Forever Ziyaretçi Nihai Biyo-Organik Silah Evriliş Diriliş Çöküş Kuruluş Başlangıç
Bizler İnkâr Edilemeyiz! -Forever Ekibi
  • 35
  • 8

LW

• Site Kurucusu
  • *
    • Profili Görüntüle
Resident Evil: Revelations 1 Demosu İncelendi
« : 03 Haziran 2011, 13:16:53 »

Resident Evil: Revelations'un kısa tadımlık demosuyla paketlenen The Mercenaries 3D'yi, resmi çıkış tarihinden önce (28 Haziran) edinmeyi başaran "Siliconera" sitesi, Revelations'un demosunu incelemiş. Biz de onlara eşlik edelim.

"Revelations demosuna, ana menüdeki "spceial" seçeneği sayesinde ulaşılıyor. Deneme sürümü olan demonun açılışında hâliyle Japonca olarak "Biohazard Revelations" deniliyor ve Biohazard logosunun hemen altındaki "deneme versiyonu" ibaresiyle tanıdık oyun ekranı açılıyor.

Demo, artık aşina olduğumuz lüks bir yolcu geminin içinde Jill Valentine'i kontrol eder hâlde başlıyor. Nintendo 3DS'in Circle Pad'i kullanılarak yürütebildiğimiz Jill'i, B'ye basarak koşturuyoruz ve aynı anda ani dönüşler yapmak için Circle Pad'i kullanıyoruz. R'ye bastığınızdaysa Jill, kırmızı bir lazer göstergesi aracılığıyla silahını kaldırarak nişan alıyor. Y tuşu da, ateş etmenizi sağlıyor. Aynı şekilde bir analog etiketiyle dokunmatik ekrana aktarılmış bir kamera tuşu daha var. Parmağınızı ekran üzerindeki analogda kaydırmanızla kamerayı geçici olarak etrafınıza bakınmak için değiştirebildiğiniz bu özelliğe, oldukça kısa sürede alışıyorsunuz. Kontrollerin çoğu, ekran altından gerçekleşiyor; ancak Resident Evil: Revelations deneme versiyonu, R'ye basılı tutup B'ye basarak şarjörü elle doldurmanıza veya yürürken aynı zamanda ateş etmenize hiçbir şekilde değinmiyor. Her nasılsa Capcom'un, The Mercenaries 3D'de tanıttığı bu özellikler, Revelations'a taşınmasına rağmen deneme versiyonuna aktarılmamış görünüyor.

Jill, tabancasının kabzasını kaldırdığında oyun, birinci şahıs görünümüne geçiyor. Muhtemeldir ki; demo ya da deneme sürümü için Jill'e sınırsız cephane özelliği eklemişler. Bunun dışında iyileştirme etkisi olan bitkiler de dahil hiçbir şey alınmıyor. Başka bir şeyse dar koridorlarda yürürken oyunculara, "gel beni incele" diyen paslanmış metal bir kapı var. Elbette Jill, bu kapıyı açamıyor; ama kapının ardına bakmak için üzerindeki bölmeyi kullanabiliyor. Oyun; bir circle hareketiyle içeriye doğru Y tuşuna basarak oluşturulan bağlamsal bir komutla karakterin, kapının karşısında durmasını sağlayarak, oyuncuların oradaki şeyleri incelemesine izin veriyor. Y'ye bastığınızda sağ üstteki Circle'in etrafında bir sayaç dolmaya başlar. Aynı anda ekranın aşağısından bölmeye bir görüş alanı açılarak kamera, yukarıya çıkar; ancak ekrandaki zifiri karanlıktan başka bir şey yoktur. Sadece içeride bir sandelyeye bağlanmış Chris Redfield'i andıran bir adam görebilrsiniz.

Sonrasında Capcom, bazı gerilim öğeleri oluşturmuş. Bu olay sonrasında köşeye döndüğüm anda, bir elektrik panelinden Jill'in yanından geçercesine 3 tane fare fırlayıverdi ve ekranda, hemen oraya yöneldi. Ani korku efektleri, Resident Evil: Revelations'la geri geliyor gibi görünüyor. Bunun ardından Jill'i, aşağı yarısı kırılmış bir merdivene ilerlettim. Başka gidecek yer olmadığından dolayı bir kan birikintisi hâlinde zemini kaplayan yere geldim. Yanındaki oda oldukça loştu. Jill'in göğüs tarafında bulunan fenerin neden olduğu ana ışık kaynağıyla açığa çıkan odayı araştırdığımızda, ranzaları ve yeşil batteniyeleri gördük. O esnada ileride bir şeyler hırıldamaya başladı ve sonraki geçiş yaptığımız alan pis banyoda, ileri doğru ilerlerken aniden bir yaratık, kabinlerin arasından fırladı. Böylece müzik değişerek Jill'in ilk mücadelesine başlamış olduk.

İnsan benzeri bu yaratık, yavaşça topallayarak Jill'e yönelir. Silahtan çıkan ateş, yaratığı sersemletir; fakat vücüdunun yarısı, aldığı ateşi geri püskürtür. Yaratık çok yaklaşırsa, Jill'i yakalar ve ağzını genişleterek ortaya çıkarttığı birbirine bitişik sivri dişleriyle, Jill'i, omuz bölgesinden ısırır. Yakalandıktan sonra Jill, ekranda beliren ani seçim komutlarının uygulanmasıyla, yaratığa bir tekmeye atarak kendisinden uzaklaştırır. Bu şekilde Jill ısırılmışsa, ekranın kanla kaplanmasıyla bir bulanıklık oluşarak ekran kısmen kararır. Ola ki Jill hasar almaya devam ederse, 4 ısırıktan sonra akşam yemeği hâline gelir. Hâlâ ayakta durabilirseniz, Jill'in sağlık durumu kademeli olarak yeniden düzelecektir.

Yaratığı yendikten sonra bu sefer üzerinde birkaç kitabın bulunduğu başka bir yatakhaneye seyirttim. Bu kısımda bayağı bir dolap vardı; yinede Y tuşuna basarak hepsini incelememe rağmen hiçbir şey bulamadım. Oradan çıktıktan sonra tiz sesler çıkartan bir yarasa sürüsü, herhangi bir camdan uçup gitti. Burada yarasalardan ve farelerden bahsetmem gerekise hiçbir zaman ekrandan dışarı fırlamıyorlar(Yazar burada 3B özelliğinin, fareler ve yarasalar gibi korkutucu öğeleri daha korkutucu yapmak için kullanılmadığını belirtmek istemiş). Resident Evil: Revelations, bir 3B filminde görebildiğiniz türden öyle pek de hileli efektlere sahip değil. Aslında, 3B efektleri olabildiğince ince ve bu da, oyundaki koridorlara bir derinlik hissi ekliyor; ancak en yüksek ayarlamada bile yalnızca yazılar, 3B'den nasiplenerek ekranın dışından okunuyormuş izlenimi veriyor.

Koridoru bir çırpıda geçtim ve aşağı tarafı olmayan iki kat arasında başka bir merdivenle karşılaştım. İlerlediğimde cam bir pencere gördüm ve şu yaratıklardan biri, bir adamı boynunda yakalıyordu. İleriye doğru bir adım atmamla yaratık, işini hallettiği vücudu, camda kanlı bir leke oluşturacak şekilde fırlattı. Bir mücadelenin yaklaştığını biliyordum, Jill'in silahını yeniden doldurdum ve bir köşeden dönerek odanın içine bakındım.

İki yaratık, daha deminki ceset üzerinde şölen yapıyordu. Onlar, varlığımı hemen fark etmediler. Böylece ben de, göz alan TV ekranına ve kullanımda olmayan bilgisayara baktım. Müziği değiştirdiğimde yaratıklar, yemeklerinden hortumsu ağızlarını yavaşça kaldırdılar. Hemen önümde çelikten bir masa vardı. Siper olarak onu kullanamadım (Süper zeka :D) veya herhangi bir şeyi. Gerçek bir sıkıntı anıydı; çünkü bu yaratıklar, iki taraftan yaklaşarak Jill'i, kapana kıstırabilirlerdi. Onların varsayılan saldırı stratejisi buydu. Gerisin geri koştunuz diyelim ve bir de bakmışsınız ki, çivimsi kollarıyla Jill için inler hâldeki yaratıklar, bir köşede sizi durdurmuş. Buna rağmen dar bir alanda olsanız da çözümü var: durmak yok, yola devam. İşte ateş ederken ilerlemek tam da burada kullanışlı! Mesafemi ayarladıktan sonra ilk yaratığa birkaç mermi ateşledim. Karşıki dağları ben yarattım edasıyla yaratık, çabucak döndü ve ben de bir yandan ikinciye saldırdım. İki yaratık da yere yığıldıktan sonra kontroller kilitlendi ve ekranda beliren "devam edecek" yazısıyla birlikte demo bitti.

Demo; denemeler yapıp etrafı araştırarak, yani hakkını vererek oynarsanız yaklaşık 5 dakka sürüyor. Doğruca yaratıkların olduğu yere giderseniz 3 dakka veya daha az sürüyor. Resident Evil: Revelations deneme sürümü, klasik Resident Evil oyunlarındakine benzer bir atmosfer hissi veriyor. Resident Evil 5'teki açık alanlar yerine oyuncular, kapalı alanlarda tam anlamıyla yaratıklarla birlikte kapana kısılmış durumda. Tüm alanlarda bir önsezi var ve Resident Evil: Revelations' eklenen küçük Hollywood parçaları, biraz korkutucu nitelikte."

Durum bundan ibaret. Demo, çok fazla şey vaadetmiyor. Her şeye rağmen nasıldı diye kendimize sormamızın önüne geçmiş olduk. Aşağıdan demonun sonuna kadar oynandığı bir oynanışı izleyebilirsiniz.

体験版 バイオハザード Revelations Resident Evil Demo
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2011, 01:16:53 Gönderen: DWG22 »

Albert Wesker

• Forever Emektarı
  • *
  • Default Avatar
    • Profili Görüntüle
Ynt: Resident Evil: Revelations 1 Demosu İncelendi
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2011, 13:31:38 »
İncelemeyi bizlere aktardığın için teşekkürler Levent. Gerçekten, oynayan vatandaş tüm detaylarıyla yaşadığı 5 dakikalık deneyimi ustaca betimlemiş. Fakat anladığım kadarıyla bu "tadımlık" demo sürümü biraz kısa tutulmuş. İyice düşünürsek Resident Evil 5'in demo sürümünün bile bundan uzun olduğunu hatırlarız.

DWG22

• Site Denetmeni
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YouTube
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2011, 13:55:57 »
Ellerine sağlık Levent abi. Gayet güzel bir şekilde aktarmışsın. Siliconera bu işte bayağı bir iyi. Operation Raccoon City'nin de demosunu incelediklerini iyi hatırlarım. Zaten yapımcılar, The Mercenaris 3D içerisinde yer alacak demonun, Nintendo Konferansı'nda oynanılan demo olacağını söylemişlerdi; ancak o demoda en azından yürürken silah kullanabiliyorduk :H Velhasıl iyi oldu bu demo incelemesi :)
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2011, 13:57:25 Gönderen: DWG22 »

ilsirya

• Forever Emektarı
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Oyun Kanalım
« Yanıtla #3 : 03 Haziran 2011, 17:23:56 »
Haberi yayınladığın için teşekkür ederim. Gayet güzel bir demo. Demo kısaymış ama 5 dakikalık biraz daha uzun yapsalardı daha güzel olabilirdi. Yazan kişide çok güzel anlatmış. Kendin oynuyor hissi gibi.

DisasteR

• S.T.A.R.S. Memuru
  • *
  • Default Avatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Haziran 2011, 17:26:33 »
Ben bu demodan hiç birşey anlayamadım.Sadece 3 tane yaratık vurup bitiyor.Bu demo olmasada olurmuş bence.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2011, 17:27:20 Gönderen: DisasteR »

MidnightCaller

• Gelişen Üye
  • *
  • Default Avatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2011, 17:39:42 »
Bence de pek guzel olmamis ama yinede saygi duymak lazim :)

BySeLaMeT

• S.T.A.R.S. Memuru
  • *
  • Default Avatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Haziran 2011, 19:55:35 »
İyi inceleme olmuş açıkcası zevkle okudum lakin demo o kadar tad vermedi kısanın kısası öyle demo mu olur canım RE 5 demosundan sonra alper'inde Dediği gibi Revelations haberlerini merakla bekliyoruz Teşekkürler Levent (:

HammerHead

• Site Yöneticisi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Haziran 2011, 21:11:51 »
Ellerine sağlık Levent abi. Güzel bir inceleme, diğer mesaj atan arkadaşlara da katılmamak elde değil, demo cidden çok kısa olmuş, RE5 demosunu oynamadım (PC için demo çıkmadı) ancak videoda gördüğüm kadarıyla bu demo, RE3'ün demosundan bile kısa olmuş.

DWG22

• Site Denetmeni
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YouTube
« Yanıtla #8 : 04 Haziran 2011, 00:39:02 »
Yani bilmiyorum da yapımcılar zaten 1 ay önce demonun, Nintendo Konferansı'ndaki demoyla aynı olacağını belirtmişti. Biz de bunun haberini yapmıştık :D Adamlar bu konuda açıklama yapmamış olmasa, sövmeyi çok isterim de 1 ay önceki meseleyi şimdi yeriyoruz :D Neyse artık olaya şu açıdan bakmak lazım: demoyu oynamak için kendimizi zorunlu hissetmemiz gerekmeyecek :D

Bir de Levent abi'nin eklediği örnek demo oynanışını, Seçkin abi'nin revelations başlığına eklediği daha detaylısıyla değiştirdim.
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2011, 01:18:23 Gönderen: DWG22 »