logo
Ana Sayfa Forum Ara Mobİl TAKVİM Üyeler GİRİŞ YAP Kayıt
*

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
  İletileri Göster
Sayfa: [1] ... 54 |Sonraki»
1  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil Village 3.5 Yıldır Geliştiriliyormuş : Temmuz 03, 2020, 20:42:03
3.5 yıl gibi bir sürede, teknik açıdan birçok şey oyuna eklenip, çıkartılmıştır. Bu geliştirilme sürecinin sonunda bakalım nasıl bir oyun ile karşılaşacağız.

Emeğine sağlık abi. Forever
2  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil 4 Remake'in Hikayesinde Değişiklikler Olabilir : Temmuz 03, 2020, 20:35:49
Sadece bu tarz detaylar ile genişletecekler ise tamam, bence sorun yok ama köklü değişiklik olacak ise kalsın. Ben almayayım!

Ellerine ve emeğine sağlık, hocam Öpücük

Valla abi, umarım bu açıklamanın sonu umarım RE3 (2020)'deki "Grave digger" söylentileri gibi sonuçlanmaz. Gerçi, o söylentiyi AestheticGamer1 yapmamıştı sanırım ama son remaketen sonra insan, her şeye kuşku ile bakıyor. Sırıtma

Ayrıca teşekkür ederim abi. Forever
3  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil 4 Remake'in Hikayesinde Değişiklikler Olabilir : Haziran 27, 2020, 10:56:46

Çıktığı günden beri Resident Evil 3 (2020) için çeşitli incelemeler yayınlandı, oyun hakkında farklı görüşler sunuldu. Bazılarımız oyunun baştan sona kötü olduğunu düşünürken, bazılarımız ise bütün olumsuzluklarına karşın oyunun o kadar kötü olmadığı ve oynarken keyif aldıklarını belirtti. Genel görüşler farklı olsa da herkes bir konuda hemfikir: Orijinal oyundaki bazı önemli bölümlerin remaketen çıkartılması nedeniyle oyun, çok kısa sürede bitiyor. Oyun çıkmadan önce yapılan açıklamalarda, oyunun daha verimli bir hikaye sunması için orijinal oyundaki bazı bölümlerin remaketen çıkartıldığını bilgisini almış olsak da hiçbirimiz, çıkartılan bölümlerin bu denli fazla olacağını tahmin etmiyorduk. (Ayrıca çıkartılan bölümlerden sonra geriye kalan hikaye, hiç de verimli değildi)

Resident Evil 3 (2020)'nin hikaye ve oyun süresi bakımından başarısız olduğu gördükten sonra Resident Evil 4 Remake'in yapımının, Resident Evil 3 (2020)'i geliştiren ekip olan "M-Two"ya verilmiş olması, biz oyuncularda haklı olarak; "yine oyunun hikayesini kırpıp, kötü bir oyun çıkartacaklar" endişesinin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Bizler, Resident Evil 4 Remake'in de hikayesinin kırpılacağından endişe ederken, Twitter üzerinden Resident Evil oyunları hakkındaki sızıntıları yayınlayan "AestheticGamer1", Resident Evil 4 Remake'in hikayesinin orijinaline göre daha uzun ve detaylı olacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

AestheticGamer1'in Resident Evil 4 Remake için yaptığı açıklama kısaca şu şekilde:

"... RE4 Remake sızıntısı çok erken geldi (RE8 konusunda bile şüphelerimiz vardı) ancak evet, hikayeyi büyük ölçüde genişletmeye odaklandılar. Yine de tarif ettiğiniz şekilde değil. Size sunabileceğim rastgele örneklerden biri, RE4'te Dr. Salvador'un davranışlarının nedenin hiç düşündünüz mü? Hayır mı? Öyleyse şaşırmaya hazır olun."

Bazı teknik sebeplerden orijinal Resident Evil 4'te yer alamayan oynanış dinamiklerinin, Resident Evil 4 Remake'te yer alabileceğini de belirten AestheticGamer1, oyunun resmi duyurusunun 2021 yılında gerçekleşeceğini belirtti (tahminen Resident Evil 8'in çıkışından sonra).

AestheticGamer1'ın Twitter hesabına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

AestheticGamer1 Twitter Hesabı
4  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil 8 Eski Nesil Konsollara Gelmeyebilir : Haziran 15, 2020, 20:26:28


Güncel oyun haberlerini takip eden ve buradaki haberimizi okumuş olan herkesin bildiği üzere Resident Evil 8, PlayStation 5 etkinliğinde duyuruldu. Etkinliğin ardından da Capcom, Resident Evil 8'in sadece PlayStation 5'e değil aynı zamanda Xbox Series X ve PC için de çıkacağını açıklandı.

Bu açıklamalardan sonra internette, Resident Evil 8'in yeni nesil konsollar ile sınırlı kalmayıp, eski nesil konsollar olan PlayStation 4 ve Xbox One'a da geleceği yönünde tahminler yürültülmeye başlandı. Yeni nesil konsollar çıktıktan sonra da firmaların, eski nesil konsollara verdikleri desteği kesmeyip, bir süre daha oyun çıkartmaya devam ettikleri gerçeğini göz önüne aldığımızda, böyle bir durumun gerçek olma ihtimali bir hayli yüksekti. Ancak ne yazık ki bu durum Resident Evil 8 için geçerli olmayacak gibi görünüyor, çünkü son yıllarda Twitter üzerinden Resident Evil oyunları hakkında sızıntılar yayınlayan "AestheticGamer1", Resident Evil 8'in sadece yeni jenerasyon ve PC için çıkış yapacağını belirten ve bunun nedenini açıklayan mesajlar attı.

AestheticGamer1, Resident Evil 8'in neden sadece yeni jenerasyon konsollara geleceğini şu mesajlar ile açıkladı:

"Evet, yapımına cross-gen (PS4, PS5, XOne ve XBox Series X) olarak başlayan RE8'in neden sadece yeni jenerasyona geleceğine dair bazı açıklamalara ulaştım. RE8'in geliştirilmiş grafikleri (geliştirilme aşaması hala sürüyor) eski nesil konsollarda; birçok alan içeren Köyün kaplamalarının yüklenmesinde ve yükleme sürelerinde sorunlara neden oluyor. Daha çok araştırmaya dayalı oyununu bazı bölümlerinde, eski jenerasyon konsollarda kayda değer sorunlar ile karşılaşıldı ve bu da oyunun yapımının yavaşlamasına sebep oluyor. Bu nedenle oyunun eksi jenerasyon sürümleri iptal edildi. Böylece oyunun hiç yükleme ekranının olmamasına (eski sistemlerin kısıtlaması altında kalmadan) ve yeni nesil konsolların limitlerine uygun grafikler sunmaya odaklandılar."

Uzun lafı kısası: Resident Evil 8, teknik sebeplerden ötürü PlayStation 4 ve Xbox One için geliştirilmiyor. Ancak bu açıklamanın henüz Capcom tarafından doğrulanmadığını da belirtmekte fayda var. Eğer farklı yönde bir gelişme olursa, sizlere haber vereceğiz. (Ancak PS4 ve XOne'a gelecek olsaydı, bunu şimdiye kadar da söylerlerdi diye düşünüyorum.)

AestheticGamer1'ın Twitter hesabına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

AestheticGamer1 Twitter Hesabı

Resident Evil 8, 2021 yılı içinde PlayStation 5, Xbox Series X ve PC için çıkışını gerçekleştirecek. (Şimdilik böyle görünüyor)
5  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Dead by Daylight'a Silent Hill İçeriği Geliyor : Mayıs 29, 2020, 19:48:14


Hatırı sayılır bir süredir Silent Hill serisi ile ilgili çeşitli söylentileri sizlere, bu site üzerinden aktardık. Çıkan bunca söylentiden sonra yeni bir Silent Hill oyunu duyurusu beklerken Behaviour Interactive, Dead by Daylight için Silent Hill içeriğinin duyurusunu yaparak hepimizi şaşırtmayı başardı. Haziran 2020'de çıkması planlanan bu içerik ile Silent Hill'in Pyramid Head, Cheryl (Heather) Mason karakterleri ile Midwich İlkokulu haritası Dead by Daylight'a eklenecek.

Daha önce hiç duymamış arkadaşlar için Dead by Daylight: 4'e karşı 1 olarak oynanan bir online oyundur. Bu oyunda "Hayatta kalanları" yöneten dört oyuncu, oyun haritasının çeşitli noktalarında yer alan jeneratörlerden beşini aktif edip, oyun alanından kaçmayı çalışırken; "Katil" rolünü üstlenen bir oyuncu ise diğer dört oyuncuyu yakalamaya ve onları kancalara asarak, "Entity" adındaki kötü ruha kurban etmeye çalışmaktadır.

Oyunu duymamış arkadaşlara bu kısa açıklamayı yaptıktan sonra şimdi sıra Dead by Daylight oyuncularının merak ettiği (veya merak edebileceği) kısım olan, yeni karakterlerin özelliklerin bahsetmeye geldi.

Not: Aşağıda belirtilen karakter özellikleri oyunun beta sürümünden alınmıştır. İçerik çıkışını gerçekleştirdiğinde bu özelliklerde değişimler meydana gelebilir.

Pyramid Head:

- Silah Özelliği : Özel saldırı tuşuna (sağ mouse tuşu) basılı tuttuğunuzda Pyramid Head, silahını yerde sürükleyerek iz bırakmaya başlar. Hayatta kalan oyunculardan biri, bu ize basarsa hem mevcut konumu katil tarafından görünür hale gelir hem de "Tormented" etkisine maruz kalır.

Pyramid Head, tormented etkisine maruz kalan oyunculardan birini yere düşürürse, çevrede hiç kanca aramadan onları haritanın çeşitli noktalarından bulunan kafeslere hapsedebilir. Kafesten kurtulan veya kurtarılan oyuncular aynı zamanda tormented etkisinden de kurtulmuş olurlar.

Özel saldırı tuşuna basılı tuttuğunuz sırada, saldırı tuşuna (sol mouse tuşu) basarak "Punishment of the Damned" isimli mesafeli saldırıyı gerçekleştirebilirsiniz. Paletlerin, pencereleri ve hatta ufak duvarları aşabilen bu saldırı yoluna çıkan her oyuncuya hasar verir.

1 - Deathbound: Katilin 32 metrelik alanı içinde yer alan oyuncu; başka bir oyuncu tarafından iyileştirilmeye başlarsa çığlık atarak, mevcut konumu 45 saniyeliğine katil tarafından görülmesine sebep olur.

2 - Forced Penance: Takım arkadaşını korumak için hasar alan oyuncu, 30 saniye boyunca kendisini iyileştiremez.

3 - Trail of Torment: Katil, onarılmakta olan bir jeneratöre tekme attığında 15 saniye boyunca "Undetectable" etkisi kazanır. Bu etki süresinde:

- Hayatta kalanlar, katil kendilerine yaklaştığını duymazlar. ("Terror radius" özelliğini kapanır.)

- Katilin baktığı yönü gösteren kırmızı ışık (Red Stain) hayatta kalan oyuncular tarafından görülmez.

- Katilin konumunu hayatta kalanlara gösteren özelliklerin her biri etkisiz hale gelir.

Ancak bu 15 saniye boyunca katilin tekme attığı jeneratör, bütün oyuncular tarafından görünür hale gelir.

Cherly Mason:

1- Soul Guard: Kendinizi iyileştirir veya başka bir oyuncu tarafından iyileştirilirseniz, 4 saniye boyunca hiçbir saldırıdan hasar almazsınız.

2- Blood Pact: Eğer katil başka bir oyuncuya takıntılı (Obsession) hale gelirse ve o oyuncuya hasar vermeyi başarırsa; takıntılı oyuncunun konumu size, siniz konumuz ise onda belirecektir. Eğer takıntılı oyucuyu iyileştirir veya o sizi iyileştirirse, her ikinizin koşma hızı 4 saniyeliğine artar. Ancak katilin takıntılı olduğu oyuncu sizseniz, bu özellikle çalışmaz.

3- Repressed Aliance: Bu özelliği jeneratörleri toplam 80 saniye boyunca onardığınız zaman aktif edebilirsiniz. Bu özelliği aktif ettiğiniz "Entity" o sırada onarmakta olduğunu jeneratörü bloke ederek, katil tarafından hasar almasını önler. Ayrıca bloke edilen jeneratörün konumu, takım arkadaşlarınız tarafından görülür. Özelliği bir kere aktif ettikten sonra tekrar kullanmak için yine 80 saniyelik onarım işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Son olarak Dead by Daylight'a eklenecek olan Silent Hill içeriğinin fragmanını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.


Dead by Daylight - Silent Hill Fragmanı
6  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Capcom Oyunlarının Satış Rakamları Listesi Güncellendi (Mart 2020) : Mayıs 17, 2020, 19:13:08
Resident Evil 5 ve Resident Evil 6 almışlar başlarını gitmişler bu diyarlardan Sırıtma
Resident Evil 2 (2019) oyununun da kısa sürede elde ettiği başarı, Capcom'a doğru yolda göstermiş oldu. Bakalım Resident Evil 3 (2020) bir buçuk sene içerisinde selefini geçebilecek mi? Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz günlerde iki buçuk milyon kopyayı geçtiği söylenmişti. Bekleyip, göreceğiz Forever

Ellerine sağlık, hoçkar Forever Forever

RE5 ve RE6'yı (özellikle RE6'yı) kime sorsan "seriye yakışmıyor" veya "5 para etmez oyunlar" olarak bahsediyor, ancak ne hikmetse her iki oyun; ekmek, peynir ikilisi gibi çok satmış. Sırıtma O kadar eleştiriye karşın millet, her indirimde bu iki oyuna saldırmış herhalde. Sırıtma
7  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Capcom Oyunlarının Satış Rakamları Listesi Güncellendi (Mart 2020) : Mayıs 16, 2020, 18:10:53
RE4 listede yer alıyor, ancak oyunun her sürümü bağımsız olarak listelendiği için ilk 10'a gösterilmemiş. Tam listede bulunan bütün RE4 sürümleri şu şekilde yer almış.

33- PS2 sürümü: 2.3 milyon kopya satışı.
42- Wii sürümü: 2.0 milyon kopya satışı.
48- PS4, XOne sürümü: 1.7 milyon kopya satışı.
54- Gamecube sürümü: 1.6 milyon kopya satışı.
86- Steam (Ultimate HD Edition) sürümü: 1.1 milyon kopya satışı.

Toplam: 8.7 milyon kopya satışı ile RE4, normalde 2. sıraya geliyor. RE4'e yapılan durumun benzeri farklı konsollara sonradan uyarlanan Capcom oyunlarına da uygulanmış.

Muhtemelen bu liste, yatırımcıların; hangi oyun, hangi finansal yıl içinde çıktı ve ne kadar sattı sorularını daha iyi yanıtlaması için bu şekilde hazırlanmış.
8  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Capcom Oyunlarının Satış Rakamları Listesi Güncellendi (Mart 2020) : Mayıs 16, 2020, 12:41:58


Yaptığımız son "Capcom Oyunlarının Satış Listesi" haberinden bu yana yaklaşık 8 ay geçti ve Capcom, geçtiğimiz Mart ayının sonunda "oyunların satış rakamları" listesini güncelleyerek yeni verileri ortaya sundu. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü oyunlarının satış rakamlarından "memnun" olduğunu açıklayan Capcom, geride bıraktığımız 8 aylık sürede pek yeni oyun çıkartmamış olsa da mevcut oyunlarının satışlarında artış görmüş.

Güncellenen listeye göre Capcom'un en çok satan 10 oyunu şu şekilde sıralanıyor:

10- Street Fighter V (PC, PS4): 4.5 milyon kopya satışı.
9- Monster Hunter Freedom 3 (PSP): 4.9 milyon kopya satışı.
8- Resident Evil 2 (1998) (PS1): 4.96 milyon kopya satışı.
7- Monster Hunter World: Iceborne (PC, PS4, XOne): 5.2 milyon kopya satışı.
6- Street Fighter II (SNES): 6.3 milyon kopya satışı.
5- Resident Evil 2 (2019) (PC, PS4, XOne): 6.6 milyon kopya satışı.
4- Resident Evil 7 (PC, PS4, XOne): 7.5 milyon kopya satışı.
3- Resident Evil 6 (PS3, X360): 7.5 milyon kopya satışı.
2- Resident Evil 5 (PS3, X360): 7.6 milyon kopya satışı.
1- Monster Hunter: World (PC, PS4, XOne): 15.7 milyon kopya satışı.

Belirtilenlere göre bu listeye, oyunların hem dijital hem de fiziksel sürümlerinin satış toplamları dahil edilmiş durumda. Ayrıca bu satış rakamları oyunların çıktığı günden, Mart 2020 tarihine kadar gerçekleşen "sıfır oyunların" satış rakamlarıdır. Daha önce başkası tarafından kullanılmış "2. el oyunlar" bu listeye dahil değil.

Resident Evil 3 (2020), 3 Nisan 2020 tarihinde çıkışını gerçekleştirdiği için bu listede yer almıyor. Ancak Capcom'un "İlk 5 günde, 2 milyon Resident Evil 3 (2020) kopyası dağıtıldı." açıklamasını dikkate alır ve dağıtılan kopyaların bugüne kadar satıldığını düşünürsek, Resident Evil 3 (2020)'nin şu an için yaklaşık olarak 40. sıralarda olduğunu tahmin edebiliriz. (Dağıtılan 2 milyon fiziksel kopyanın tamamı satılmamış olsa da dijital satışlar ile muhtemelen o rakama ulaşmıştır).

Güncellenen listenin tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Capcom Oyunları Satış Listesi
9  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Nemesis ve Nicholai Ginovaef, Artık Resident Evil: Resistance'talar : Mayıs 16, 2020, 12:41:31
Ellerine sağlık abi. Bu oyun tam mevcut oyuncularının ilgisini kaybedecekken, yeni bir içerik güncellemesi ile durumu kurtarıyor. Daha önce yaptıkları açıklamaya göre Haziran ayında da yeni bir içerik sunacaklarmış, ancak o içeriğin ne olduğu henüz bilinmiyor. Umarım yeni bir haritadır, çünkü mevcut haritalar oyuncular tarafından ezberlendi. Sırıtma

Ayrıca yapılan röportajda, RE3'ün yaşadığı değişim konusunda belki "en az" merak ettiğim konuya değinmişler. Sırıtma Madem oyun hakkında bir-iki şey söyleyeceksin bari, herkesin ortak şikayeti olan "ana oyundan çıkartılan bölümler/içerikler" hakkında birkaç şey söyleseydin.
10  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil: Resistance Baş Yönetici Başlangıç Rehberi : Mayıs 13, 2020, 19:37:00


Daha önceden hazırladığımız bu rehberde, Resident Evil: Resistance'a başlamayı düşünen arkadaşlar için "Afetzedeler"i kısaca anlatmış ve yararlı olabilecek birkaç ipucu vermiştik. Bugün ise afetzedelere karşı tek başına mücadele edecek olan "Baş Yönetici"ye değineceğiz.

Baş yönetici olarak oyundaki amacınız oldukça basit. Sınırlı süreye sahip olan 4 afetzedeyi, 3 etaptan oluşan deney alanında süreleri dolana kadara oyalamak. Oyun boyunca afetzedelere karşı gerçekleştireceğiniz her başarılı saldırı, onların fazladan zaman kaybetmesine sebep olurken; afetzedelerin size karşı gerçekleştireceği her başarılı direniş, (zombilerinizi öldürmek, tuzaklarını bozmak, vb) onlara fazladan zaman olarak geri dönecek.

Önceki rehberimizde afetzedelerin 3 etapta yapmaları gereken görevlere yer vermiştik. Ancak o rehberi okumayan, sadece baş yönetici ile oynamaya odaklanacak olan arkadaşlarımız için etaplardaki görevleri hızlıca bahsetmek istiyorum.

1. Etap: Oyunun başladığı ilk etapta afetzedeler; çevrede bulunan 3 anahtarı bulup, çıkış kapısının yakınındaki bulmacaya götürmeleri gerekiyor. Bir afetzede, birden fazla anahtar taşıyabilir. Ancak anahtar taşıyan afetzede ölürse, üzerinde bulundurduğu anahtar(lar) yere düşer. Bütün anahtarlar yerine ulaştığında afetzedelerin, çıkış kapısı önünde toplanması gerekiyor.

2. Etap: Öncelikle afetzedeler, alanda başı boş dolaşan güvenlik görevlisi zombiyi bulmalı ve onu öldürüp, üzerinde taşıdığı anahtar kartını ele geçirmeli. Kartı alan oyuncu, yine çevrede bulunan 3 güvenlik terminalini devre dışı bırakmalı. Bu süreçte anahtar kartını taşıyan afetzede ölürse, anahtar yere düşer. Güvenlik terminalleri devre dışı kaldığında, bütün afetzedelerin çıkış kapısı önünde toplanması gerekiyor.

3. Etap: Son etapta ise afetzedeler, çevrede bulunan 3 deney kapsülünü, sırasıyla bulup yok etmeliler.  Bu kapsüller yok edildikten sonra bir afetzede, çıkış kapısını aktif etmeli. Aktif olma işleminin başlamasından 30 saniye sonra açılan çıkış kapısından afetzedeler, ister tek başlarına isterlerse takım olarak çıkabilirler.

Bu ön bilgileri verdikten sonra sıra, oyun sırasında işinize yarayacak diğer ipuçlarına geldi.

1- Haritayı Verimli Şekilde Kullanın: Oyun sırasında kameralar temel silahlarınız, haritanız ise temel istihbarat ekipmanınız olarak hizmet vermekte. Haritayı açmak size; bütün afetzedelerin yerlerini, aradıkları anahtarlar ile görevlerin konumlarını ve mevcut kameralarınızın görüş açılarını gösterir. Oyunda kameralarınızı değiştirmek için kısayol tuşları bulunuyor olsa da bu tuşları kullanarak her zaman istediğiniz kameraya hemen ulaşamayabilirsiniz (özellikle de geçiş yapmak istediğiniz kamera, mevcut kameranızdan uzaktaysa) . Haritayı kullanmaya alıştığınızda hem farklı kameralar arasında hızlı geçiş yapabilir hem de bunu yaparken o sırada farklı konumlarda bulunan afetzedelerin neler yaptığını öğrenebilirsiniz.

2- Enerjinizi İyi Değerlendirin: Bütün oyun boyunca yapacağınız her hamle enerji harcayacaktır. Enerji zaman içinde tekrar doluyor olsa da oyunun alanına rastgele atacağınız zombilerin, afetzedeler tarafından kolayca yok edilmesi; size enerji kaybı, afetzedelere ise fazladan zaman olarak geri dönecektir. Eğer enerjiniz az ise ve sadece güçsüz zombiler ile o an işe yaramayacak tuzaklar çıkartmaya yetiyorsa, enerjinizin biraz daha dolmasını bekleyin. Bırakın afetzedeler 3-5 saniye daha odadan odaya serbestçe dolaşsınlar. Enerjiniz dolduğunda ve öldürülmesi zor zombileri sahaya sürdüğünüzde afetzedeleri zor anlar bekliyor olacak.

3- Zayıf Halkayı Belirleyin: Resident Evil: Resistance, baş yönetici olarak oynayan arkadaşlar için hoş bir özellik barındırıyor. Bir afetzede ne kadar iyi olursa olsun tek başına bütün takımı zafere ulaştıramaz, ancak kötü oynayan bir afetzede bütün takım arkadaşlarını mağlubiyete götürebilir. Bu yazının başlarında da belirttiğim gibi, yapacağınız her başarılı saldırı afetzedelerin fazladan zaman kaybetmesine sebep olacak ve bütün saldırılarınızı, ekibin en kötü oyuncusuna (en zayıf halkaya) yapmak, afetzedelerin fazladan zaman kaybetmesini garantileyecektir.

Peki ama en zayıf halka olan oyuncuyu nasıl tespit edebilirsiniz? Öncelikle afetzede karakterlerini biraz tanımanız gerekiyor. Afetzedeler arasında bulunan "Valerie" ve "Martin" isimle karakterler, diğer karakterlere kıyasla daha yavaş koşar ve silah kullanma becerileri de yine diğer karakterlere kıyasla daha kötüdür. Valerie, zombileri başlarından vurarak sahip oldukları ek güçleri (buffları) ortadan kaldırabiliyor ve Martin, yakın dövüş silahlarını normale göre daha dayanıklı olarak kullanabiliyor. Ancak yine de her iki karakter toplu zombi saldırına karşı çok uzun süre kendilerini koruyamayan karakterler. Eğer afetzedelerin içinde Valerie ve/veya Martin'i görüyorsanız ve bu karakterlerin takım arkadaşlarından ayrıldıklarını görürseniz, bu fırsatı değerlendirin.

Afetzedelerin içinde bulunan bir diğer zayıf halka ise etrafta zehirli olarak dolaşan oyunculardır. Zehirlenen afetzedeler; belirli aralıklar ile tıkanıp, öksürmeye başlarlar ve bu sırada yapacağınız saldırılara karşı savunmasızdırlar. Oyun sırasında ekranınızın, sol tarafındaki karakter resimlerine bakın. Eğer mor renkli afetzede resmi görüyorsanız, bu o afetzedenin zehirli olduğu göstermektedir. Her boşlukta ona saldırmaya çalışın.

Bunların dışında da ekipten ayrı olarak ilerleyen rakiplerinize de anlık saldırılar düzenleyebilirsiniz. İyi oynayan oyuncular bile bazen büyük hatalar yapabiliyorlar.

4- Mayınlar ile Onlara Küçük Sürprizler Yapın: Ortada başıboş durmaları ve kolayca fark edilmeleri sebebiyle mayınlar, kimi zaman "kullanışlı" olarak görülmezler ve doğrusunu söylemek gerekirse onları rastgele ortaya koyarsanız, gerçekten de pek iş görmezler. Eğer mayınları verimli kullanmak istiyorsanız, onları aşağıdaki 3 alanda kullanmayı deneyebilirsiniz.

a- Kapalı Kapıların Arkası: Oldukça basit bir yöntem, ancak şaşırtıcı derecede çok iş görür. Birçok afetzede, kapalı kapıları açtıktan sonra hiç yere bakmadan yollarına devam ederek kapı arkasına yerleştirdiğiniz mayınların patlamasına sebep olurlar.

b- Yerde Yatan Zombilerin Altı: Eğer afetzedeler mayınlarınızı görmezlerse onları etkisiz hale de getiremezler. Yerde bulunan zombiler nedeniyle afetzedeler, belki hemen mayınların üstlerine basmayabilirler. Ancak yerdeki zombi aniden ayaklanıp; bir afetzedeyi yakalamayı başarırsa altındaki mayın, çok büyük ihtimal ile o sırada patlayacak ve hem yakalanan afetzedenin daha fazla hasar almasına hem de takımın daha fazla ceza süresine maruz kalmasına sebep olacak.

c- Afetzedelerin Ayaklarının Altı: Tahmin edebileceğiniz üzere mayınların en verimli olarak kullanıldığı yer, o sırada zombiler ve yapmaları gereken görevler ile uğraşan afetzedelerin ayaklarının altıdır. Bu yönteme uygun yerleştirdiğiniz mayınlar, hemen aktif olmazlar. Ancak afetzedeler o sırada başka bir iş ile uğraştıklarından ayaklarının altındaki tuzağı da fark etmezler. Ne zaman ki afetzede, mevcut işinin bitirir ve hareket etmeye başlarsa, yerleştirdiğiniz mayın da tam o zaman aktif olur.

Önemli Not: Kameralarınızı kullanarak yerdeki mayınları elle de patlatabilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınız mayınlar, patlamadan önce yüksek ses çıkartarak çevredeki afetzedeleri uyarır.

Önemli Not 2: Patlayan mayından ne kadar çok afetzede etkilenirse, o kadar çok zaman kaybederler.

5- Kamera Silahlarını Kullanmaktan Çekinmeyin: Sürekli göz önünde oldukları ve yer değiştirme kabiliyetleri olmadığı için kameralarınız, afetzedelerin sürekli hedefi olsalar da aynı zamanda bulundurdukları silahlar sebebiyle de afetzedelerin en korkulu rüyasıdır. Kamera silahları ile yapacağınız her isabetli atış, afetzedeleri hem hızlıca yere düşmesine hem de alacakları ceza sürelerinin katlanmasına sebep olacaktır. Özellikle de yerdeki mayına yakalanmış veya başka bir sebepten dolayı hareket edemeyen bir afetzede görürseniz, bütün mermiyi onun üzerine boşaltın.

6- Zombi Güçlendiricilerinizi Birden Fazla Amaç İçin Kullanın: Oyun boyunca elde edeceğiniz güçlendiricileri, zombilerin üzerine ateşleyerek; verecekleri hasarı, dirençlerini, vb. özelliklerini güçlendirebilirsiniz.

Şimdi hepimizin aklına gelen ilk taktik, önemli bir noktayı zombiler ile doldurmak ve ardından bu güçlendiricilerin hepsini o zombilerin üzerine kullanmak olacaktır ki, güçlencirilerin asıl amacı da zaten bu. Nede olsa afetzedeler, güçlendirilmiş zombilerinize karşı daha uzun süren mücadele verecekler.

Güçlendiriciler ile yapabileceğiniz bir diğer taktik ise "blöf" yapmaktır. Eğer afetzedelerin ekipman olarak çok güçlü olduklarını ve girecekleri her odayı saniyeler içinde temizleyeceklerini düşünüyorsanız, onları yanlış odaya yöneltebilir ve görev alanına daha geç ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Peki bunu tam olarak nasıl başaracaksınız? Oyun haritalarının belirli noktalarında yol ayrımları var ve bu yol ayrımlarının kapıları, her zaman kapalıdır. Afetzedeler, bu yol ayrımına yaklaştıklarında, göreve daha uzak olan odaya birkaç zombi yerleştirin ve üstlerine güçlendiricilerinizi ateşleyin. Gitmeleri gereken görev noktasının tam yerini bilmeyen afetzedeler, yerleştirdiğiniz zombilerin hırıltılarını ve ateşlediğiniz güçlendiricilerin seslerini duyduktan sonra görev odasını koruduğunu düşünerek, aslında göreve daha uzak olan odaya girecekler. Tabii ki afetzedeler, ellerindeki cephane durumuna göre blöf olarak yerleştirilen zombileri, elbet yok etmeyi başaracaklardır, ancak bu işlemi yaptıktan sonra hem cephaneleri azalacak hem de gitmeleri gereken noktaya daha geç varacaklar.

7- Önemli Zombileri Kaçırın: Afetzedelere zaman kaybettirmek için kullanabileceğiniz bir diğer taktik ise 2. etapta bulunan "güvenlik görevlisi zombi" ile "sırt çantalı zombi"yi kaçırmaktır. Eğer afetzedeler bu zombilere yaklaşıyorlarsa, zombilerin kontrolünü ele geçirin ve olay yerinden uzaklaştırın. Bırakın afetzedeler oyun alanında boş yere dönsünler.

Ayrıca sırt çantalı zombiyi belirli bir süre boyunca ölmemesini sağlarsanız, full zırhlı zombi ve ivy gibi afetzedelere çile çektirebilecek zombileri, oyun alanına sürme hakkı kazanırsınız.

8- Sandık Odalarına Saldırın: Her etabın başında afetzedeler, başlangıç odasında bulunan sandıktan, ekipman alırken savunmasız durumda olurlar. Şu an için oyunda bulunan bütün haritaların 1. ve 2. etaplarındaki başlangıç odaları, baş yöneticinin yapacağı saldırıya açıktır. Etap başlar başlamaz, bir zombinin kontrolünü ele geçirin ve sandıkta ekipman almak ile uğraşan afetzedelere saldırın. Böylece afetzedeler, etaba henüz düzgün başlayamadan ceza süresine maruz kalmış olacaklar.

9- Ultilerinizi Gereksiz ise Geri Çekin: Oyuna başlamadan önce seçeceğiniz her baş yöneticinin, kendisine özel bir ulti (nihai) silahı mevcut (Örn: Mr. X ve William Birkin) . Maç başladığı anda dolmaya başlayan ve normal koşullar altında ilk olarak 2. etapta kullanılabilir olan bu ultiler, afetzedeleri hızlıca art arda öldürebilir hatta kaybetmek üzere olduğunuz maçı tersine çevirip, size galibiyet getirebilirler. Bu denli güçlü olmalarına karşın, sadece belirli süre boyunca oyun alanında kullanılabilir olan ultiler, kimi zaman işini bilen afetzedeler karşısında istenilen etkiyi sağlayamayabilirler. Eğer bu duruma düşerseniz, çok fazla düşünmeden ultinizi geri çekebilirsiniz. Erken geri çekme işlemini yaptığınızda, ultinin tekrar kullanıma açılma süresi daha kısa olacaktır.

10- Kapıları Kilitleyin: Baş yönetici olarak oynadığım ender zamanlarda belki de en sık yaptığım hatadır bu. Kargaşanın bol olduğu zamanlarda afetzedeler, durumun üstesinden gelemeyeceklerini düşündüklerinde geri çekilecek ve zombilerinize daha güvenli mesafelerden saldırmaya başlayacaklar. Afetzedelerin böyle bir davranış sergileyeceğini düşündüğünüz veya kargaşanın başladığı anda odanın kapısını kilitleyerek, kurbanlarınızın olay yerini terk etmesini engelleyebilirsiniz.

Böylece Resident Evil: Resistance'a baş yönetici olarak başladığınızda dikkat etmeniz gereken 10 önemli noktayı sıralamış olduk. Tabii ki oyuna ilk başladığınızda her şey kusursuz ilerlemeyecek ve belki oyuna alışmanız belki birkaç el sürecek, ancak haritanızı ve oyun alanını dikkatlice gözlemleyip, hangi hamlenizi ne zaman yapacağınızı öğrendikten sonra işler tamamen değişecektir.
11  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil: Resistance Afetzedeler Başlangıç Rehberi : Mayıs 05, 2020, 21:35:01
Hocam şimdiye kadar hep mastermind oynadım.Bu rehberlerle rakiplerimi güçlendiriyorsun.Zaten düzgün oynayamıyom Tebessüm. Bir de Mastermind rehber bekleriz.
Ellerine sağlık

O iş üzerinde de çalışmalara başladım Yasin. Bizi takip etmeye devam et. Sırıtma

Henüz oyuna başlamadım ama okuyunca epey bilgi sahibi oldum. Başladığımda oldukça yararlı olacak Berkay. Emeğine sağlık, çok güzel bir rehber olmuş. Forever

Rehber işe yaradıysa ne mutlu bana Tebessüm . Eğer oyuna başlarsan, Baş yöneticilere çektirdiğin zulümleri içeren, deneyim mesajını bekliyor olacağım Dilay Forever .
12  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Sil Baştan Yapım Resident Evil 4, Geliştirilme Aşamasında Olabilir : Mayıs 05, 2020, 21:30:53
Şu haber/söylenti RE2 (2019) zamanında veya RE3 (2020) henüz geliştirilme aşamasında iken ortaya çıksaydı, olaya kesinlikle daha olumlu bakardım. Ancak RE3 (2020) hüsranından sonra olası RE4 Remake'ten beklentilerim düştü. Hele bir de projenin başında, RE3 (2020)'den sorumlu olan M-Two'nun olması, hali hazırda düşük olan beklentilerimi mucizevi şekilde daha da düşürdü. Sırıtma

Emeğine sağlık abi. Bakalım yakın zamanda RE8/RE Village olarak beklediğimiz projenin altından RE4 Remake mi çıkacak.
13  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil: Resistance Afetzedeler Başlangıç Rehberi : Nisan 28, 2020, 19:12:29
Ellerine sağlık Berkay.Emek var belli.Oynama fırsatına erişeceğim zaman gelip bakabileceğim bir rehber. Nekrobek

Teşekkür ederim Özkan. Oynama fırsatını bulduktan sonra, iyi veya kötü deneyimlerini bizimle paylaşmanı bekliyorum. Tebessüm

Ellerine, emeğine ve gözlerine sağlık hocam Forever Başlayan herkesin mutlak suretle okuması gerekecek bir rehber olmuş Forever Forever Ben de bir kenarda tutayım da, üç kişi daha bulursam bu rehber ile akarız Sırıtma

Teşekkür ederim abi. Forever Bir tür "Başlangıç" rehberi hazırladığım için yine kısa tuttum (bu kısa hali) . Okuyup, oyuna girdikten sonra bile öğrenilecek şeyler var. Tebessüm

Ayrıca, günün birinde bir RE oyunu için taş okeyine adam arar gibi 3 kişi arayacağımız hiç aklıma gelmezdi. Sırıtma
14  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil: Resistance Afetzedeler Başlangıç Rehberi : Nisan 27, 2020, 19:48:50


Çıkış tarihi ve oyun süresini göre konuşmak gerekirse: Resident Evil 3 (2020)'i alan arkadaşlar, çok büyük ihtimal ile oyunu şimdiye kadar birçok kez bitirmiş, hatta bütün başarımları/kupaları da açmıştır. Ayrıca tahmin ediyorum ki oyunu satın alan birçok kişi Resident Evil: Resistance'ı pek önemsemiyor (en azından önceliği RE3'e verdiği için Resistance'a bakmaya fırsat bulamadı) . Yine de Resident Evil 3 (2020) ile işi biten ve onunla beraber gelen, büyük-küçük birkaç kusuru bulunan Resident Evil: Resistance'a bir şans vermek isteyen arkadaşlarımız için "Başlangıç" rehberi hazırladık. Rehberin bu bölümünde de oyun aratma süresi daha kısa olan "Afetzedelere" yer verdik.

Her şeyden önce oyunundaki amacınızı ve bu amaca ulaşmak yapmanız gereken görevleri bilmeniz gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz üzere; afetzede rolünü üstlenen 4 oyunun tek amacı var, o da süre dolmadan önce bulundukları deney alanından canlı çıkmak. Bunu başarmak için ise bulundukları deney alanınındaki 3 etabı başarıyla tamamlamaları gerekiyor. Etaplar sırasında; zombileri öldürmek, takım arkadaşlarınıza yardım etmek ve görevleri yapmak gibi her başarılı iş, size fazladan zaman kazandırırken; hasar almak, yere düşen takım arkadaşınızı ölüme terk etmek ve ölmek gibi davranışlarınızın sonucunda da zaman kaybederek cezalandırılırsınız. Oyunda toplam 3 etap olacağını ve bu etapların her birinde bir görevi tamamlamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Şimdi de o etaplardaki görevlerinize bir bakalım.

1. Etap: Çıkış kapısının yakınındaki bulmacaya, alan içinde bulunan 3 anahtarı bulup yerleştirmeniz gerekiyor. Bir oyuncu birden fazla anahtar taşıyabilir, ancak anahtar taşıyan oyuncu ölürse, o sırada taşıdığı bütün anahtarlar yere düşer ve tekrar alınması gerekir. Anahtarları yerleştirdikten sonra etabı tamamlamak için bütün afetzedelerin, çıkış kapısının önünde toplanması gerekiyor.

2. Etap: Bu etaptaki göreviniz kendi içinde iki parçadan oluşuyor. Öncelikle çevrede gezinen güvenlik görevlisi zombiyi öldürüp, üzerinde taşıdığı anahtar kartını ele geçirmelisiniz. Anahtarı alan oyuncu, 3 farklı noktada bulunan güvenlik terminallerini devre dışı bırakmalı. Bu işlem sırasında kartı taşıyan oyuncu ölürse, kart yere düşer ve tekrar alınması gerekir. Terminaller devre dışı bırakıldıktan sonra etabı tamamlamak için bütün afetzedelerin, çıkış kapısının önünde toplanması gerekiyor.

3. Etap: Son etap da bulunduğunuz alanda birden fazla deney kapsülü göreceksiniz. Bunların arasında oyunun size sıra ile göstereceği 3 kapsülü yok etmeniz gerekiyor. Kapsüllerin 3'ünü de yok ettikten sonra çıkış kapısını aktif etmeniz gerekiyor. Aktif olan çıkış kapısının açılması 30 saniye sürüyor ve bu süre boyunca hayatta kalmanız çok önemli. 30 saniyenin sonunda çıkış kapısı açılacak. İsterseniz bu kapıdan tek başınıza çıkarak oyunun tamamlayabilirsiniz, ancak bunu yapmak oyun sonunda daha az puan kazanmanıza sebep olacak. Mümkün olan en yüksek puanı kazanmak için, diğer oyuncular ile çıkış kapısının önünde toplanmanız ve beraber çıkmanız gerekiyor.

Bulup yok etmeniz gereken kapsüller oyunda şu şekilde görünecektir (kapsülün üzerinden çıkan sarı ışığa dikkat edin):


Görseli büyültmek için üzerine tıklayın.

Oyun sırasında yapmanız gereken görevlerin yanı sıra ayrıca bitkilerin ve spreylerin özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Kullandığınız bitkiler; sadece sizin üzerinizde etkili olurken, spreyler ise hem sizi hem de yakınınızda bulunan takım arkadaşlarınızı etkiler. Resident Evil oyunları ile zaman geçiren arkadaşlar bu bitkilerin özelliklerini biliyor olsa bile, her şeye yeni başlayan arkadaşlar için hepsini tekrar belirtmekte fayda var.

Yeşil Bitki: Karakterinizi iyileştirir. "First Aid Spray" sizi ve yakınınızda bulunan takım arkadaşlarınızı iyileştirmenin dışında ayrıca, yere düşmüş ve kaldırılmayı bekleyen takım arkadaşlarınızı da iyileştirir.

Mavi Bitki: Zehirlenmiş karakterinizi iyileştirir. Oyun boyunca en yüksek zehirlenme seviyesi 3'tür. Mavi bitkiyi kullandığınızda, zehirlenme seviyeniz ne olursa olsun iyileşirsiniz. "Infection Treatmen Spray" kullanarak hem kendinizi hem de yakınınızdaki takım arkadaşlarınızı iyileştirebilirsiniz.

Sarı Bitki: Elinizdeki silah fark etmeksizin, vuruş hasarınızı süreli olarak arttırır. "Enchant Spray" ile kendinizin ve yakınınızdaki takım arkadaşlarınızın hasar miktarını süreli olarak artırabilirsiniz.

Şimdi bütün bu bilgileri geride bıraktığımıza göre, artık oyun sırasında işinize yarayacak diğer kısa ipuçlarına geçelim.

1- Karakterleri Öğrenin: Resident Evil: Resistance'da şu an için 7 farklı seçilebilir afetzede karakteri bulunuyor ve her karakterin kendisine özel yetenekleri var. Bir oyuna dalmadan önce karakter özelleştirme menüsünden veya pratik oyun modundan karakterlere göz atmanızda kesinlikle fayda var. Bu sayede oyuna girmeden önce yaşayacağınız "ben kimi seçsem?" sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

2- Hızlı Karakter Seçme: Bu madde, oynanışa büyük bir etki yaratmasa da bilmenizde fayda olabilecek bir taktik barındırıyor. Kendinize uygun bir karakteri belirledikten sonra oyuna girdiğinizde, bütün afetzede oyuncularının aynı anda karakter seçtiğini ve her karakterin sadece 1 oyuncunun seçtiğini göreceksiniz. Bu durumda her zaman istediğiniz karakteri seçmekte zorlanabilirsiniz (başka bir oyuncu sizden hızlı davranıyor olabilir). Bunun yaşanmasını asgariye indirmek için uygulayabileceğiniz bir yöntem var. Eğer bir oyunda istediğiniz karakteri seçtiyseniz oyun, o karakteri bir sonraki maçınızda "varsayılan" karakter olarak ayarlıyor ve bir sonraki maçınızın karakter seçme ekranı açıldığında "karakter seçme imleci"ni otomatik olarak onun üzerine getiriyor. Maç aratma ekranında; maçın bulunduğunu öğrendiğiniz anda, karakter seçme tuşuna art arda basmaya başlayın (PC için "Enter", PS4 için "X", XOne için ise "A" tuşları). Böylece istediğiniz karakteri, herkesten önce seçebilirsiniz.

Daha o karakter ile hiç oyuna giremediniz mi? Sıkıntı yok. Bu sefer de tek yapmanız gereken: Karakter özelleştirme menüsüne girip, istediğiniz karakteri seçmek ve hiçbir özelliği değiştirmeden çıkmak. Bu işlemi yatıktan sonra oyun yine o karakteri "varsayılan" karakteriniz olan ayarlayacak.

3- Görevlerinizi Sık Sık Kontrol Edin: Oyuna başladığınızda görevleriniz ve hangi aşamada olduklarını, ekranın sol üst köşesinde yazdığını göreceksiniz. Boşluk bulduğunuz her an buraya bakmanız oldukça önemli. Oyun ilk çıktığı günden bu yana birçok oyuncu, görevlerinin ne olduğu bilmeden veya aradıkları anahtarın hali hazırda aldıklarının farkında olmadan etrafta dolanmaya devam ediyorlar. Bunun başınıza gelmesini engellemek için görevlerinizi sık sık kontrol edin.

4- Zamanı İyi Değerlendirin: Yazının başlarında da belirttiğim gibi, afetzedelerin zamanı kısıtlı. Bu sebepten dolayı hiçbir yerde fazla oyalanmadan ilerlemeniz gerekiyor. Etap başlarında göreceğiniz sandıkların başında ekipman seçerken bile mümkün olduğunca hızlı davranmaya çalışın. Çünkü rakibiniz olan "Baş Yönetici", etrafa tuzaklarını koymaya başlamak için sizin ekipman almanızı beklemeyecek. Oyun boyunca girdiğiniz odaları da yine çok oyalanamadan incelemeye çalışın. Bu dediklerimi şüphesiz kimse ilk oyununda başaramaz, ancak maç yaptıkça daha hızlı oynamaya çalışmak size, gözle görülür bir fayda sağlayacaktır.

5- Her Sandık Odası Güvenli Değil: Bu oyuna ilk başladığım zamanlarda benim de yaptığım bir hata. Etap başlarına bulunduğumuz her sandık odasının, aynı diğer Resident Evil oyunlarındaki kayıt odaları gibi düşünür ve orada olduğum sürece, güvende olduğumu düşünürdüm. İşin gerçeği: Bu durum her sandık odasında geçerli değil, hatta bazı haritalarda etap başlarında bulunan sandıklar, saldırıya açık konumlarda bulunuyorlar. Eğer içinde bulunduğunuz sandık odasının kapısı kısmen açık, çelik kapı değilse; orada güvende değilsiniz. İşinizi hallederken tetikte olun.

6- Mesafenizi Kollayın: Takım odaklı birçok online oyunda zafere giden ilk kural: Takım arkadaşlarınız ile beraber olmaktır. Bu kural Resident Evil: Resistance'da da değişmiyor, ancak bütün oyun boyunca bütün afetzedelerin dip dibe olması da pek güvenli değil. Eğer bir takım arkadaşınıza bile çok yakın olduğunuz sırada saldırıya maruz kalırsanız, her ikinizde aynı saldırıdan hasar alabilir ve bu durum daha fazla ceza almanıza sebep olabilir. Bunun olmaması için takım arkadaşlarınız ile mesafenizi, onlara yapılacak olası saldırılara hızlı müdahale edecek şekilde ayarlamaya çalışın.

7- Hiçbir Şeyi Es Geçmeyin: Görevlerinizi yapmak için odadan odaya geçerken çevrede cephane, sağlık eşyası ve sandıklardan ekipman almanıza yarayacak "Umbrella Credits" ler göreceksiniz. Cephane ve sağlık eşyalarını o sırada işinize yaramıyorsa almayabilirsiniz, ancak Umbrella Creditsleri mutlaka alın. Şu an bile bu durum; oyuncular tarafından pek önemsenmeyebiliyor ancak oyunun sonuna gelip, bütün mühimmatımız bittiğinde, parasız olduğumuz için sandıktan hiçbir şey alamamak, maçın sonucu doğrudan mağlubiyete götürebiliyor.

"Umbrella Creditslerin hepsini ben alırsam, takım arkadaşlarıma kalmaz" diye endişe etmeyin. Topladığınız Umbrella Creditsler takım arkadaşlarınıza da gidiyor ve sandık başında harcama yaparken, arkadaşlarınız harcamaları sizi etkilemiyor.

8- Kameraları Etkisiz Hale Getirin: Çevrenizde göreceğiniz kameralar, baş yöneticinin size karşı kullanacağı en temel silahı. Onlara hasar vererek, kısa süreliğine etkisiz hale getirebilir ve bu süre zarfında baş yöneticinin size saldırmasını durdurabilirsiniz. Eğer kameraların ışıkları kırmızı yanıyorsa, baş yönetici o sırada o kamerayı kullanıyor demektir. Kırmızı ışık yanan kameraları etkisiz hale getirmek, oyun sürenize fazladan 10-15 saniye eklenmesine sebep olacaktır.

9- Sırt Çantalı Zombiyi Öldürün: Etap görevlerinin yanında ilgilenmeniz gereken bir diğer önemli mesele; zaman zaman baş yöneticiden bağımsız şekilde ortaya çıkan, sırt çantalı zombileri bulup yok etmek. Bu zombiler, sırt çantalarında; roket atar, bomba atar gibi ağır silahların dışında, ayrıca mermi ve spreyler gibi oyun boyunca işinize yarayacak mühimmatlar bulunduruyorlar. Eğer bu zombileri zamanında öldürmeyi başarırsanız, sırt çantasında bulundurdukları mühimmatı alabilirsiniz. Ancak başarılı olmazsanız o zaman baş yönetici, bir adet zombi kartı kazanır ve kazanabileceği zombi kartlarının arasında: "Ivy" ve "Full Zırh Giyen Zombi" gibi size zor anlar yaşatabilecek kartlar var.

Oyun boyunca karşılaşacağınız sırt çantalı zombiler şu şekilde görünmektedir:


Görseli büyültmek için üzerine tıklayın.

10- Büyük Düşmanlara (Bosslara) Karşı Savaşmaktan Kaçının: Şimdi belki de oyun boyunca karşılaştığım, oyunda en sık yapılan hatalardan birine geldik. Çoğunlukla 2. etaba geldiğinizde baş yönetici, sizi durdurmak için Mr. X ve William Birkin gibi boss karakterlerini sınırlı süreliğine yönetmeye başlayacak ve bu bosslar; sağlıkları bittiğinde değil, zamanları dolduğunda oyun haritasından kaybolurlar. Tabii fazla hasar vererek onları sersemletebilirsiniz, ancak bunu başarmak için bütün afetzedelerin bol miktarda cephane harcaması gerekiyor. Boss ile çatışmak yerine kaçmanızı öneririm. Eğer takım arkadaşlarınızdan biri boss tarafından yakalanır veya köşeye sıkıştırılırsa, el bombası veya flash bombası atarak boss'u birkaç saniyeliğine durdurabilir ve takım arkadaşınızın kaçmasını sağlayabilirsiniz.

Bosslardan kaçmak için kapıları kullanabilirsiniz. Kapıları kapatmak boss'un görüş mesafesini daraltacağı gibi (nereye gittiğinizi tam göremeyecek) aynı zamanda kapı geçişlerinde fazladan birkaç saniye kaybetmesine sebep olacak. Ayrıca bosslar bir kapıdan içeri girerken, o sırada siz de aynı kapıdan çıkarak, boss'un arkasına geçebilirsiniz.

11- Etrafta Zehirli Olarak Dolaşmayın: Resisdent Evil: Resistance'da zehirlenmek oldukça can sıkıcı bir durum. Etrafta zehirli olarak dolaşmak, sağlığınız belirli oranda azaltmak ile kalmaz aynı zamanda karakteriniz aralıklar ile tıkanıp, öksürmesine yol açar. Öksürme sırasında karakteriniz hem koşamaz hem de ateş edemez (tamamen savunmasız kalırsınız) . Oyun sırasında sağlığınızın üstünde mor bir simge görüyorsanız, bu zehirlendiğinizi gösterir ve çok geçmeden mavi bitki veya "Infection Treatmen Spray" kullanarak, kendinizi iyileştirmeniz gerekir.

12- Yere Düşen Takım Arkadaşınızı Ortalık Güvenliyse Kurtarın: Son olarak, muhtemelen her oyunda en az bir kere karşıya karşıya kalacağınız durum olan: "Yere düşen takım arkadaşınızı kurtarma" konusuna değinelim. Bir afetzedenin sağlığı bittiğinde yere düşer ve diğer takım arkadaşları tarafından kurtarılmayı bekler. Yere düşen takım arkadaşınız, genel oyun süresinden 15 saniye kaybetmenize sebep olurken, onu zamanında kurtaramazsanız üstüne bir de 30 saniye daha kaybederek cezalandırılırsınız.

Peki yere düşen takım arkadaşı ne zaman kurtarılmalı? Eğer zamanınız bolsa ve o sırada yere sadece bir takım arkadaşınız düştüyse, onu görmezden gelip ölüme terk edebilirsiniz. Tabii bunu yaptığınız zaman 45 saniye kaybederek cezalandırılacaksınız, ancak önünüzdeki görevi yaparak ve çevredeki basit zombileri hızlıca öldürerek bu süreyi telafi edebilirsiniz. Ayrıca kimi zaman baş yöneticiler; yere düşmüş oyuncuların başına birçok zombi ve tuzak yerleştirerek, diğer oyuncuların gelmesini beklerler. Zamanınız bolsa, bu tuzağa düşmeyin.

Eğer yere düşen takım arkadaşlarınızın sayısı çoksa veya başka bir deyişle; o sırada ayakta duran tek afetzede sizseniz, o zaman en azından bir takım arkadaşınızı kurtarmanın bir yolunu bulsanız iyi olur.

Resident Evil: Resistance'a ilk başladığınızda dikkat etmeniz gereken 12 temel kural bu şekilde. Eğer oyunlarınız sırasında uyguladığınız farklı taktiklerinizi veya oyunlarınız sırasında yaşadığınız, oyunu oynayan diğer arkadaşlarınıza yardımcı olabilecek tecrübelerinizi, yorum yazarak bizler ile paylaşmaktan lütfen çekinmeyin.
15  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil: Resistance'a Jill Valentine Güncellemesi Geldi : Nisan 19, 2020, 20:08:44
Aynen öyle Metehan. Hele ateşli silahlar ile yüksek hasar verme, vurulan hedefi sersemletme ve kritik hasar oranını artıran ekipmanları da yanına aldığın zaman, Jill hasar vermek değil bazen yanına yaklaşmak bile güç oluyor. Sırıtma
16  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil: Resistance'a Jill Valentine Güncellemesi Geldi : Nisan 18, 2020, 19:23:51

Nisan ayının başında Resident Evil 3 (2020) ile birlikte çıkışını gerçekleştiren Resident Evil: Resistance için ilk "yeni içerik" güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme ile Jill Valentine'nın oyuna "Afetzede" (Survivor) tarafına eklenmesinin dışında, ayrıca hem afetzedeler hem de baş yönetici için yeni yetenekler de oyuna dahil edildi. Güncellemenin yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra da Capcom, Resident Evil: Resistance için önümüzdeki aylarda uygulamaya koyacakları yol haritasından da bahsetti.

Jill hakkında detaylıca konuşmadan önce önümüzdeki aylarda Resident Evil: Resistance oyuncularını neler beklediğine bir bakalım:


Görseli büyültmek için üzerine tıklayın.

Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere Nicholai Ginovaef, Mayıs ayı içerisinde "Baş yönetici" (Mastermind) olarak Resident Evil: Resistance'a katılacak ve belirtilenlere göre; aynı Jill güncellemesinde olduğu gibi hem afetzedeler hem de baş yönetici için yeni yetenekler de Nicholai ile birlikte oyuna dahil edilecek.

Nicholai güncellemesinden sonra da oyuna yeni içerikler ekleyeceğini açıklayan Capcom, bir sonraki içerik güncellemesinin Haziran ayında yayınlanacağını söyledi, ancak bu yeni içerik hakkında henüz bir bilgi paylaşmadı. Yayınlandıkları görsele baktığımızda ise Capcom'un Temmuz ve sonrası için de planları olduğu anlaşılıyor.

Gelecek içeriklerden kısaca bahsettiğimize göre; şimdi Resident Evil: Resistance'a eklenen Jill'e bir göz atalım.

Oyunu oynayanların bildiği üzere bütün afetzedelerin; ikisi aktif (oyuncunun isteği üzerine gerçekleşen) ve ikisi pasif (kendiliğinden gerçekleşen) olmak üzere toplamda dört yeteneği var. Ve her yeteneğin kendisine ait, seçilebilir iki ayrı özelliği mevcut. Jill'in bu oyundaki yetenekleri de şu şekilde:

(Yeşil renk ile yazılanlar aktif yetenekleri, Turuncu renk ile yazılarlar ise pasif yetenekleri temsil eder.)

1. Yetenek: S.T.A.R.S. Armory
Samurai Edge (Varsayılan): Jill, o sırada elinde tuttuğu silahı envanterine koyarak, içerisinde 7 mermi bulunan "Samurai Edge"i kullanmaya başlar. Oyundaki sıradan tabancalardan daha güçlü (magnum gücünde) olan bu silah, aynı zamanda vurduğu hedefi sersemletebilir. Samurai Edge ile 7 atış yaptıktan sonra veya yeteneğin süresi dolduğunda Jill, tekrar eski silahını kullanmaya devam eder. Kullanımdan sonra tekrar aktif olması süresi: 120 saniye.

Roket Atar (23. seviyede açılır): Jill, o sırada elinde tuttuğu silahı envanterine koyarak, 4 atışlık roket atar kullanmaya başlar. Atılan her roket, isabet ettiği nokta ve çevresine büyük hasar verir. 4 atış bittikten veya yeteneğin süresi dolduktan sonra Jill, tekrar önceki silahını kullanmaya devam eder. Kullanımdan sonra tekrar aktif olması süresi: 300 saniye.

Uyarı: Bu özel yetenek silahları, envanterinizde görünmediği için yere atılamaz veya takımın diğer üyelerine verilemez.

2. Yetenek: Evade
Rapid Cooldown (Varsayılan): Bu yetenek sayesinde Jill kendisini ileriye atarak, zombilerin veya diğer biyolojik silahların saldırılarından kaçınabilir, ancak Resident Evil 3 (2020)'deki gibi "Mükemmel Sıyrılma" (Perfect Dodge) sağlamaz. Eğer bu özelliği seçerseniz, yeteneği kullanımdan sonra tekrar aktif olma süresini 5 saniyeye indirecektir.

Alpha Team (11. seviyede açılır): Kaçınma işlemi sırasında yakınınızda bulunan düşmana kritik hasar verme ihtimali (her zaman gerçekleşmeyebilir) ekler. Ancak yeteneğin kullanımdan sonra tekrar aktif olma süresini 15 saniyeye çıkartır.

3. Yetenek: B&E Specialist
Breakway (Varsayılan): 1. yetenek olan "S.T.A.R.S. Armory" kullanıma hazır olduğu sürece Jill, zombilerin yakalamasına direnebilir ve hasar almadan onları yere atabilir (her zaman gerçekleşmeyebilir). Ancak bu özellik seçildiğinde, 1. yeteneğin tekrar kullanım süresi de belli bir oranda artacaktır.

Countersurveillance (5. seviyede açılır): 1. yetenek olan "S.T.A.R.S Cephaneliği" (S.T.A.R.S. Armory) kullanıma hazır olduğu sürece Jill, kameralara ve baş yöneticini yerleştirdiği tuzaklara daha çok hasar verir.

4. Yetenek: Delta Force
Precision (Varsayılan): Jill nişan alma imlecini (simgesini) küçülterek daha net atışlar yapmasını sağlar ve o sırada hareket etmek bile imleci büyütmez.

Marksman (17. seviyede açılır): Nişan imleci (simgesi) küçüldüğünde yapılan atışlar, hedefe daha fazla hasar verir.

Oynanış Tavsiyesi: Jill, oyun alanına sürekli zombi yollayan ve zombileri kontrol eden baş yöneticilere karşı seçilebilecek bir karakter. Doğru oyuncunun ellerinde; takımın diğer üyeleri görevler ile uğraşırken, tek başına baş yöneticiyi oyalayabilir. Ateşli silahlar kullanmada iyi olan bir diğer afetzede Becca ile birlikte seçildiğinde takımını, yakın saldırılara karşı kolaylıkla koruyabilir.

Eğer baş yönetici olarak oynuyorsanız ve afetzedeler arasında Jill'i görüyorsanız; kamera silahlarınızı ve tuzaklarınızı onu durdurmak için kullanın.
17  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil 8 Hakkında Yeni Bilgiler : Nisan 05, 2020, 15:47:52
Sadece Chris ile Ethan'nın değiştiğini duyduğunu yazmış, ama bu değişimden kastettiği şeyin karakter modelleri mi yoksa farklı iki yeni karakter mi orasını şu an için bilmiyoruz.

Oyuncuların peşinde sürekli dolaşan bir düşmanın olması hem iyi hem de kötü. RE7'den beri çıkan bütün RE oyunlarında illa birileri, oyuncuları kovalıyor. Bu düşmanlar önce gerilimi artıran unsurlar olsa da daha sonradan can sıkıcı bir hale geliyor. (Özellikle de aynı numara birden fazla oyunda uygulandığında.)
18  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Resident Evil 8 Hakkında Yeni Bilgiler : Nisan 05, 2020, 11:45:59

Resident Evil 3 (2020)'nin çıkışını geride bıraktığımıza göre artık sıradaki "yeni" Resident Evil oyunu hakkında konuşabiliriz. Resident Evil 7'nin Not a Hero içeğini ve daha sonrasında çıkan Resident Evil oyunları hakkındaki bilgileri, resmi açıklamalardan önce Twitter hesabında yayınlayan Aesthetic Gamer'ın Resident Evil 8 hakkında yayınladığı bilgilere, bu haberimizde yer vermiştik. Türkiye saatine göre: 4 Nisan 2020 tarihinde Twitter hesabına yeni mesajlar atan Aesthetic Gamer, Resident Evil 8 hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Öncelikle; bugünlerde hepimizin "Resident Evil 8" olarak adlandırdığı oyun, ilk olarak "Resident Evil: Revelations 3" olarak geliştirilmeye başlanmış. Tabii ki bu bahsettiğimiz Resident Evil: Revelations 3'ün geliştirilmesi sürerken Capcom; bir diğer yandan şu an için hiçbirimizin bilmediği, "gerçek" Resident Evil 8 üzerinde çalışmalara başlamış. Ancak, bu "gerçek" Resident Evil 8'in geliştirilmesi daha birkaç yıl süreceğinden Capcom, Revelations 3'ün adını "Resident Evil 8" olarak değiştirmiş. Kısacası: Şu an Resident Evil 8 olarak geliştirilen oyunu dışında Capcom, farklı bir Resident Evil oyunu için çalışmalarını sürdürüyor.

Normal koşullarda Capcom, Resident Evil 8'i bu yıl, E3 fuarında duyuracaktı. Ancak E3 2020 fuarının, bugünlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgınından dolayı iptal edilmesi nedeniyle bu plan iptal oldu. Bu sebepten dolayı Resident Evil 8'in duyurusu; önümüzdeki aylar içinde, kesin olmayan bir tarihte gerçekleşecek. Çıkışı için ise kesin bir tarih vermeyen Aesthetic Gamer, oyunun 2021 yılı içinde çıkış yapacağını söyledi.

Şimdi gelelim asıl önemli önemli konuya: Oyun hangi platformlara çıkacak? Resident Evil 8, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X için geliştiriliyor. Şimdilik PC için hiçbir bilgi olmasa da önceki Resident Evil oyunlarının PC'ye geldiğini ve Capcom'un da PC satışlarından memnun olduğunu bildiğimiz için oyunun, PC için de çıkış yapacağını söyleyebiliriz. Ne yazık ki Nintendo Switch için şu an için kesin bir şey söyleyemiyoruz.

Mesajlarında oynanış dinamiklerinden çok kısaca bahseden Aesthetic Gamer, sitede daha önce haber olarak paylaştığımız (yazının en üstünde linkini verdim) oyun dinamiklerinde bazı ufak değişikliklere gidildiğini belirtti. Konu olarak "doğaüstü" olaylara daha fazla ağırlık verecek olan Resident Evil 8'de karakter(ler)imiz, zaman zaman halüsinasyonlar görecek ve üç farklı düşman, sürekli oyuncuların peşinde olacak (aynı Mr. X ile Nemesis gibi) .

Son olarak: Resetera.com forum sitesinde kendisine yöneltilen soruların bazılarına cevap veren Aesthetic Gamer; başlangıçta Chris, Ethan ve Rebecca'nın Resident Evil 8'in oynanabilir karakterleri olacağını ancak, Rebecca'nın daha sonra oyundan çıkartıldığını ve Chris ile Ethan'nın ise "değiştirildiğini" duyduğunu belirtti.

Resident Evil 8 hakkında yeni bilgiler, söylentiler elimize ulaştıkça sizleri bilgilendireceğiz.
19  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: The Last of Us Part II Belirsiz Bir Tarihe Ertelendi : Nisan 05, 2020, 10:15:44
Zaten bu zamana kadar birçok erteleme gördü, şimdi de Korona virüsü için ertelendi. "Hayırlısı olsun." demenin dışında elden bir şey gelmez.

Eline sağlık Dilay. Forever
20  Gerilim Oyunları Dünyası / Haber Merkezi / Ynt: Resident Evil 3 (2020) Demosu Mr. Charlie Figür Konumları : Nisan 03, 2020, 18:55:09
Demo sürümünü kast ediyorsan: PC için Steam Mağazasında arama yerine "Resident Evil 3: Raccoon City Demo" diye arama yap. Arama sonucunda karşına çıkacak olan sayfadan demoyu indirebilirsin.

Tam sürümü kast ediyorsan: Oyun bugün indirilmeye açıldı.
Sayfa: [1] ... 54 |Sonraki»
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF | Nekro Kelebek Girişimi © 2006-2020
SimplePortal © | Daimi Site Kurucusu: Levent Arıkan
Tema Tasarımcısı: DWG22
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.291 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu
Site Yönetimi