logo
Ana Sayfa   Forum   Ara Mobİl TAKVİM Üyeler GİRİŞ YAP Kayıt
*

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Sayfa: [1]   
  Yazdır  
Gönderen Konu: Resident Evil'ın Bazı Erkek Karakterleri Arasındaki Ortak Vurgulamalar  (Okunma Sayısı 1930 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Albert Wesker
Forever Emektarı
*

Toplam Puan : 1773
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mart 10, 2008, 13:35:18 »

Bu konunun aynısı Merlinin Kazanı'nda da bulunmaktadır. Bilginize...

Resident Evil'ın Bazı Erkek Karakterleri Arasındaki Ortak Vurgulamalar

Tüm Resident Evil oyunlarında daima erkek kadın karakterler bir arada olmuştur. Sadece erkek ya da sadece kadından oluşan hiçbir Resident Evil oyunu da görülmemiştir.

Resident Evil'ın bazı erkek karakterleri vardır ki, bunlar ortak bir takım vurgulamalar içermektedirler. Ve bu vurgulamalar genelde Amerikan Erkeksiliği/Kahramanlığı yönündedir. Burda bir açıklamada bulunabilmek için öncelikle gözüme çarpan karakterlerin adlarını burda sizlere sunmak istiyorum. Bunlar sırasıyla : Chris Redfield, Leon S. Kennedy, Kevin Ryman ve Jack Krauser'dır. Şimdi sizlere karakterlere ilişkin bazı ayrıntılardan yola çıkarak ne demek istediğimi vurgulamak istiyorum.

Chris Redfield (Resident Evil 5 Görünümü) : Chris, eski Resident Evil oyunlarında, Wesker'a olan inatçı düşmanlığı ile bilinen, tipik "İyi Adam" profili ortaya koymaktadır. Burda "Wesker" olarak tasvip edilen, sizlerinde tahmin edeceği üzere, kötü adamlardır ; Chris ise Amerikan filmlerindeki daima kazanan iyi adamdır. Chris, Resident Evil 5'te karşımıza bir hayli yapılı bir görünümle çıkacak. (eğer oyunda sonradan bir değişme olmazsa tabiki) İşte bu yapılı görünüm, Hollywood kültürünün dünyaya tanıttığı "Güçlü - Atletik Amerikan Erkeği" yapısı ile birebir örtüşmektedir. O yüzden Chris Redfield, tipik "İyi Adam" profilinin, en azından şu an için, idolleşmiş bir çizimi olmaktadır.

Leon S. Kennedy (Resident Evil 4 Görünümü) : Leon'un eski görünümü olan, Resident Evil Görünümü'nde en ufak bir ana karakter profili yoktur. Leon, Resident Evil 2'de çelimsiz ve çaylak bir polisi canlandırmaktadır. Ancak şu an asıl konumuz olan Resident Evil 4 Görünümü'nde ise bu görünüm 180 derece değişmektedir. Leon, Resident Evil 4'te tamamen deneyimli ve her türlü tehlikeye göğüs geren, "insanları kurtaran bir Amerikan ajanı" portresi ile karşımıza çıkmıştır. Leon'un bu görünümünü sağlayan şey, konuda adı geçen Ashley adlı bir karakteri -ki bu karakter A.B.D başkanı gibi "Son Derecede Yüce Bir Şahsiyet'in (!)" kızıdır- kurtarışıdır. Bu oyundaki konu Leon'u bu yönüyle adeta bir "Vatan Kahramanı" haline yüceltmektedir. O yüzden Leon da Amerikan Erkeksiliğinin "Vatanı Kurtaran Kahraman" yönünü başarı ile ortaya çıkartmaktadır.

Kevin Ryman : Kevin'ı, Resident Evil Outbreak serilerinden bilmeyeniniz yoktur sanırım. Kevin da aynen diğer sayılan karakterler gibi Amerikan Erkeksiliği'nin bir başka boyutunu yansıtmaktadır. Kevin da yapıca atletik bir karakterdir. Hatta Resident Evil Outbreak olaylarının, Resident Evil 2 ile aynı tarihi anlattığı gerçeğini göz önüne alırsak ve Resident Evil 2'de Leon'un çaylak bir duruş sergilediğini de unutmazsak, Kevin duruş olarak Leon'dan bir adım daha önde gözükmektedir. Kevin Outbreak serilerinde, karakter seçme menüsünün ilk karakteridir. Oyunun bu yönü de onu biraz daha vurgulamaya yöneliktir. Ayrıca, daha önce SP itemlerden yola çıkarak yaptığım karakter analizlerinde belirttiğim gibi, Kevin da futbol düşkünü ve gamsız bir karakterdir. Ayrıca geniş bir kişidir, fazla kafaya takıp büyüten tiplere benzemez. İşte bu özellikleri de Kevin'ı Amerikan Erkeksiliği'nin bir başka boyutuna taşımaktadır.

Jack Krauser : Jack Krauser, Resident Evil 4'ün kötü adamıdır. Artık, Resident Evil 4 oynamayanınız olmadığını umuyuorum ve Krauser'in hikayesine girmek istemiyorum. Ancak Krauser, oyunun kötü adamı olmasına karşın, eğer iyi adam olarak yapılsaymış, bence Leon'dan daha iyi bir profil de çıkarabilirmiş. Aranızdaki birçok Leon fanı, bu sözlerime karşı çıkabilir ama, cidden Krauser, Leon'dan çok daha fazla Amerikan Erkeksiliği'ni ön plana çıkartmaktadır. Çünkü Krauser karakteri, Hollywood dünyasının 80'lerde yarattığı "Rambo" tiplemesine bir tür göndermedir ve Krauser karakteri ile Rambo arasında çok büyük benzerlikler vardır. Bu özelliklerden en belirgin olanları maddelersek ;

* İkisi de iri yarı karakterlerdir.
* İkisi de militarist (askeri) görünümlü karakterlerdir.
* İkisinin de kullandığı yayı vardır. (Hatta Resident Evil 4'te boss olarak savaştığımız Krauser gibi aynen Rambo da patlar başlıklı oklar kullanır.)
* İkisinin de büyük bıçakları vardır. (Filmlerinde görmüşsünüzdür.)
* İkisi de aksiyonu en uç noktada yaşayan karakterlerdir.

Bu maddelerdeki benzerliklerden ve Rambo'nun 80'li yıllardaki Amerikan militarist ve muhafazakar duygularına hitap eden bir kahraman olduğundan yola çıkarak şunu diyebiliriz ki : Eğer Krauser karakteri Resident Evil serisinde kötü adam değil de yukarda sayılan diğer 3 karakter gibi iyi bir karakter olsaydı, o zaman belki de diğerlerinden çok daha iyi bir baş karakter olabilirdi. Çünkü, Hollywood kültüründeki idolleşmiş bir karakterin birebir aynısı ve bu karakter kadar kahraman olurdu.

Bu konu ile ilgili yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
LW
Site Kurucusu
*

Toplam Puan : 1432
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2008, 14:31:42 »

Gerçeketn çok güzel detaylardan oluşan bir yazı olmuş Alper abi. Benim şahsen çok hoşuma gitti. Krauser-Rambo benzerliğide gerçekten çok ince bir ayrıntı. Ellerine sağlık diyorum...Tebessüm
Chupakabra
Metatron Kullanıcısı
*

Toplam Puan : 270
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2008, 15:39:20 »

süper yazı olmuş alper abi eline sağlık
DWG22
Site Denetmeni
*

Toplam Puan : 1704
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 11, 2008, 00:22:31 »

Ellerine sağlık Alper abi.Gerçekten dışardan bakıldığında yani objektif olunduğunda herzamanki gibi inanılmaz bir makale olmuş.Ama kendi şahsi açımdan subjektif düşüncelerimden dolayı beneğenemedim.Sen objektif olan fikrimi asıl say abi Sırıtma
Albert Wesker
Forever Emektarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2008, 13:22:49 »

Beğendiğinize sevindim arkadaşlar, aslına bakarsanız, bunu daha önce de yazabilirdim ama unutkanlıklarım, bu işi bu zamana kadfar ertelememe neden oldu. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
tolgabey
Olmuş Üye
*

Toplam Puan : 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 13, 2008, 15:16:53 »

bencede süper olmuş ellerine sağlık...
ugurLu
K.C.P.D. Memuru
*

Toplam Puan : 253
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 13, 2008, 19:09:17 »

Yazı güzel olmuş,ellerine sağlık'ta bence resident evil 4 te ortaya çıkan jack kruser iyi adam olarak yapılsaydı da Leon kennedy'den iyi bi karakter olamazdı. tabii benim görüşüm böle.Leon Cesurluğu ile kibarlığı ile REsident Evil Efsanesini tamamlayan ''Kalplerimizin Kahramanı'' ....
DWG22
Site Denetmeni
*

Toplam Puan : 1704
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 13, 2008, 19:16:57 »

Leon her şeyden önce bir halk kahramanı Sırıtma Yinede Krauser eskiden iyi biri olmak zorunda.Çünkü Krauser ile Leon aynı işte çalışan iki tane arkadaşlarmış bir zamanlar.Bu durumda zaten Krauser' ın eskiden iyi bir adam olduğu ortaya çıkmaz mı? Aslında bu açıdan baklınınca Alper abi' nin söylediklerinde doğruluk payı görülebiliyor.Fakat bu bir bakıç açısı ve ben bu açıdan bakmıyorum Sırıtma Ama başka bakış açılarından bakmak iyi birşeydir.
Albert Wesker
Forever Emektarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 13, 2008, 20:03:45 »

Düşünceler farklı olabilir arkadaşlar. Ama Krauser yapılı bir karakter olduğu için ibraz daha Amerikan Kahramanı imajına yakışıyor dedim. Bilirsiniz bunların kahramanları Rambo gibidir - ki zaten birisi de Rambo'dur ; belirtmiştim. İşte Krauser fizikten kazanır. Benim demek istediğim şey bu..
Jack_Krauser
Yeni Üye
*

Toplam Puan : 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Haziran 12, 2008, 18:31:13 »

Ellerine Sağlık...güzel paylaşım

Piskabak
Mobius Mensubu
*

Toplam Puan : 309
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Haziran 12, 2008, 19:46:58 »

Eline sağlık Alper abicim.Yazınların tamamını okudum.Çok güzel bir detay.Ben de seinile aynı kanaatteyim.Jack gerçekten fizikten kazanıyor.Leon sa halk kahramanımız Samimi ve yakışıklı.
ali27
Gelişen Üye
*

Toplam Puan : 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Haziran 13, 2008, 10:42:19 »

eline saglık kardeş amerikalılar böyle işte geçenlerde bir amerikan filmi izliyorum polis şüpheli kadını tarif ediyo ;175 boylarında ,25-30 yaşlarında ,güzel görünümlü, sarışın, mavi gözlü, zayıf çok hızlı koşuyor, telsizin diyer ucundaki poliste bombayı patlatıyo   - onu bulmamız zor olucak tipik bir amerikan kadını.
işte adamlar kendilerini dünyaya böyle tanıtıyolar işin garip tarafı o sefil ülke başka ülkelere kendini överek zenginleşti.
Albert Wesker
Forever Emektarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Haziran 13, 2008, 11:29:25 »

Teşekkür ederim arkadaşlar. Bunlar dikkat ettiğim birkaç detay. Oyunda bariz vurgulamalar mevcut. Elbette bu kadarla sınırlı değildir. Arasak daha ne çok ayrıntı çıkar. Bunların arasında, özellikle dikkatleri ceken ayrıntı Krauser - Rambo ikilisidir. Cidden aralarında çok büyük benzerlikler bulunur. Zaten makalemde de yazmıştım. (Üstte)
Sayfa: [1]   
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF | Nekro Kelebek Girişimi © 2006-2019
SimplePortal © | Daimi Site Kurucusu: Levent Arıkan
Tema Tasarımcısı: DWG22
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.125 Saniyede 37 Sorgu ile Oluşturuldu
Site Yönetimi