logo
Ana Sayfa   Forum   Ara Mobİl TAKVİM Üyeler GİRİŞ YAP Kayıt
*

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Sayfa: [1] ... 10 |Sonraki»
 1 
 : Kasım 09, 2019, 20:41:12 
Başlatan HammerHead - Son mesaj Gönderen: HammerHead


Kojima Productions tarafından geliştirilen ve PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştiren Death Stranding'in PC için de çıkacağından bu haberimizde bahsetmiştik.

PlayStation 4 sürümünün çıkışından saatler sonra oyunun PC sürümü için ilk adım atıldı ve Death Strading hem Steam hem de Epic Games Store üzerinden 399₺'ye ön siparişe açıldı. 2020 yılının yaz aylarında çıkması planlanan Death Stranding'i aşağıdaki linklerden ön sipariş edebilirsiniz.


Death Stranding Steam Sayfası

Death Stranding Epic Games Store Sayfası

 2 
 : Kasım 09, 2019, 02:59:37 
Başlatan LW - Son mesaj Gönderen: eonder87
Peki sizce hangi capcom oyunları olacak bunlar kaliteli bir Clock Tower görür müyüz ne dersiniz?

Clock Tower, biraz Capcom'un gözden çıkardığı bir seri diyebiliriz. Hatta duruma bir yorum getirecek olursak, Haunting Ground'u çıkartıp Clock Tower isminden bile vazgeçmeye yaklaştığı söylenebilir. İnsanlar artık Clock Tower'ın devamı olarak (en azından ruhânî devamı olarak) Remothered'ı görmeye başladılar. Şu anki söylentiler, yeni bir Dino Crisis'in geliştirildiği yönünde; ancak adı üstünde söylenti Sırıtma

Onimusha yeniden yapılsa ne güzel olur.Çok mu bekleriz yoksa.  Tebessüm

Bayağı iyi olurdu Yasin, bakalım artık... Bekleyip göreceğiz Forever

Bakalım umarım güzel bir şeyler çıkar. İnşallah yine son resident evillarda yaptıkları mekan tabanlı gir çık yaptığında ölen zoblileri tekrar diriltmek gibi saçma sapan bir hareket yapmazlar zira sırf bu yüzden bile oyunu oynamadım desem yeridir. Capcom bir çok noktada başarılı işler yapsa da son zamanlarda epey saçma sapan hareketleriyle oyunculardan soğutan hareketler yaptı maalesef. Devil May Cry ve Son resident evil 7 ve Resident Evil 2 (2019)leri gibi güzel oyunlara imza attılar. Remothered Capcom tarafından geliştirilmediğinden İnatla bekleyeceğim bir seri olacak Clock Tower. Gerçi bol bol bulmacalı bir dino crisis de hoş olabilirdi.

Her ne kadar güzel olsa da sırf tüm ölen zombilerin kalkmadığı bir oyun olsun isterdim. İsterse oyundaki zombi sayısını arttırsalar bu kadar rahatsız olmazdım eminim. (Sanırım oyunu kurşun hilesi yapıp sınırsız kurşun ile tekrar bitireceğim zira gram zevk almadım şu son 2 oyundan)

 3 
 : Kasım 08, 2019, 20:12:05 
Başlatan HammerHead - Son mesaj Gönderen: HammerHead


Oyun endüstrisi sürekli gelişen, kendi içinde yenilenen bir endüstridir. Sürekli gelişen teknolojinin de sayesinde; yeni çıkan oyunların içerisinde yer alan ve başarılı bulunan bir teknik özelliği kısa zaman içerisinde bütün oyunlarda görmek mümkün. Günümüzün büyük oyun geliştirici firmaları, sürekli yenikler yaratmaya çalışırken öte yandan bağımsız geliştiriciler ise "retro" olarak bilinen, ben ve benim gibi eski oyuncuların zamanında severek oynadıklarına oyunlara benzer yapımlar üzerinde çalışıyorlar. "Ion Maiden" gibi yapımlar 90'lı yılların FPS oyunlarını sevenlere, "Shovel Knight" gibi yapımlar da NES ve SNES döneminin platform oyunlarını seven oyunculara hitap ederken bugün yazımızda yer verdiğimiz "Vaccine" isimli oyun ise PlayStation 1 döneminin korku oyunlarını seven oyunculara hitap ediyor.

Vaccine'nin hikayesi oldukça basit. Zombiler ile dolu bir malikanede geçen yapım; oynanabilir iki karakter sunuyor ve hangi karakteri seçersek, seçmediğimiz diğer karakter virüs'e yakalanmış olarak malikanedeki güvenli odada bekliyor. Oyundaki amacımız: Belirli zaman içerisinde malikanenin içinde bulunan ilacı alıp, virüs'e yakalanmış takım arkadaşımızı iyileştirmek. Oyunun açılışı basit bir hikayeye sahip olsa da oyun boyunca malikanenin içerisinde bulunan notları okuyarak hikayenin derinine inebilir ve olayları daha iyi anlayabiliriz.

Yazının başlarında bu oyunun PlayStation 1 döneminin korku oyunlarını sevenlere hitap ettiğinden bahsetmiştim. Bunu söylememin ilk nedeni ise oyunun grafiklerinde yatıyor. Vaccine, PlayStation 1 dönemi oyunlarından alıştığımız kare ve dikdörtgen kutulardan oluşan karakter modelleri, önceden hazırlanmış (renderlanmış) oyun içi alanlar içeren bir yapım. Oyunun sahip olduğu başarılı korku atmosferini de işin içine katarsak; Vaccine'nin grafiksel açıdan iyi bir iş çıkardığını söylemek mümkün.  

Vaccine'nin müziklerini tek cümlede bahsetmek gerekirse: "Yapımın sadece bir adet oyun içi müziğe sahip" olduğunu söyleyebiliriz. Bütün oyun boyunca tekrar eden müzik, oyunun gerilim atmosferine yakışsa da kısa süre sonra umursanmaz bir hale geliyor. Hatta dikkatlice kulak vermezseniz o müziğin çaldığından haberiniz bile olmayabilir.

Gelelim işin can alıcı noktası olan oynanışa. Eğer PlayStation 1 dönemindeki Resident Evil oyunlarını oynadıysanız, Vaccine size hiç yabancı gelmeyecek. Sabit kamera açısı, "tank kontrolü" olarak adlandırılan kontrol şeması ve envanter menüsüyle Vaccine, adeta: "Ben o uzun zamandır görmek istediğiniz eski Resident Evil oyunuyum" diyor.

Vaccine oynanış yapısı olarak her ne kadar eski Resident Evil oyunlarına benzese de içinde bulunan "rogue Like/RPG" ögeleri oyuna kendi kimliğini kazandırırken bir diğer yandan da yapıma bazı "olumsuz" yönler katıyor.

Öncelikle oyunun içindeki "rogue-like" ögelerine değinelim. Eğer daha önce "The Binding of Isaac" ve "Enter the Gungeon" gibi oyunlar oynadıysanız bu türün ne olduğunu biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için rogue-like: İçerisinde hiçbir kayıt noktası veya kontrol noktası bulunmayan ve her ne sebepten olursa olsun oyuna baştan başladığınızda önceki oyununuza ait her şeyi kaybettiğiniz bir oyun türüdür. Bu türün bir diğer özelliği ise oyunda bulunan harita, oyuna her yeniden başladığınızda değiştiriyor olmasıdır. Vaccine de bu türün özelliklerinin hepsini barındırıyor. Oyuna her başladığınızda malikanedeki odaların yerleri, içerisinde bulunan eşya ve düşmanların yerleri değişiyor. Başlangıçta bu özellikle kulağa hoş, ezber bozan bir özellik gibi gelse de oyuna sadece bıçakla ile başlamak ve en yakın silahın nerede olduğunu bilmeden ilerlemek Vaccine'i biraz "şans" odaklı bir oyun olmasına sebep olmuş. Bu türe giren diğer yapımlara baktığımızda; oyunun başlarında oyuncular kendilerini savunmaya yetecek ekipmana sahip olurlarken Vaccine, oyuncuları neredeyse savunmasız bir halde başlatıyor.

Şimdi Vaccine'nin "RPG" ögelerine bir bakalım. Yazının başlarında belirttiğim gibi oyun bize iki farklı karakter sunuyor. İki karakter arasında ufak beceri farkı var ve oyun boyunca odaların kapılarını açarak, düşmanlara hasar vererek deneyim puanı kazanıyor devamında ise seviye atlayıp karakterimizi güçlendirebiliyoruz. Bir "RPG sever" olarak bu özelliği başlangıçta sevmiş olsam da RPG ögelerinin oyuna aktarılması sırasında bir olumsuzluk var. Karakterimizin seviyesi arttığında, oyundaki düşmanlarımızın güçlerinde hiçbir artma olmuyor ve bu durum zamanla karakterimizi aşırı güçlü hale gelmesine sebep oluyor. Başka bir deyişle: Oyun başlangıçta zor, ilerledikçe kolaylaşan bir yapıya sahip.

Vaccine'nin eleştireceğim son iki noktası da oyunun tekrar eden yapısı ve bazı kontrol zorlukları. Her başladığınızda odaları yer değiştiren malikanede, kısıtlı zaman içerisinde ilacı bulup takım arkadaşınızı iyileştirmeyi başardığınızda yeni bölüme geçiyoruz. Başlayan yeni bölümde ise; takım arkadaşınız gene virüse yakalanmış şekilde yatağında yatıyor ve siz de gene odaları yer değiştiren malikanede ilaç aramaya başlıyorsunuz. Yeni bölümü bir önceki bölümden ayıran üç özellik ise şu şekilde:

- Malikane artık daha büyük ve daha çok sayıda oda içeriyor.
- Önceki bölüme göre daha kısa süreye sahipsiniz.
- Önceki bölümdeki ekipmanınız ve seviyeniz yeni bölüme aktarıldı.

Kısacası; oyun boyunca sürekli aynı işi daha kısa sürede tekrarlamaya çalışıyorsunuz.

Kontrolde yer alan sıkıntılara gelecek olursak: Evet, oyunun kontrolü aynı PlayStation 1 dönemindeki Resident Evil oyunlarındaki gibi ve bu oyunlardan birini oynadıysanız, Vaccine'e alışmak hiç zaman almıyor. Ancak oyun boyunca düşmanınız vurmak, kusursuz nişan almayı gerektiriyor ve hiçbir şekilde düşmana otomatik nişan alma imkanınız yok. Bulunduğunuz odada bir düşman varsa, nişan alma tuşuna basılı tutarak karakterinizi tam doğru açıya denk getirecek şekilde çevirmeniz gerekiyor. Eğer açı hafif saparsa saldırınız ve cephaneniz boşa gider. Bu duruma ek olarak oyunda ani geri dönüş tuşu bulunmuyor. Eğer düşmanınız size fazla yaklaştıysa, yavaşça geri geri yürümekten başka bir seçeneğiniz yok.

İncelememizi toparlarsak Vaccine: Görünüş ve oynanış dinamikleri olarak "nostaljik" havayı yakalayan ancak içerisindeki eksiklikler ile sadece "meraklısına" önerebileceğimiz bir oyun. Şu an Steam üzerinden 18₺, PlayStation Store üzerinden 54₺'na satılan bu yapımın içerisinde barındırdığı her şeyi; eliniz alıştıktan sonra, biraz da şansınızı yardımı ile yaklaşık 1-2 saate deneyim edebilirsiniz.

Vaccine'i denemek isteyen arkadaşlar; oyunu PC (Steam), PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch üzerinden alıp oynayabilirler.


Vaccine Nintendo Switch Oynanış Videosu

 4 
 : Kasım 07, 2019, 02:11:10 
Başlatan ilsirya - Son mesaj Gönderen: ilsirya
Layers of Fear'ı oynamış pek keyif almamış biri olsam da VR desteği kesinlikle oyuna farklı bir hava katar. Umarım LoF'dan sonra LoF2 ve özellikle Blair Witch için de VR desteği görürüz.

Eline sağlık Dilay. Forever

Ben normalde bu tarz korku oyunlarını, yani FPS, silah kullanamadığımız, sürekli kaçtığımız korku oyunlarını pek sevmiyorum. Karşımıza düşman çıkıp ona saldıramamak beni çok sıkıyor. Ondan bu tarz oyunlara elimi sürmüyordum, ama Layers of Fear'ın tarzı çok hoşuma gitmişti ve oynamıştım. Gerçekten güzel oyun, VR gelmesi iyi bir şey. Eğer sonuçlar yapımcıları memnun ederse bence diğer oyunları da getirirler.

Teşekkür ederim Berkay. Forever

 5 
 : Kasım 05, 2019, 23:45:42 
Başlatan ilsirya - Son mesaj Gönderen: HammerHead
Layers of Fear'ı oynamış pek keyif almamış biri olsam da VR desteği kesinlikle oyuna farklı bir hava katar. Umarım LoF'dan sonra LoF2 ve özellikle Blair Witch için de VR desteği görürüz.

Eline sağlık Dilay. Forever

 6 
 : Kasım 05, 2019, 21:28:29 
Başlatan ilsirya - Son mesaj Gönderen: ilsirya

Korku oyunlarına VR desteği gelmesi, oyunun daha da korkularak oynanmasına yardımcı oluyor, bu tartışılmaz bir gerçek. Hepimiz sevdiğimiz herhangi bir oyunun içerisinde olmayı isteriz, ama korku oyunlarının içerisinde olmak, korkuyu tavan yapan bir şey. Bunun da farkında olan Bloober Team, Layers of Fear'ı VR için duyurdu.

Şu anlık oyunun bu versiyonuyla alakalı bilgiler kısıtlı, fakat Steam sayfasının yayınlanmasından anlıyoruz ki bu versiyon, oyunun orijinalinin üzerine güncelleme olarak gelmeyecek. Oyuna sahip olanlara ya fiyat indirimi yapılması ya da ücretsiz verilmesi ihtimali var. Çıkış tarihi ise henüz belli değil, Steam sayfasında sadece "yakında gelecek" bilgisi verilmiş. Ve yine Steam sayfasında verilen bilgilere göre oyun, HTC Vive ve Oculus Rift cihazlarında desteklenecek. Diğer bilgiler verilmemiş.

Yakın zamanda bu versiyon için çıkış tarihi duyurulur diye düşünüyoruz. Belki de Bloober Team diğer oyunlarına da VR desteği eklemeyi planlıyordur. Bekleyip göreceğiz.

 7 
 : Kasım 05, 2019, 13:16:35 
Başlatan LW - Son mesaj Gönderen: DWG22
Peki sizce hangi capcom oyunları olacak bunlar kaliteli bir Clock Tower görür müyüz ne dersiniz?

Clock Tower, biraz Capcom'un gözden çıkardığı bir seri diyebiliriz. Hatta duruma bir yorum getirecek olursak, Haunting Ground'u çıkartıp Clock Tower isminden bile vazgeçmeye yaklaştığı söylenebilir. İnsanlar artık Clock Tower'ın devamı olarak (en azından ruhânî devamı olarak) Remothered'ı görmeye başladılar. Şu anki söylentiler, yeni bir Dino Crisis'in geliştirildiği yönünde; ancak adı üstünde söylenti Sırıtma

Onimusha yeniden yapılsa ne güzel olur.Çok mu bekleriz yoksa.  Tebessüm

Bayağı iyi olurdu Yasin, bakalım artık... Bekleyip göreceğiz Forever

 8 
 : Kasım 04, 2019, 11:38:49 
Başlatan LW - Son mesaj Gönderen: YasinG
Onimusha yeniden yapılsa ne güzel olur.Çok mu bekleriz yoksa.  Tebessüm

 9 
 : Kasım 03, 2019, 02:28:44 
Başlatan LW - Son mesaj Gönderen: Exile
Bilgilendirme için teşekkürler Levent abi  Havalı Capcom kendi ekseni etrafında dönmediği ve geniş çaplı hareket ettiği sürece güzel haberler alırız gibi geliyor.

 10 
 : Kasım 02, 2019, 09:25:18 
Başlatan Orcuncharted - Son mesaj Gönderen: THIRTEEN13XIII
Teşekkürler  Forever

Sayfa: [1] ... 10 |Sonraki»
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF | Nekro Kelebek Girişimi © 2006-2019
SimplePortal © | Daimi Site Kurucusu: Levent Arıkan
Tema Tasarımcısı: DWG22
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.082 Saniyede 18 Sorgu ile Oluşturuldu
Site Yönetimi