Forever Ziyaretçi Nihai Biyo-Organik Silah Evriliş Diriliş Çöküş Kuruluş Başlangıç
Bizler İnkâr Edilemeyiz! -Forever Ekibi
 • 6210
 • 2

Albert Wesker

 • Forever Emektarı
 • *
 • Çevrimdışı
 • İleti: 303
  • Profili Görüntüle
Ynt: Resident Evil 4 Ekstraları
« : 31 Ocak 2008, 13:23:53 »
Resident Evil 4 "The Mercenaries" (Karakter İncelemesi)

"The Mercenaries".. Resident Evil serisi içinde aynı adı taşıyan 2. extra oyundur. Resident Evil 4'ten önceki oyunlardan birisi olan Resident Evil 3'te de aynı isimde bir extra bulunmaktaydı. Hangisi daha başarılıydı diye sorarsanız, ikisinin de beğendiğim yanları olduğunu söylerim.Neyse.. Resident Evil 4'ün en beğenilen extrası olan "The Mercenaries", birbirinden farklı özelliklerde 5 farklı karakterden oluşmaktadır. Bu karakterlerin kendilerince artıları ve eksileri bulunmaktadır. Bu karakterlerle ilgili oyun içi bilgilerini sizlerle paylaşmadan önce son olarak sizlere şunu söylemek istiyorum : "En iyi karakter" diye birşey yoktur. Sizin "En iyi oynayabildiğiniz karakter" vardır. Bunu asla unutmayın. Bu kısa nasihatten sonra karakter analizimize geçebiliriz.

LEON S. KENNEDY


Leon, Resident Evil 4'ün ana karakteri olması dolayısıyla, extranın da birinci karakteridir. Envanter menüsünde Blacktail, Riot Gun, 30 adet tabanca mermisi, 10 adet pompalı tüfek cephanesi ve 1 adet de Aid Spray'i bulunur. Leon elindeki silahlar baza alındığında agresif bir karakterdir. Çünkü bölümün kuralları gereği en yüksek skoru yapmaya çalışması için devamlı saldırmalıdır. Bununla birlikte Leon'un, özel hareket olarak salladığı tekmelerin ise tamamen savunma amaçlı olduğunu belirtmekte yarar vardır.

Leon'un artıları ;

-Leon cephane bulmada zorlanmayan bir karakterdir. Elindeki 2 farklı silah için de, hiç bir bölümde cephane darlığına düşmez. (Yine de tebirleri elden bırakmamak lazım !!)
-Leon elindeki pompalı tüfek sayesinde kalabalık halinde gelen düşmanlara dağıtıcı atışlarda bulunabilir.
-Leon envanter menüsünde sıkışıklık yaşamaz. (Yaşasa bile diğer karakterler kadar değildir)
-Leon'un başlangıçta elinde bulunan tabanca, düşmanlara gövdeden atışlarda etkili zararlar verebilir.
-Leon'un health barı full olmasa bile oldukça yüksektir. Bu da ona iyi kondisyon sağlayabilir.
-Leon'un Suplex hareketi, "Comando Base" ve "Waterworld"da karşımıza çıkan asker ganadolar üzerinde oldukça etkilidir.
-Leon kutu kırarken cephane harcamak zorunda değildir. Bıçağı ona yeter !

Leon'un eksileri ;

-Leon cephane bulmada zorlanmasa bile bomba bulmada son derecede zorluk çeker. Bu, belkide Leon'un en kötü eksisidir.
-Leon, diğer karakterlerden farklı olarak, El Garrador, Comando ve Dr. Salvador isimli düşmanları öldürmede oldukça zorlanır. Bu düşmanlar arasında Leon'un en sıkıntı çektiği düşman Dr. Salvador'dur.
-Leon'un elindeki pompalı tüfek, gövdeden atışlarda oldukça istikrarsızdır. Yani bazı atışlarınızda düşmanı hemen öldüremezsiniz.
-Leon'un elinde uzak mesafe silahları mevcut değildir. O yüzden Leon uzak mesafeli saldırılara çok açıktır. (Ok atan düşmanlar ve Comando'nun saldırısı en en önemli örneklerdir)
-Leon'un düşmana attığı tekmeler son derecede az bir etkiye sahiptirler.

Leon'la oynayanlara tavsiyeler ;

Leon fanları özellikle Waterworld'da oldukça zorlanırlar. Bunun birinci nedeni Dr.Salvador isimli düşman, diğer nedeni ise uzak mesafeli saldırı yapan okçulardır. Leon'da uzak mesafe silahları olmadığı için Leon'la sürekli saldırı halinde olmalısınız. Olduğunu yerde durmak size sadece vakit kaybettirir. Bununla birlikte okçuların size isabetli atışlar yapabileceği gerçeğini aklınızdan çıkartmayın. Dr. Salvador'a gelince.. İşte en nefret ettiğiniz düşman belki de o olmalı. Elinizdeki hiç bir silahla ona uzak mesafede başarışı saldırılarda bulunamazsınız. Elinizdeki tabanca onu, tabiri caizse, "gıdıklamaz" bile !! O yüzden ona pompalı tüfeğinizle saldırmalısınız. Bu da onunla yakın mesafe savaşmanız anlamına geliyor. Dr. Salvador'un asıl amacının da zaten size yaklaşmak olduğun ve tek hareketiyle sizi öldürebileceğini unutmayın. Olabildiğince yakın mesafeli kafasına nişan alın. Bu şekilde, biraz zorlansanız bile, onu alt ettiğinizi göreceksiniz. En önemli zorluk Leon için bunlardır. Bunların haricinde Comando'nun uzak mesafede ve önünde durmamaya çalışın. Comandoyu gafil avlamaya çalışın. El Garrador'da ise onun bir şekilde size sırtını dönmesini sağlayarak yakın mesafeden sırtındaki parazite atışlar yapın.

ADA WONG


Ada, bu extranın 2. karakteridir. Envanter menüsünde, Punisher, TMP, Semi-Automatic Rifle, 3 adet incendiary grenade, Semi-Automatic Rifle (w/scope), 30 adet tabanca mermisi, 100 adet TMP mermisi ve 1 adet de Aid Spray vardır. Ada'nın elindeki silahlar ve oyun sırasında salladığı tekmeler baz alınırsa defansif bir karakter olduğu anlaşılır.

Ada'nın artıları ;

-Ada oldukça iyi bir koşu hızına sahiptir. Çevikliği ona zaman kazandırabilir.
-Ada tabanca mermisi ve incendiary grenade bulmakta zorlanmaz.
-Ada, elindeki TMP sayesinde yayılım ateşi açarak etrafındaki kalabalığı bertaraf edebilir.
-Ada, çok uzun mesafeli saldırılarda başarılı olabilir.
-Ada envanter menüsünde az sıkıntı çeker, ama yine de çok item alabilir.

Ada'nın eksileri ;

-Ada'nın healthi oldukça düşüktür. Bu ona çok önemli bir dezavantajdır.
-Ada, Flash Grenade ve Hand Grenade bulmakta zorluk çeker.
-Ada, bazı zamanlar, oyunun azizliğinde dolayı, TMP ve Semi-Automatic Rifle mermileri bulmakta zorluk çekebilir. Ayrıca Ada'nın Semi-Automatic Rifle'ı Wesker'in kullandığı Semi-Automatic Rifle'dan daha az kapasitelidir. Bu da Ada'nın sürekli silah doldurması anlamına gelir.
-Ada, kutuları kırabilmek için mecburen cephane harcamak zorundadır.
-Ada'nın savurduğu tekmeler az etkiye sahiptir.

Ada'yla oynayanlara tavsiyeler ;

Ada'yla oynayanlar pek çok düşmanda zorluk çekmezler. Ancak buna güvenerek her yere gözü kapalı cesaretle dalmak doğru değildir. Ayrıca Ada'nın healthinin çok düşük olduğu unutulmamalıdır. Ada bu yüzden çok zarar görebilir. Ayrıca Ada'nın Hand Grenade bulamaması kalabalık saldırılarda ona zorluk çıkartır. O yüzden Ada'yla oynayanlar kalabalık saldırılarda TMP'ye güvenmek zorundadırlar. Ada'nın elindeki uzak mesafe silahını yakın mesafelerde kullanmak bazı durumlarda riskli olabilir.(Göz yanılgısına vs..) O yüzden sadece uzak mesafede bu silah kullanılmalı ve yakın mesafelerde tabanca ve TMP tercih edilmelidir. Ada'nın kullandığı incendiary grenade'ler sadece asker ganadolar üzerinde çok etkili olabilirler. Köylü ve mürid ganadolar bundan az etkilenebilir.

JACK KRAUSER


Krauser oyunun kötü adamı olmakla beraber, extranın da 3. karakteridir. Envanter menüsünde Krauser's bow, 20 adet ok, 3 adet Flash Grenade ve 1 adet Aid Spray bulunur. Krauser'in elindeki Yay ve Krauser'in tekmelerinin öldürücü etkiye sahip olması, bununla birlikte mutasyona uğramış sol kolunun, bu karakteri Agresif yaptığı söylenebilir.

Krauser'in artıları ;

-Krauser çok çevik bir karakterdir.
-Krauser en yüksek health bara sahip karakterdir.
-Krauser kutuları kırarken cephane harcamak zorunda değildir. Bıçağı ona yeter !
-Krauser Flash Grenade'leri oldukça iyi kullanır. Bunların sayesinde düşmanlara tekmeler savurarak etrafta katliam yaratabilir.
-Yukarda bahsettiğimiz tekmelerle birlikte aynı zamanda Krauser'in kafaya diz atma hareketi ve pençesi de çok etkili zararlar verir. Özellikle pençenin öldüremeyeceği düşman yoktur !
-Krauser'in okları pek çok düşman üzerinde etkilidir.
-Krauser'in silahında "cephane bitince doldur" sorunu yoktur. Çünkü silahında buna ihtiyaç yoktur !

Krauser'in eksileri ;

-Krauser her ne kadar yüksek healthe sahip olsa bile, uzak mesafeli saldırılara, belki de en açık karakterdir.
-Krauser Hand Grenade bulmakta zorluk çekebilir.
-Krauser'in kalabalık saldırılarda kullanabilmek için yanlızca pençe özelliği vardır. Ancak bu özellik belirli süreler arasında kullanılabildiği için her zaman güvenilir değildir. Bu da Krauser'i kalabalık saldırılarına açık bir karakter haline getirir.
-Krauser envanter menüsünde yer sıkıntısı yaşayabilir.

Krauser'la oynayanlara tavsiyeler ;

Krauser oyunun en çevik ve en dayanıklı karakteridir. Hiç şüphesiz ki oyunun bazı yerlerinde krauser'la gözü kapalı bir cesaretle oynayabilirsiniz. Ancak her zaman bu deli cesaretiniz olumlu sonuçlar vermez. Mesela, Krauser Special Enemy'leri (Bella Kız kardeşler, El Garrador, Comando, Dr. Salvador) okla öldürürken zorlanabilir. O yüzden silahtan ziyade pençe darbeniz size bu alanda yardımcı olur. Healthe fazla güvenmek akıllıca değildir. Çünkü buna güvenerek oynamak bazen sizi madur duruma bile sokabilir. Krauser'la oynayanlar uzak mesafeli saldırılara karşı çok dikkat etmelidirler. Mesela Comando uzak mesafeden Krauser'a etkili zarar verebilir. O yüzden Comando'yu öldürmek için, ya Leon gibi "Gafil avlayın, ya da etkilenebileceği bir noktaya Flash Grenade atın.

HUNK


Hunk extranın 4. karakteridir. Envanter menüsünde TMP, 50 adet TMP mermisi, 3 adet Hand Grenade ve bir adet Aid Spray'la oyuna başlar. Elinde tek tip ateşli bir silahın oluşu onu agresif bir karakter yapar.

Hunk'ın artıları ;

-Hunk yakın mesafeli saldırılarda kendini yayılım ateşi açarak koruyabilir.
-Hunk Hand Grenade konusunda çok şanslıdır. Çok fazla bulabilir.
-Hunk'ın boyun kırma hareketi çoğu ganadoyu tek hareketle öldürmesi anlamına gelir. Ayrıca savurduğu tekme de güçlü sayılabilir.
-Hunk menüde sıkıntı yaşamaz. Oldukça fazla item toplayabilir.

Hunk'ın eksileri ;

-Hunk çok çevik bir karakter değildir.
-Hunk Flash Grenade'i bulamaz.
-Hunk oldukça az healthe sahiptir.
-Hunk kutuları kırabilmek için mermi harcamak zorundadır.
-Hunk uzak mesafe saldırılarına açıktır.

Hunk'la oynayanlara tavsiyeler ;

Hunk tek hareketle boyun kırıp öldürebilen bir karakterdir. ancak bu durum her düşman için geçerli değildir. Örneğin El Garrador, Comando ve Dr. Salvador gibi düşmanlarda bu hareket işe yaramaz. Hunk uzak mesafe saldırılarına açık bir karakterdir. O yüzden bu karakterle oynayanlar okçulara ve uzakta duran Comandoya karşı dikkatli olmalıdır. Ayrıca Hunk'ın healthinin az oluşu da sizi zor duruma sokabilir. O yüzden menüde sıkıntı yaşamadığınız için daima enerji depo etmelisiniz.

ALBERT WESKER


Hiç şüphe yok ki Resident Evil oyunlarının en acımasız ve karizmatik karakteri. Wesker bu extranın seçilebilen son karakteridir. Envanter menüsünde Handgun, Killer7, Semi-Automatic Rifle, 4 adet Hand Grenade, 3 adet Flash Grenade , 1 adet incendiary grenade ve 1 adet Aid Spray bulunur. Envanter menüsünde bulunan Semi-Automatic Rifle silahı nedeniyle Wesker defansif gibi görünse bile Killer7'si ve Handgun'u nedeniyle agresif kategoriye de girmektedir.

Wesker'in artıları ;

-Wesker uzak mesafe saldırılarında başarılı olabilir.
-Wesker oyundaki en güçlü silahlara sahiptir.
-Wesker, tabancasındaki susturucu nedeniyle sessizdir.
-Wesker oyundaki 3 tip bombayı da rahatlıkla bulabilir.
-Wesker Thrust Punch ve Chikyo Chagi  hareketleri nedeniyle oldukça ölümcül bir karakterdir.

Wesker'in eksileri ;

-Wesker menüde sıkıntı yaşar
-Wesker Killer 7'nin cephanesini kolay bulamaz.
-Wesker'ın elinde dağıtıcı etkiye sahip ya da yayılım ateşi açabilen bir silah olmadığı için yakın mesafeli kalabalık saldırılarına açık sayılır.
-Wesker kutuları kırabilmek için mermi harcamak zorundadır.


Wesker'la oynayanlara tavsiyeler ;

Wesker oyunun en ileri cephane donanımına sahip karakteri olmasına karşın bazı zamanlarda kalabalık saldırılarda zorlanabilir. Health seviyesi Leon'unkine eşit olduğu için saldırılara karşı oyuncunun dikkat etmesi şarttır. Bununla birlikte Wesker'la oynayanlar cephaneyi kolay biriktiremezler. Devamlı harcamak zorundadırlar. Bazen harcasalar bile yer açılmayabilir. Bu da Wesker'in çok önemli bir dezavantajı olmaktadır. Bunların haricinde olumlu bir özellik olmakla birlikte Wesker'in oyunda öldürmekte sıkıntı yaşayacağı düşman yoktur. Bu özelliği sayesinde ve komboların devamını getirerek iyi puanlar yapabilirsiniz.


Albert Wesker

 • Forever Emektarı
 • *
 • Çevrimdışı
 • İleti: 303
  • Profili Görüntüle
Ynt: Resident Evil 4 Ekstraları
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2009, 16:56:49 »
Arka plandan Resident Evil 5 Mercenaries'in müziği (Assault Fire) çalıp Resident evil 4 Mercenaries oynamaka da başka bir keyif! Demin bunu denedim çok eğlenceli oldu. :D


DWG22

 • Site Denetmeni
 • *
 • Çevrimdışı
 • İleti: 1173
  • Profili Görüntüle
  • YouTube
Ynt: Resident Evil 4 Ekstraları
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2010, 15:49:37 »
The Mercenaries (Resident Evil 4)

İşte size aksiyon yüklü, "vurdulu kırdılı" bir extra oyun. Resident Evil 4'ün en sevdiğim extrasıdır. Oyunda bir konu olmamakla beraber tek amacınız etraftaki süreleri toplayıp yapabileceğiniz en büyük katliamı yapmanızdır. Oyundaki rank sistemi eski Resident Evil oyunlarındaki extralardan farklı olarak "A", "B" şeklinde değil, "2 yıldız", "3 yıldız", "5 yıldız" şeklindedir.

Bu extra kendi içinde dört etaptan oluşuyor. Her etapta farklı tiplerle karşılaşıyorsunuz. Mesela :

-Village bölümünde karşınıza köylüler, özel düşman olarak da "Bella Sisters" çıkıyor. (Şu chainsaw lady'leri diyorum, anlarsınız)
-Castle bölümünde karşınıza müridler, özel düşman olarak da "El Garrador" çıkıyor.
-Comando Base bölümünde karşınıza askerler, özel düşman olarak "Comando JJ" çıkıyor.
-Waterworld bölümünde karşınıza yine askerler ama özel düşman olarak ise "Crazy Chainsaw" çıkıyor.

Bu extrada 5 karakter seçebiliyorsunuz. Bunlar sırasıyla Leon, Ada, Krauser, Hunk, Wesker'dir. Ancak oyuna ilk başladığınız zaman sadece Leon açıktır.

-Village bölümünde 4 yıldız alarak Ada'yı
-Castle bölümünde 4 yıldız alarak Krauser'i
-Comando Base bölümünde 4 yıldız alarak Hunk'ı
-Waterworld bölümünde 4 yıldız alarak Wesker'i

açabilmeniz mümkündür.

Assaigment Ada (Resident Evil 4)

Ada'nın mini oyunudur. Konusu ise şudur : "Wesker bizden bir görev beklemektedir, bu görev 5 parazit örneğini elegeçirmektir". Yanlız bu işlem pek de kolay değildir. Karşımıza askerler ve Comando JJ gibi çok zor düşmanlar çıkacaktır. Oyun sonu ise cabası : Bizim kötü adam Krauser... Bu adam da ayrı bir dert..Zaten küçücük menü, azıcık cephane ile bu adama ne yapılablir ki...Eğer cephane idareli kullanılırsa çok şey...

Oyun sonuna kadar 4 paraziti elde edip son olarak Krauser'i elimine ettiğinizde 5. parazit de elinizde oluyor. Bu sayede helikoptere binip oyunu sonlandırıyor ve Wesker'in buram buram entrika kokan kahkahalarını işitiyoruz.

Seperate Ways (Resident Evil 4)

Aslında buna extra bölüm demek biraz abest kaçar..Alelade bir oyun desek yeridir. Neyse kısaca değinmek gerekirse bu oyun da Ada'nın oyunudur (Bu Ada da sıktı artık ne bu böyle her oyunda karşımızda...) Oyun Normal senaryonun bir parçasıdır. Bu oyun sayesinde normal oyun sırasında ne yaptığını merak ettiğimiz Ada'nın aslında ne zorluklar çektiğini görmüş oluyoruz. Oyun kendi içinde 5 etaptan oluşuyor. İlk 2 etap köyde geçerken, 3. etap Salazar malikanesinde, 4. etap Krauser ve Leon'nun savaşına kadar olan yerde ve son etap ise Saddler'in askeri üssünde geçmektedir. Genel olarak oyunda birkaç boss görmekteyiz bunlar El Giante, Krauser ve Saddler'dir. Yalnız buda dikkat edilmesi gereken şey, Saddler'in yaratıklaşmış hali değil, daha zoru olan, insan formu ile savaşıyor olmamızdır.

Bu döküman, Albert Wesker tarafından hazırlanmıştır.