Özellikleri: Daymare: 1998 hem otomatik hem de oyun sırasında karşılaşacağınız terminaller sayesinde el ile kayıt imkanı sağlıyor. Bu terminaller oyununuzu kaydetmenin dışında ayrıca envanterinizdeki eşyaları depolama ve elinizdeki ekipmanları takas etme imkanı sağlıyor. Diyelim ki oyun boyunca karşınıza çıkan bütün zombileri öldürdünüz, envanterinizde çok sayıda sağlık eşyası var ama mermi açısından sıkıntı çekiyorsunuz. Hemen en yakın terminale giderek elinizdeki sağlık eşyalarını, mermiler ile takas edebilirsiniz. Terminaller oyun boyuncu çeşitli yerlere yerleştirilmiş olsa da bunlardan sadece birkaçı göz önünde duruyor, geriye kalan terminaller ise gizli odalara yerleştirilmiş. Gizli odaları bulmak ise o kadar zor değil. Gizli odaya yaklaştığınızda karakterinizin kolundaki cihaz ses çıkartmaya başlıyor. Ses seviyesinin yükselmesi gizli odaya yaklaştığınızı ifade ediyor ve ses seviyesinin yükseldiği yeri izleyerek çok geçmeden gizli odayı ve terminali buluyorsunuz.

Bulmacalar: Bu konudan kısaca bahsetmek gerekirse bulmacalar için "orta zorlukta" diyebiliriz. Karşılaştığımız çoğu bulmacanın yakınında bulmacaya ait ipucunu hatta kimi zaman bulmacanın çözümünü görebiliyor olsak ta arada mors alfabesi ile sinyal göndermek gibi fazla kafa kurcalayan bulmacalar da mevcut.

Envanter Ekranı: Bu yapım, envanter ekranı açıldığında oyunu durdurmayan bir yapıya sahip. Envanter ekranı sırasında oyunun durmaması özelliğini daha önce Resident Evil: Outbreak oyunlarında da görmüştük, ancak Daymare: 1998'de bu özellik oyuna daha sıkıntılı aktarılmış. Durumu hemen şöyle anlatayım: Resident Evil: Outbreak'te envanterinizi açtığınızda oyunumuz durmasa da oyunun "sabit kamera açısı" sayesinde, envanter ekranında bile etrafımızı geniş açıdan görebiliyor ve o sırada görüş açımızda olmayan zombileri de seslerinden ya da yakınımızda bulunan takım arkadaşlarımızın hareketleri ile fark edebiliyorduk. Daymare: 1998'de envanter ekranının açtığınızda ise oyun, birinci şahıs kamera açısına (FPS) geçiyor ve envanter menüsü de ekranınızın neredeyse yarısını kaplıyor. Kısıtlanmış görüş alanına birde çoğu zaman hiç ses çıkartmadan yanınıza sokulan zombiler de eklenince, oyun boyunca envanter ekranının açmak resmen "risk almak" durumuna geliyor.

Silahınızı Doldurmak ve Sağlık Eşyalarını Kullanmak: Bu konuya demo incelememizde de değinmiştik. Oyunda bulduğumuz mermileri sadece envanter ekranından şarjörümüze doldurma imkanına sahibiz ve bu dolu olan şarjörleri de "yavaş" ve "hızlı" olmak üzere iki şekilde silahımıza takabiliyoruz. Oyun sırasında "R" tuşuna bir kere bastığımızda; karakterimiz hızlıca silahın içindeki şarjörü yere atıyor (bu şarjörler sonradan yerden alınabilir) ve dolu olan şarjörü silahına takıyor. "R" tuşuna baslı tuttuğumuzda ise karakterimiz silahtan çıkan şarjörü envanterine koyuyor ve dolu olanı silahına takıyor. Envanter ekranında şarjör doldurma ve şarjör değiştirme özellikleri oyuna gerçekçilik katsa da bu özelliğin oyunu yavaşlattığı da bir gerçek. Her bir zombiyi yere serdikten ve bulunduğumuz odayı temizledikten sonra bir sonraki alana hazırlanmak için envanter ekranının açıyor, silahımız ve yedek şarjörlerimizi tekrar elden doldurmak zorunda kalıyoruz. Hatta yapımcılar bile envanter ekranında şarjör doldurmanın bu denli zahmetli bir iş olduğunun farkında olmuş olacaklar ki boss savaşları esnasında çevreye, oyunculara sınırsız sayıda dolu şarjör veren kutular eklemişler. Demo incelememizde değindiğimiz ve tam sürümde giderilen tek sıkıntısı ise şarjörleri envanter ekranından da boşaltabilme imkanı olmuş.

Oyun sağlık eşyalarını kullanımı açısından da bazı sıkıntılar içeriyor. Bu eşyalarını envanter ekranını açmadan sadece "Q" tuşuna basılı tutarak ta kullanabiliyor ve oyun boyunca bulup, yarattığımız çeşitli sağlık eşyaları ile süreli olarak hem karakterimizin defansını hem de isabet oranını artırabiliyor olsak bile etkilerini hemen göstermiyor. Aynı gündelik hayatımızda aldığımız ilaçların etkilerini göstermeleri için beklediğimiz gibi Daymare: 1998'de de kullandığımız sağlık eşyalarının etkilerini görmek için beklememiz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim "şarjör ve silah doldurma" mekaniğinde olduğu gibi bu özellik, oyuna gerçekçilik katmış olsa da hem oyunu yavaşlamasına sebep oluyor hem de acil, karakterimizi hemen iyileşmesi gereken durumlarda oyuncuları yüz üstü bırakıyor. Sağlık eşyalarını kullanırken karakterimizin koşamaması ise zombilerin hemen arkamızdan geldiği durumlarda da açık hedef haline gelmemize sebep oluyor.

Yavaş Karakter Animasyonları: Eğer Daymare: 1998'i yeterince uzun süre oynarsanız, yönettiğiniz karakterin gerçekleştirdiğin her eylemin yavaş olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Silah değiştirme, silah doldurma, sağlık eşyası kullanma, envanter menüsünü açma/kapatma, hatta "koşma" eylemine başlaması bile yavaş. Evet, Daymare: 1998 bir "korku" oyunu ve bu türdeki her oyun; oyuncuları zorlayacak bazı engeller, kısıtlamalar barındırır ancak zaten yazının yukarısında belirttiğim envanter ekranı gibi durumlarda yeterince açık hedef haline geliyoruz. Bu durum; "Oyunculara daha fazla engel yaratmak gerekli mi?" sorusunu akıllara getirmiyor değil. Hatta kimi zaman zombiler bile karakterinizden daha seri hareket edebiliyorlar. Hazır "zombilerden" bahsetmişken...

Zombilerin Davranışları ve Konumları: Oyun boyunca karşılaşacağınız; sıradan zombiler, mini bosslar ve bosslar farklı görünüşe sahip olsalar da hepsinin davranış şekli aynı. Eğer düşmanınız size yaklaştıysa size vurmaya ya da yakalamaya çalışacaktır. Düşmanınızın bu hareketi yapmaya kalkıştığını gördüğünüz andan birkaç adım geri gelerek bunun olmasını engelleyebilirsiniz.
Aranızda mesafe varken düşmanınız duraksadıysa üzerinize asit atacak demektir ve sadece birkaç adım kenara çekilerek bu saldırılardan kurtulabilirsiniz. Biraz pratik ile açık alanlarda üzerine gelen bütün düşmanlardan hasar almadan ilerlemek mümkün.

Tabii ki yapımcılarımız bu durumun da farkında olduklarından bazı zombi ve mini bossları oyuncuların biraz daha zahmet çekmesi için haritanın kör noktalara, kayıt terminali ve bulmacaların bulunduğun alanlara yerleştirmişler. Oyun boyunca birçok kez zombileri göremediğiniz ve zamanında hamle yapamadığınız için yakalanacaksınız. Peşinize takışan zombiler, çıktığınız odanın kapısının önünden ayrılmamaları da oyunun başka bir olumsuz yönü. Geride bıraktığınız her odanın kapısını açtığınızda, hemen kapının ardında sizi bekleyen zombi ilk aralıkta, daha siz silahınızı çekemeden üzerinize atlıyor ve sizi yakalayabiliyor. Bu olaylar başınıza ilk geldiğinde; "bu bir korku oyunu, hazırlıksız yakalandım" deseniz bile benzer durumlar daha sonradan sinirinizi bozabilir.

Oyun boyunca karşılaşacağınız mini boss ve bosslar için "mermi süngeri" demek pek yanlış olmaz. Saldırılardan kaçınma konusunda yeterli pratiğe kavuştuktan sonra bosslar size zarar veremeseler de hiç kolay ölmüyorlar. Oyunun son bossu'nu "Daymare" zorluk seviyesinde, sadece "Magnum" türündeki silahı kullanarak yaklaşık 20-25 dakika içinde öldürebildim ve bu süre boyunca belki 2 ya da 3 defa dalgınlığımdan dolayı hasar aldım.

Daymare: 1998 yukarıda bahsettiğim bütün olumsuzlukları barındırsa da ilk birkaç bölümden sonra oyunun bu yapısına alışıyor ve bu olumsuzlukları çok dert etmemeye başlıyorsunuz. Tam oyuna alıştığınız sırada ise oyunun "optimizasyon" sorunları ile tanışıyorsunuz. Yükleme ekranı ve sinematik sahnelerden sonra oyunun "fatal error" hatası verip kapanması, sisteminiz yettiği halde oyunun belirli alanlarda yavaşlaması (FPS düşüşleri) sizi oyundan soğutabiliyor. Yapımcılar bu hataları düzeltmek için güncelleme çıkartıyorlar. Güncellemeler ile bu hataların bazıları giderilmiş olsa da zaman zaman bu sorunlar ile karşılaşmak mümkün.

Bütün incelememizi toparlayacak olursak, "Daymare: 1998" : Hikayesi ile hem "korku" oyunlarını hem de eski Resident Evil oyunlarının atmosferini az da olsa yakalamayı başaran bağımsız bir yapım. Ancak oynanış dinamikleri açısından barındırdığı sıkıntılar nedeniyle oyunu sadece merak eden ve ucuz oyun arayan oyunculara tavsiye ediyorum.

Not: 3/5
7  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Golden Joystick Ödüllerinde Resident Evil 2 (2019) Yılın Oyunu Seçildi! : Kasım 16, 2019, 21:32:37
Bu sonuçların VGA 2019'da da pek değişeceğini pek sanmıyorum (belki online/espor oyun kategorilerinde değişimler olur). Çıkış yapan oyunlar açısından 2019 yılı, güzel başladı ama sonra duruldu.

Bu yıl PS4 için Days Gone'dan başka özel oyun çıkmadığı için (Death Stranding biraz geç kaldı onu herhalde 2020 ödüllerinde görürüz) PS4 kategorisinde ödülleri toplamış gibi duruyor.

Haber için teşekkürler Dilay.
8  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil 2 (2019)'a Yeni DLC Mi Geliyor? : Kasım 16, 2019, 21:21:59
Genel olarak RE2 de hiçbir DLC yi oynamadım desem yeridir.Güzel olan vardır belkide ama ilgimi çeken olmadı...

RE2'nin DLClerini oynamış biri olarak sana gönül rahatlığı ile diyebilirim: İnan çok fazla bir şey kaçırmadın. Sırıtma

Açıkçası bu haberden sonra gönlümden bir Marvin hikaye DLCsi görmek geçiyor. Marvin'in hikayesine RE: Outbreak File 2'de değinilmişti ama olayları bir de RE2 (2019) kalitesinde görmek isterim. Hani Marvin olmasa da en azından hikaye odaklı bir DLC olsun, gene puan/süre odaklı bir DLC oynamak istemiyorum. Sırıtma

Haber için teşekkürler Dilay. Tebessüm Forever
9  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: ResidentEvil.Net Hesabınız Silinebilir! : Kasım 16, 2019, 21:07:25
Eğer üyelik ayarlarınızda "Link your CAPCOM Account" yazılı sarı butonu görmüyorsanız, bir sıkıntı yok demektir. Sırıtma
10  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Arka Raftakiler: Vaccine : Kasım 16, 2019, 21:05:25
Kabus 22 zamanına göre gene "iyi" bir oyundu. Belki döneminin en iyi grafik, ses ve oynanış özelliklerini barındırmıyordu ama kötülenecek bir oyun da değildi. Günümüzde bile Kabus 22'den vasat oyunlar çıkıyor. Kabus 22'nin tek hatası, Türk oyuncularının; "Orjinale oyuna para verilmez." dediği bir dönemde çıkmış olmasıydı ki kimsenin bu duruma yapacak bir şeyi yoktu. Oyunu satışa çıkartıp ne olacağını görmeleri gerekiyordu.

Yorum için teşekkürler Yasin. Serinin devamı da gelecek. Tebessüm
11  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: ResidentEvil.Net Hesabınız Silinebilir! : Kasım 14, 2019, 19:16:20
Bilgilendirme için teşekkürler, fakat bende Password kısmı Not Displayed olarak gözükürken, capcom unity kısmında üye ismim gözükmüyor, şaibeli bir durum Sırıtma

O zaman sizin sadece "Capcom Account" hesabınız var demektir ve belirtilen tarihten sonra hesabınız silinmeyecektir. Gene de isterseniz, "Capcom Unity" hesabı açabilir ve bu konudaki yöntem ile iki hesabı birleştirebilirsiniz.
12  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / ResidentEvil.Net Hesabınız Silinebilir! : Kasım 13, 2019, 20:02:51

ResidentEvil.Net kullanıcılarının dikkatine! Capcom, 11 Aralık 2019 tarihinde "Capcom Unity" hizmetini ve buna bağlı olan üyelikleri kapatmaya hazırlanıyor. Eğer Capcom Unity hesabınız varsa ve ResidentEvil.Net bilgileriniz sadece bu hesaba bağlıysa, bu tarihten sonra ResidentEvil.Net üzerindeki bütün verilerinizi kaybedebilirsiniz. Şimdi bu olayın nedenine ardında da hesabınızın kapanmaması için yapmanız gerekenlere bir bakalım.

Öncelikle Capcom uzun zamandan beri sitelerinde "Capcom Account" ve "Capcom Unity" isimlerindeki iki üyelik sistemi barındırıyordu. Başlangıçta "Capcom Account" sadece Capcom oyunlarının internet sayfalarına erişim için kullanılırken "Capcom Unity" ise forumlarda kullanılan bir hesap türüydü. ResidentEvil.Net'in ortaya çıkışı ve sonrasında bu iki üyelik arasındaki farklar ortadan kalktı ve ResidentEvil.Net dahil olmak üzere Capcom oyunlarının bütün internet sitelerine bu iki hesaptan birine sahip olarak giriş yapmanız mümkün hale geldi. Capcom aldığı yeni karar ile bütün üyelikleri sistemlerini tek çatı altına toplamayı planlıyor.

Şimdi hesabınızın kapanmasını engellemek için yapmanız gereken işlemlere bir bakalım:


1- Aşağıda altı çizili olan linke tıklayarak ResidentEvil.Net sayfasını açıyor ve ardından üye giriş yapıyoruz.

ResidentEvil.Net Ana Sayfa

2- Giriş işleminiz bittikten sonra ana ekranın sağ üst köşesine (profil resminize) tıklayarak “CAPCOM Account Settings” seçeneğini seçiyoruz.

(Görseli büyültmek için üzerine tıklayın.)

3- Açılan yeni sayfada önce; sol tarafındaki "Personal information" sekmesine tıklıyor ve sekmelerin hemen sağında bulunan "Password" hanesine bakıyoruz. Ardından da "Other accounts" sekmesine tıklıyoruz. Şimdi burası oldukça önemli, lütfen aşağıdaki maddeleri DİKKATLİCE OKUYUN.

4- Eğer "Password" hanesinin yanında "Not displayed" yazıyor ve "Other accounts" sekmesinde de "Capcom Unity" hesabınız üye adını görebiliyorsanız (Yanında: "Unlink" yazıyorsa) ResidentEvil.Net bilgileriniz, 11 Aralık 2019 tarihinden sonra silinmeyecektir. İsteğe bağlı olarak şifrenizi değiştirebilir ve işlemin ardından tekrar ResidentEvil.Net'e giriş yapabilirsiniz. Hangi menünün nasıl görünmesi gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki görsellere bakınız.
Eğer 4. maddedeki koşulları sağlıyorsanız, hesabınız 11 Aralık 2019 tarihinde kapanmayacak. Aşağıdaki maddeleri lütfen dikkate almayın.

5- Eğer "Password" hanesinde "Not configured" yazıyorsa, az yukarıda "Link your CAPCOM Account." yazılı sarı bir buton göreceksiniz. Ona tıklayın.


6- E-posta adresiniz yazan yeni sayfa sizden şifre oluşturmanızı isteyecek. Aşağıdaki kutucuklara şifrenizi girin.Bu işlemin ardından tekrar 4. maddeye dönün ve her şeyin aynı o maddedeki gibi göründüğünden emin olun.
13  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Death Stranding PC için Ön Siparişe Açıldı : Kasım 09, 2019, 20:41:12


Kojima Productions tarafından geliştirilen ve PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştiren Death Stranding'in PC için de çıkacağından bu haberimizde bahsetmiştik.

PlayStation 4 sürümünün çıkışından saatler sonra oyunun PC sürümü için ilk adım atıldı ve Death Strading hem Steam hem de Epic Games Store üzerinden 399₺'ye ön siparişe açıldı. 2020 yılının yaz aylarında çıkması planlanan Death Stranding'i aşağıdaki linklerden ön sipariş edebilirsiniz.


Death Stranding Steam Sayfası

Death Stranding Epic Games Store Sayfası
14  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Arka Raftakiler: Vaccine : Kasım 08, 2019, 20:12:05


Oyun endüstrisi sürekli gelişen, kendi içinde yenilenen bir endüstridir. Sürekli gelişen teknolojinin de sayesinde; yeni çıkan oyunların içerisinde yer alan ve başarılı bulunan bir teknik özelliği kısa zaman içerisinde bütün oyunlarda görmek mümkün. Günümüzün büyük oyun geliştirici firmaları, sürekli yenikler yaratmaya çalışırken öte yandan bağımsız geliştiriciler ise "retro" olarak bilinen, ben ve benim gibi eski oyuncuların zamanında severek oynadıklarına oyunlara benzer yapımlar üzerinde çalışıyorlar. "Ion Maiden" gibi yapımlar 90'lı yılların FPS oyunlarını sevenlere, "Shovel Knight" gibi yapımlar da NES ve SNES döneminin platform oyunlarını seven oyunculara hitap ederken bugün yazımızda yer verdiğimiz "Vaccine" isimli oyun ise PlayStation 1 döneminin korku oyunlarını seven oyunculara hitap ediyor.

Vaccine'nin hikayesi oldukça basit. Zombiler ile dolu bir malikanede geçen yapım; oynanabilir iki karakter sunuyor ve hangi karakteri seçersek, seçmediğimiz diğer karakter virüs'e yakalanmış olarak malikanedeki güvenli odada bekliyor. Oyundaki amacımız: Belirli zaman içerisinde malikanenin içinde bulunan ilacı alıp, virüs'e yakalanmış takım arkadaşımızı iyileştirmek. Oyunun açılışı basit bir hikayeye sahip olsa da oyun boyunca malikanenin içerisinde bulunan notları okuyarak hikayenin derinine inebilir ve olayları daha iyi anlayabiliriz.

Yazının başlarında bu oyunun PlayStation 1 döneminin korku oyunlarını sevenlere hitap ettiğinden bahsetmiştim. Bunu söylememin ilk nedeni ise oyunun grafiklerinde yatıyor. Vaccine, PlayStation 1 dönemi oyunlarından alıştığımız kare ve dikdörtgen kutulardan oluşan karakter modelleri, önceden hazırlanmış (renderlanmış) oyun içi alanlar içeren bir yapım. Oyunun sahip olduğu başarılı korku atmosferini de işin içine katarsak; Vaccine'nin grafiksel açıdan iyi bir iş çıkardığını söylemek mümkün.  

Vaccine'nin müziklerini tek cümlede bahsetmek gerekirse: "Yapımın sadece bir adet oyun içi müziğe sahip" olduğunu söyleyebiliriz. Bütün oyun boyunca tekrar eden müzik, oyunun gerilim atmosferine yakışsa da kısa süre sonra umursanmaz bir hale geliyor. Hatta dikkatlice kulak vermezseniz o müziğin çaldığından haberiniz bile olmayabilir.

Gelelim işin can alıcı noktası olan oynanışa. Eğer PlayStation 1 dönemindeki Resident Evil oyunlarını oynadıysanız, Vaccine size hiç yabancı gelmeyecek. Sabit kamera açısı, "tank kontrolü" olarak adlandırılan kontrol şeması ve envanter menüsüyle Vaccine, adeta: "Ben o uzun zamandır görmek istediğiniz eski Resident Evil oyunuyum" diyor.

Vaccine oynanış yapısı olarak her ne kadar eski Resident Evil oyunlarına benzese de içinde bulunan "rogue Like/RPG" ögeleri oyuna kendi kimliğini kazandırırken bir diğer yandan da yapıma bazı "olumsuz" yönler katıyor.

Öncelikle oyunun içindeki "rogue-like" ögelerine değinelim. Eğer daha önce "The Binding of Isaac" ve "Enter the Gungeon" gibi oyunlar oynadıysanız bu türün ne olduğunu biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için rogue-like: İçerisinde hiçbir kayıt noktası veya kontrol noktası bulunmayan ve her ne sebepten olursa olsun oyuna baştan başladığınızda önceki oyununuza ait her şeyi kaybettiğiniz bir oyun türüdür. Bu türün bir diğer özelliği ise oyunda bulunan harita, oyuna her yeniden başladığınızda değiştiriyor olmasıdır. Vaccine de bu türün özelliklerinin hepsini barındırıyor. Oyuna her başladığınızda malikanedeki odaların yerleri, içerisinde bulunan eşya ve düşmanların yerleri değişiyor. Başlangıçta bu özellikle kulağa hoş, ezber bozan bir özellik gibi gelse de oyuna sadece bıçakla ile başlamak ve en yakın silahın nerede olduğunu bilmeden ilerlemek Vaccine'i biraz "şans" odaklı bir oyun olmasına sebep olmuş. Bu türe giren diğer yapımlara baktığımızda; oyunun başlarında oyuncular kendilerini savunmaya yetecek ekipmana sahip olurlarken Vaccine, oyuncuları neredeyse savunmasız bir halde başlatıyor.

Şimdi Vaccine'nin "RPG" ögelerine bir bakalım. Yazının başlarında belirttiğim gibi oyun bize iki farklı karakter sunuyor. İki karakter arasında ufak beceri farkı var ve oyun boyunca odaların kapılarını açarak, düşmanlara hasar vererek deneyim puanı kazanıyor devamında ise seviye atlayıp karakterimizi güçlendirebiliyoruz. Bir "RPG sever" olarak bu özelliği başlangıçta sevmiş olsam da RPG ögelerinin oyuna aktarılması sırasında bir olumsuzluk var. Karakterimizin seviyesi arttığında, oyundaki düşmanlarımızın güçlerinde hiçbir artma olmuyor ve bu durum zamanla karakterimizi aşırı güçlü hale gelmesine sebep oluyor. Başka bir deyişle: Oyun başlangıçta zor, ilerledikçe kolaylaşan bir yapıya sahip.

Vaccine'nin eleştireceğim son iki noktası da oyunun tekrar eden yapısı ve bazı kontrol zorlukları. Her başladığınızda odaları yer değiştiren malikanede, kısıtlı zaman içerisinde ilacı bulup takım arkadaşınızı iyileştirmeyi başardığınızda yeni bölüme geçiyoruz. Başlayan yeni bölümde ise; takım arkadaşınız gene virüse yakalanmış şekilde yatağında yatıyor ve siz de gene odaları yer değiştiren malikanede ilaç aramaya başlıyorsunuz. Yeni bölümü bir önceki bölümden ayıran üç özellik ise şu şekilde:

- Malikane artık daha büyük ve daha çok sayıda oda içeriyor.
- Önceki bölüme göre daha kısa süreye sahipsiniz.
- Önceki bölümdeki ekipmanınız ve seviyeniz yeni bölüme aktarıldı.

Kısacası; oyun boyunca sürekli aynı işi daha kısa sürede tekrarlamaya çalışıyorsunuz.

Kontrolde yer alan sıkıntılara gelecek olursak: Evet, oyunun kontrolü aynı PlayStation 1 dönemindeki Resident Evil oyunlarındaki gibi ve bu oyunlardan birini oynadıysanız, Vaccine'e alışmak hiç zaman almıyor. Ancak oyun boyunca düşmanınız vurmak, kusursuz nişan almayı gerektiriyor ve hiçbir şekilde düşmana otomatik nişan alma imkanınız yok. Bulunduğunuz odada bir düşman varsa, nişan alma tuşuna basılı tutarak karakterinizi tam doğru açıya denk getirecek şekilde çevirmeniz gerekiyor. Eğer açı hafif saparsa saldırınız ve cephaneniz boşa gider. Bu duruma ek olarak oyunda ani geri dönüş tuşu bulunmuyor. Eğer düşmanınız size fazla yaklaştıysa, yavaşça geri geri yürümekten başka bir seçeneğiniz yok.

İncelememizi toparlarsak Vaccine: Görünüş ve oynanış dinamikleri olarak "nostaljik" havayı yakalayan ancak içerisindeki eksiklikler ile sadece "meraklısına" önerebileceğimiz bir oyun. Şu an Steam üzerinden 18₺, PlayStation Store üzerinden 54₺'na satılan bu yapımın içerisinde barındırdığı her şeyi; eliniz alıştıktan sonra, biraz da şansınızı yardımı ile yaklaşık 1-2 saate deneyim edebilirsiniz.

Vaccine'i denemek isteyen arkadaşlar; oyunu PC (Steam), PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch üzerinden alıp oynayabilirler.


Vaccine Nintendo Switch Oynanış Videosu
15  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Layers of Fear VR PC İçin Duyuruldu : Kasım 05, 2019, 23:45:42
Layers of Fear'ı oynamış pek keyif almamış biri olsam da VR desteği kesinlikle oyuna farklı bir hava katar. Umarım LoF'dan sonra LoF2 ve özellikle Blair Witch için de VR desteği görürüz.

Eline sağlık Dilay. Forever
16  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Remothered: Tormented Fathers Tarihi : Ekim 31, 2019, 18:23:48

Büyük firma veya bağımsız geliştirici, başarılı ya da başarısız her oyunun kendisine ait yıllar süren bir "geliştirilme süreci" hikayesi vardır. Tabii ki Remothered: Tormented Fathers da bu konuya istisna değil. İlk olarak "Clock Tower: The First Fear"ın bir fan remake oyununa ait konsept tasarımlar ile ortaya çıkan Remothered, zaman içerisinde kendi kimliğine büründü ve tamamen orijinal bir oyun olmayı başardı. Bugünkü yazımızda: Remothered: Tormented Fathers'ın tarihine bakıyoruz.

"Remothered" adı ilk olarak Chris Darril tarafından 2007 yılında, Clock Tower 3'ten yaklaşık 5 yıl sonra ortaya çıktı. O zamanlarda; 1995 yılında çıkmış olan Clock Tower: The First Fear'a bir remake oyunu yaptığını belirten Chris Darril, kendi Facebook sayfasında Remothered'e ait olan birkaç konsept tasarımını ve oyundan çekilmiş bir ekran görüntüsü paylaştı.


Remothered 2007 Görseli

Yayınladığı görsellerden sonra Chris Darril, oyunun yapımı ile ilgili gelen soruları yanıtlasa da 2009 yılına kadar Remothered adına bir duyuru yapmadı ve hiçbir yeni bir görsel paylaşmadı. 2009 yılına geldiğimizde ise paylaşılan yeni görseller ve gelen bilgiler neticesinde Remothered, Clock Tower'dan yavaş yavaş kopmaya başladı. Remothered'in ana hikayesi aynı Clock Tower: The First Fear'da olduğu gibi; evlat edinilen kızların, malikanede yaşadıkları korkunç geceyi ele alsa da hikayenin derinlerine baktığımızda Remothered'in hikayesi, birçok yenilik barındırıyor. Bunlar:

Mevcut Karakterlerin Soyadları: Eğer Clock Tower: The First Fear'ı dikkatlice oynadıysanız, karakterlerin çoğunun bir soyadı olmadığını fark etmişsinizdir. Remothered, karakterlere sadece soyadı vermekle kalmadı, mevcut isimlerin bazılarını da değiştirdi. Her iki oyunda olan karakterlerin değişen isimlerine aşağıdan bakabilirsiniz.
Listede gördüğünüz "Mary "Rose" Reed" adı daha sonra "Rosemary Reed" olarak değiştirilerek, Remothered: Tormented Fathers'ın ana karakterine verildi.

Yeni Karakterler: Remeothered'te sadece mevcut karakterlerin isimleri değişmedi. Oyuna aynı zamanda birçok yan ve katil karakter eklendi. 2009 yılında Remothered'e eklenen yeni karakterlerin listesi şu şekilde:

Yan Karakterler:
- Steven Baroni
- Dakota Wrang

Katiller:
- Madame Svenska
- Richard Felton
- The Hungry Wolf
- The Drowned Bald Man
- The Ancestor
- Homunculus

Remothered'ın, Clock Tower: The First Fear'dan çok daha fazla karaktere sahip olduğu açıklanmış olsa da ne yazık ki; bu karakterlerin çoğuna ait bir görsel bulunmamaktadır. Ayrıca listede gördüğünüz "Richard Felton" ismi daha sonra Remothered: Tormented Fathers'ın katil karakterlerinden birine verildi.

Yeni Bölümler: Clock Tower: The First Fear sadece Barrows malikanesinde geçiyordu. Remothered'de ise malikanenin adı "Baroni malikanesi" olarak değiştirildi ve ayrıca açıklamalara göre oyunda; yetimhane, yer altı tünelleri ve orman bölümleri de yer alıyordu.


Remothered 2009 Görseli 1

Remothered 2009 Görseli 2

Remothered 2009 Fragmanı

Remothered 2009 Oyun İçi Video

2011 yılına geldiğimizde, Remothered'in baştan sona yenilendiği açıklandı. Yeni grafik motoruna geçen Remothered artık eski Resident Evil oyunlarından bildiğimiz "Pre-Rendered" yani; önceden hazırlanmış oyun için alanlar ve 2 boyutlu karakterler içeren bir yapım haline gelmişti. Remothered'in bu sürümü, öncelikle PC'ye daha sonra da 2012 yılında çıkış yapmaya hazırlanan Nintendo Wii U'ya gelecekti.

Karakterlere baktığımızda ise 2009 Remothered ile 2011 Remothered arasında fark olduğunu söylemek mümkün. Öncelikle "Mary Rose Reed" karakterinin ismi; "Rosemary Reed" olarak değiştirilerek, evlat edinilen yeni kızlardan biri oldu. Bununla birlikte önceki sürümde de adı geçen "Baroni" ailesinin üyelerini sayısı da artırıldı. 2011 Remothered'in karakter listesine aşağıdan bakabilirsiniz.

Oynanabilir Karakterler:
- Jennifer Sutton
- Lindsay Silverhat
- Rosemary Reed

Yan Karakterler:
- Lauryn Louise (Evlat edinilen kızlardan biri)
- Anna Zerische/Elisa (Evlat edinilen kızlardan biri)
- Steven Baroni
- Mildred Baroni
- Vittoria Baroni
- Jebediah Baroni
- Shannen Baroni
- Dakota Wrang

Katiller:
- Robert Baroni
- The Red Nun (Kızıl Rahibe)

Listenin sonunda gördüğünüz "The Red Nun" daha sonra Remothered: Tormented Fathers'a eklendi.


Remothered 2011 Grafik Demo Videosu

Remothered'in geliştirilme süreci devam ettiği sıralarda Chris Darril, Facebook hesabından Remothered'in devam oyunu olacak olan "Remothered: Grave Torments"ı aynı ilk oyunda yaptığı gibi konsept tasarımlar paylaşarak duyurdu ancak, paylaşımlarını bir süre sonra sildi ve bu devam oyunu zamanla unutuldu.

Bütün bu aşamalardan sonra Remothered'in geliştirilme süreci birden durdu ve yaklaşık dört yıl boyunca Chris Darril'den bir açıklama gelmedi. 11 Şubat 2015 tarihinde Chris Darril, kendisini "Kickstarter" adlı geliştirilmekte olan projelerin, ihtiyaçları olan maddi desteği bağış ile toplayabildikleri sitede gösterdi. Ancak Chris Darril'in bulunduğu proje; Remothered değil, "Clock Tower'ın ruhani devam oyunu" olarak gösterilen ve projenin başında da Clock Tower: The First Fear ile Clock Tower 1'in yapımcısı olan Hifumi Kono'nun bulunduğu "NightCry" isimli bir oyundu.

Kickstarter'daki hedefine son birkaç günde ulaşmayı başaran NightCry, 29 Mart 2016 tarihinde çıkışını gerçekleştirdi ve hem inceleme notları hem de satış rakamları açısından başarılı olamadı. NightCry'ın başarısızlığı talihsiz bir durum olsa da Chris Darril, bu oyunun geliştirilmesinden sonra "Darril Arts" isimli tasarım ve animasyon şirketini kurdu ve bağımsız bir oyun geliştirme stüdyosu olan "Stormind Games" ile birlikte tekrar Remothered üzerinde tekrardan çalışmalara başladı.

Bu aşamadan sonra Remothered'in geliştirilmesine sıfırdan başlayan yeni ekip; hikaye, oyun motoru ve oynanış dinamikleri üzerinde köklü değişimlere giderek, 30 Ocak 2018 tarihinde bugün "Remothered: Tormented Fathers" olarak bildiğimiz oyunu çıkardılar. Remothered: Tormented Fathers, adından sıkça söz ettiren bir oyun olamamasına karşın, sayılı ödüller alarak başarısını kanıtlamış bir yapım oldu ve devam oyunu olan "Remothered: Broken Porcelain"nin önümüzdeki yıl çıkışını gerçekleştirmesi planlanıyor.
17  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil 5 ve 6 Nintendo Switch'e Geldi : Ekim 30, 2019, 20:05:58

Bilindiği üzere Capcom, bir süredir geride bıraktığımız konsol jenerasyonuna çıkmış olan Resident Evil oyunlarını Nintendo Switch'e çıkartmakla meşguldü. Resident Evil: Revelations 1 ve 2, Remake HD, 0 HD ve 4'ten sonra sıra artık Resident Evil 5 ve 6'ya geldi. 11 Ekim 2019 tarihinde demo sürümleri Nintendo Eshop'a gelen Resident Evil 5 ve Resident Evil 6'nın tam sürümleri, geride bıraktığımız saatler itibari ile Nintendo Switch için çıkışlarıını gerçekleştirdiler.

Bugüne kadar yayınlanmış olan bütün indirilebilir içerikleri (DLC) barındıran oyunları, yerel (split-screen) veya online olarak oynayabilir, kayıt dosyalarınızı da Nintendo hesabınızın bulut sunucusuna aktarabilirsiniz. Resident Evil 5 ve 6 şu an için joy-conların hareket sensörlerini desteklemese de Capcom, Twitter üzerinden bu özelliği önümüzdeki günlerdeki bir güncelleme ile oyunlara ekleneceğini açıkladı.


Capcom Twitter
18  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Death Stranding PC'ye Geliyor : Ekim 28, 2019, 20:14:05

PlayStation 4 çıkışına günler sayan Death Stranding için uzun zamandır "PC için de çıkacak mı?" soruları soruluyor ve internetteki çeşitli sitelerde bunun olma ihtimali tartışılıyordu. Bu tartışmalar ve teoriler artık geride kaldı çünkü; oyunun geliştiricisi olan Kojima Productions, bugün Twitter üzerinden Death Stranding'in 2020 yılının yaz aylarının başında PC'ye geleceğini açıkladı. Kojima Productions'ın attığı Tweet'i şu şekilde:

"8 Kasım 2019 tarihinde PS4'e çıkacak olan DEATH STRANDING'e destek veren herkese teşekkürler!! KOJIMA PRODUCTIONS ayrıca 2020 yaz aylarının başlarında DEATH STRANDING'in PC için çıkacağını duyurmaktan mutluluk duyar!!

Görüldüğü üzere; Death Stranding'in tam olarak hangi tarihte ve hangi platform (Steam, Epic veya başka) üzerinden PC'ye çıkacağı henüz açıklanmadı ancak oyunun geleceği artık kesinleşti. PlayStation 4 için 8 Kasım 2019 tarihindeki çıkışından sonra da Death Strading'in PC sürümü hakkında haber aldıkça burada paylaşmaya devam deceğiz.


Kojima Productions Twitter
19  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: The Last of Us Part II'nin Çıkış Tarihi Ertelendi : Ekim 27, 2019, 14:58:03
Genelde bu tarz oyun ertelemeleri pek iyi değildir çünkü; gün geçtikçe oyuncuların beklentileri artıyor ve bu tür durumlarda çıkan oyunlar, bu beklentileri karşılayacak seviyede olmuyor. (ÖRN: Haze, Duke Nukem Forever, Diablo 3, Aliens: Colonial Marines, Watch Dogs, ve daha niceleri)

Ama burada konuştuğumuz firma: Naughty Dog. PlayStation 1 döneminden bu yana adamların "kötü" bir oyunu yok. Umarım bu durum, The Last of Us Part II ile bozulmaz.

Haber için teşekkürler Dilay. Forever
20  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Daymare: 1998 için Türkçe Dil Desteği Yolda : Ekim 25, 2019, 20:00:19
Hocam, sen de sorun yaşıyor filan diyorsun; ama bu sorunların çözümü için adamlara yardımcı olmaya da hiç yanaşmıyorsun Beğenmeme

Her işin peşinden biz mi koşacağız hocam? Sırıtma
Sayfa: [1] ... 51 |Sonraki»
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF | Nekro Kelebek Girişimi © 2006-2019
SimplePortal © | Daimi Site Kurucusu: Levent Arıkan
Tema Tasarımcısı: DWG22
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.183 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu
Site Yönetimi