logo
Ana Sayfa   Forum   Ara Mobİl TAKVİM Üyeler GİRİŞ YAP Kayıt
*

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Sayfa: [1]   
  Yazdır  
Gönderen Konu: Resident Evil: Resistance Afetzedeler Başlangıç Rehberi  (Okunma Sayısı 264 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HammerHead
Site Yöneticisi
*

Toplam Puan : 2386
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1557


Üyelik Bilgileri
« : Nisan 27, 2020, 19:48:50 »Çıkış tarihi ve oyun süresini göre konuşmak gerekirse: Resident Evil 3 (2020)'i alan arkadaşlar, çok büyük ihtimal ile oyunu şimdiye kadar birçok kez bitirmiş, hatta bütün başarımları/kupaları da açmıştır. Ayrıca tahmin ediyorum ki oyunu satın alan birçok kişi Resident Evil: Resistance'ı pek önemsemiyor (en azından önceliği RE3'e verdiği için Resistance'a bakmaya fırsat bulamadı) . Yine de Resident Evil 3 (2020) ile işi biten ve onunla beraber gelen, büyük-küçük birkaç kusuru bulunan Resident Evil: Resistance'a bir şans vermek isteyen arkadaşlarımız için "Başlangıç" rehberi hazırladık. Rehberin bu bölümünde de oyun aratma süresi daha kısa olan "Afetzedelere" yer verdik.

Her şeyden önce oyunundaki amacınızı ve bu amaca ulaşmak yapmanız gereken görevleri bilmeniz gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz üzere; afetzede rolünü üstlenen 4 oyunun tek amacı var, o da süre dolmadan önce bulundukları deney alanından canlı çıkmak. Bunu başarmak için ise bulundukları deney alanınındaki 3 etabı başarıyla tamamlamaları gerekiyor. Etaplar sırasında; zombileri öldürmek, takım arkadaşlarınıza yardım etmek ve görevleri yapmak gibi her başarılı iş, size fazladan zaman kazandırırken; hasar almak, yere düşen takım arkadaşınızı ölüme terk etmek ve ölmek gibi davranışlarınızın sonucunda da zaman kaybederek cezalandırılırsınız. Oyunda toplam 3 etap olacağını ve bu etapların her birinde bir görevi tamamlamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Şimdi de o etaplardaki görevlerinize bir bakalım.

1. Etap: Çıkış kapısının yakınındaki bulmacaya, alan içinde bulunan 3 anahtarı bulup yerleştirmeniz gerekiyor. Bir oyuncu birden fazla anahtar taşıyabilir, ancak anahtar taşıyan oyuncu ölürse, o sırada taşıdığı bütün anahtarlar yere düşer ve tekrar alınması gerekir. Anahtarları yerleştirdikten sonra etabı tamamlamak için bütün afetzedelerin, çıkış kapısının önünde toplanması gerekiyor.

2. Etap: Bu etaptaki göreviniz kendi içinde iki parçadan oluşuyor. Öncelikle çevrede gezinen güvenlik görevlisi zombiyi öldürüp, üzerinde taşıdığı anahtar kartını ele geçirmelisiniz. Anahtarı alan oyuncu, 3 farklı noktada bulunan güvenlik terminallerini devre dışı bırakmalı. Bu işlem sırasında kartı taşıyan oyuncu ölürse, kart yere düşer ve tekrar alınması gerekir. Terminaller devre dışı bırakıldıktan sonra etabı tamamlamak için bütün afetzedelerin, çıkış kapısının önünde toplanması gerekiyor.

3. Etap: Son etap da bulunduğunuz alanda birden fazla deney kapsülü göreceksiniz. Bunların arasında oyunun size sıra ile göstereceği 3 kapsülü yok etmeniz gerekiyor. Kapsüllerin 3'ünü de yok ettikten sonra çıkış kapısını aktif etmeniz gerekiyor. Aktif olan çıkış kapısının açılması 30 saniye sürüyor ve bu süre boyunca hayatta kalmanız çok önemli. 30 saniyenin sonunda çıkış kapısı açılacak. İsterseniz bu kapıdan tek başınıza çıkarak oyunun tamamlayabilirsiniz, ancak bunu yapmak oyun sonunda daha az puan kazanmanıza sebep olacak. Mümkün olan en yüksek puanı kazanmak için, diğer oyuncular ile çıkış kapısının önünde toplanmanız ve beraber çıkmanız gerekiyor.

Bulup yok etmeniz gereken kapsüller oyunda şu şekilde görünecektir (kapsülün üzerinden çıkan sarı ışığa dikkat edin):


Görseli büyültmek için üzerine tıklayın.

Oyun sırasında yapmanız gereken görevlerin yanı sıra ayrıca bitkilerin ve spreylerin özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Kullandığınız bitkiler; sadece sizin üzerinizde etkili olurken, spreyler ise hem sizi hem de yakınınızda bulunan takım arkadaşlarınızı etkiler. Resident Evil oyunları ile zaman geçiren arkadaşlar bu bitkilerin özelliklerini biliyor olsa bile, her şeye yeni başlayan arkadaşlar için hepsini tekrar belirtmekte fayda var.

Yeşil Bitki: Karakterinizi iyileştirir. "First Aid Spray" sizi ve yakınınızda bulunan takım arkadaşlarınızı iyileştirmenin dışında ayrıca, yere düşmüş ve kaldırılmayı bekleyen takım arkadaşlarınızı da iyileştirir.

Mavi Bitki: Zehirlenmiş karakterinizi iyileştirir. Oyun boyunca en yüksek zehirlenme seviyesi 3'tür. Mavi bitkiyi kullandığınızda, zehirlenme seviyeniz ne olursa olsun iyileşirsiniz. "Infection Treatmen Spray" kullanarak hem kendinizi hem de yakınınızdaki takım arkadaşlarınızı iyileştirebilirsiniz.

Sarı Bitki: Elinizdeki silah fark etmeksizin, vuruş hasarınızı süreli olarak arttırır. "Enchant Spray" ile kendinizin ve yakınınızdaki takım arkadaşlarınızın hasar miktarını süreli olarak artırabilirsiniz.

Şimdi bütün bu bilgileri geride bıraktığımıza göre, artık oyun sırasında işinize yarayacak diğer kısa ipuçlarına geçelim.

1- Karakterleri Öğrenin: Resident Evil: Resistance'da şu an için 7 farklı seçilebilir afetzede karakteri bulunuyor ve her karakterin kendisine özel yetenekleri var. Bir oyuna dalmadan önce karakter özelleştirme menüsünden veya pratik oyun modundan karakterlere göz atmanızda kesinlikle fayda var. Bu sayede oyuna girmeden önce yaşayacağınız "ben kimi seçsem?" sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

2- Hızlı Karakter Seçme: Bu madde, oynanışa büyük bir etki yaratmasa da bilmenizde fayda olabilecek bir taktik barındırıyor. Kendinize uygun bir karakteri belirledikten sonra oyuna girdiğinizde, bütün afetzede oyuncularının aynı anda karakter seçtiğini ve her karakterin sadece 1 oyuncunun seçtiğini göreceksiniz. Bu durumda her zaman istediğiniz karakteri seçmekte zorlanabilirsiniz (başka bir oyuncu sizden hızlı davranıyor olabilir). Bunun yaşanmasını asgariye indirmek için uygulayabileceğiniz bir yöntem var. Eğer bir oyunda istediğiniz karakteri seçtiyseniz oyun, o karakteri bir sonraki maçınızda "varsayılan" karakter olarak ayarlıyor ve bir sonraki maçınızın karakter seçme ekranı açıldığında "karakter seçme imleci"ni otomatik olarak onun üzerine getiriyor. Maç aratma ekranında; maçın bulunduğunu öğrendiğiniz anda, karakter seçme tuşuna art arda basmaya başlayın (PC için "Enter", PS4 için "X", XOne için ise "A" tuşları). Böylece istediğiniz karakteri, herkesten önce seçebilirsiniz.

Daha o karakter ile hiç oyuna giremediniz mi? Sıkıntı yok. Bu sefer de tek yapmanız gereken: Karakter özelleştirme menüsüne girip, istediğiniz karakteri seçmek ve hiçbir özelliği değiştirmeden çıkmak. Bu işlemi yatıktan sonra oyun yine o karakteri "varsayılan" karakteriniz olan ayarlayacak.

3- Görevlerinizi Sık Sık Kontrol Edin: Oyuna başladığınızda görevleriniz ve hangi aşamada olduklarını, ekranın sol üst köşesinde yazdığını göreceksiniz. Boşluk bulduğunuz her an buraya bakmanız oldukça önemli. Oyun ilk çıktığı günden bu yana birçok oyuncu, görevlerinin ne olduğu bilmeden veya aradıkları anahtarın hali hazırda aldıklarının farkında olmadan etrafta dolanmaya devam ediyorlar. Bunun başınıza gelmesini engellemek için görevlerinizi sık sık kontrol edin.

4- Zamanı İyi Değerlendirin: Yazının başlarında da belirttiğim gibi, afetzedelerin zamanı kısıtlı. Bu sebepten dolayı hiçbir yerde fazla oyalanmadan ilerlemeniz gerekiyor. Etap başlarında göreceğiniz sandıkların başında ekipman seçerken bile mümkün olduğunca hızlı davranmaya çalışın. Çünkü rakibiniz olan "Baş Yönetici", etrafa tuzaklarını koymaya başlamak için sizin ekipman almanızı beklemeyecek. Oyun boyunca girdiğiniz odaları da yine çok oyalanamadan incelemeye çalışın. Bu dediklerimi şüphesiz kimse ilk oyununda başaramaz, ancak maç yaptıkça daha hızlı oynamaya çalışmak size, gözle görülür bir fayda sağlayacaktır.

5- Her Sandık Odası Güvenli Değil: Bu oyuna ilk başladığım zamanlarda benim de yaptığım bir hata. Etap başlarına bulunduğumuz her sandık odasının, aynı diğer Resident Evil oyunlarındaki kayıt odaları gibi düşünür ve orada olduğum sürece, güvende olduğumu düşünürdüm. İşin gerçeği: Bu durum her sandık odasında geçerli değil, hatta bazı haritalarda etap başlarında bulunan sandıklar, saldırıya açık konumlarda bulunuyorlar. Eğer içinde bulunduğunuz sandık odasının kapısı kısmen açık, çelik kapı değilse; orada güvende değilsiniz. İşinizi hallederken tetikte olun.

6- Mesafenizi Kollayın: Takım odaklı birçok online oyunda zafere giden ilk kural: Takım arkadaşlarınız ile beraber olmaktır. Bu kural Resident Evil: Resistance'da da değişmiyor, ancak bütün oyun boyunca bütün afetzedelerin dip dibe olması da pek güvenli değil. Eğer bir takım arkadaşınıza bile çok yakın olduğunuz sırada saldırıya maruz kalırsanız, her ikinizde aynı saldırıdan hasar alabilir ve bu durum daha fazla ceza almanıza sebep olabilir. Bunun olmaması için takım arkadaşlarınız ile mesafenizi, onlara yapılacak olası saldırılara hızlı müdahale edecek şekilde ayarlamaya çalışın.

7- Hiçbir Şeyi Es Geçmeyin: Görevlerinizi yapmak için odadan odaya geçerken çevrede cephane, sağlık eşyası ve sandıklardan ekipman almanıza yarayacak "Umbrella Credits" ler göreceksiniz. Cephane ve sağlık eşyalarını o sırada işinize yaramıyorsa almayabilirsiniz, ancak Umbrella Creditsleri mutlaka alın. Şu an bile bu durum; oyuncular tarafından pek önemsenmeyebiliyor ancak oyunun sonuna gelip, bütün mühimmatımız bittiğinde, parasız olduğumuz için sandıktan hiçbir şey alamamak, maçın sonucu doğrudan mağlubiyete götürebiliyor.

"Umbrella Creditslerin hepsini ben alırsam, takım arkadaşlarıma kalmaz" diye endişe etmeyin. Topladığınız Umbrella Creditsler takım arkadaşlarınıza da gidiyor ve sandık başında harcama yaparken, arkadaşlarınız harcamaları sizi etkilemiyor.

8- Kameraları Etkisiz Hale Getirin: Çevrenizde göreceğiniz kameralar, baş yöneticinin size karşı kullanacağı en temel silahı. Onlara hasar vererek, kısa süreliğine etkisiz hale getirebilir ve bu süre zarfında baş yöneticinin size saldırmasını durdurabilirsiniz. Eğer kameraların ışıkları kırmızı yanıyorsa, baş yönetici o sırada o kamerayı kullanıyor demektir. Kırmızı ışık yanan kameraları etkisiz hale getirmek, oyun sürenize fazladan 10-15 saniye eklenmesine sebep olacaktır.

9- Sırt Çantalı Zombiyi Öldürün: Etap görevlerinin yanında ilgilenmeniz gereken bir diğer önemli mesele; zaman zaman baş yöneticiden bağımsız şekilde ortaya çıkan, sırt çantalı zombileri bulup yok etmek. Bu zombiler, sırt çantalarında; roket atar, bomba atar gibi ağır silahların dışında, ayrıca mermi ve spreyler gibi oyun boyunca işinize yarayacak mühimmatlar bulunduruyorlar. Eğer bu zombileri zamanında öldürmeyi başarırsanız, sırt çantasında bulundurdukları mühimmatı alabilirsiniz. Ancak başarılı olmazsanız o zaman baş yönetici, bir adet zombi kartı kazanır ve kazanabileceği zombi kartlarının arasında: "Ivy" ve "Full Zırh Giyen Zombi" gibi size zor anlar yaşatabilecek kartlar var.

Oyun boyunca karşılaşacağınız sırt çantalı zombiler şu şekilde görünmektedir:


Görseli büyültmek için üzerine tıklayın.

10- Büyük Düşmanlara (Bosslara) Karşı Savaşmaktan Kaçının: Şimdi belki de oyun boyunca karşılaştığım, oyunda en sık yapılan hatalardan birine geldik. Çoğunlukla 2. etaba geldiğinizde baş yönetici, sizi durdurmak için Mr. X ve William Birkin gibi boss karakterlerini sınırlı süreliğine yönetmeye başlayacak ve bu bosslar; sağlıkları bittiğinde değil, zamanları dolduğunda oyun haritasından kaybolurlar. Tabii fazla hasar vererek onları sersemletebilirsiniz, ancak bunu başarmak için bütün afetzedelerin bol miktarda cephane harcaması gerekiyor. Boss ile çatışmak yerine kaçmanızı öneririm. Eğer takım arkadaşlarınızdan biri boss tarafından yakalanır veya köşeye sıkıştırılırsa, el bombası veya flash bombası atarak boss'u birkaç saniyeliğine durdurabilir ve takım arkadaşınızın kaçmasını sağlayabilirsiniz.

Bosslardan kaçmak için kapıları kullanabilirsiniz. Kapıları kapatmak boss'un görüş mesafesini daraltacağı gibi (nereye gittiğinizi tam göremeyecek) aynı zamanda kapı geçişlerinde fazladan birkaç saniye kaybetmesine sebep olacak. Ayrıca bosslar bir kapıdan içeri girerken, o sırada siz de aynı kapıdan çıkarak, boss'un arkasına geçebilirsiniz.

11- Etrafta Zehirli Olarak Dolaşmayın: Resisdent Evil: Resistance'da zehirlenmek oldukça can sıkıcı bir durum. Etrafta zehirli olarak dolaşmak, sağlığınız belirli oranda azaltmak ile kalmaz aynı zamanda karakteriniz aralıklar ile tıkanıp, öksürmesine yol açar. Öksürme sırasında karakteriniz hem koşamaz hem de ateş edemez (tamamen savunmasız kalırsınız) . Oyun sırasında sağlığınızın üstünde mor bir simge görüyorsanız, bu zehirlendiğinizi gösterir ve çok geçmeden mavi bitki veya "Infection Treatmen Spray" kullanarak, kendinizi iyileştirmeniz gerekir.

12- Yere Düşen Takım Arkadaşınızı Ortalık Güvenliyse Kurtarın: Son olarak, muhtemelen her oyunda en az bir kere karşıya karşıya kalacağınız durum olan: "Yere düşen takım arkadaşınızı kurtarma" konusuna değinelim. Bir afetzedenin sağlığı bittiğinde yere düşer ve diğer takım arkadaşları tarafından kurtarılmayı bekler. Yere düşen takım arkadaşınız, genel oyun süresinden 15 saniye kaybetmenize sebep olurken, onu zamanında kurtaramazsanız üstüne bir de 30 saniye daha kaybederek cezalandırılırsınız.

Peki yere düşen takım arkadaşı ne zaman kurtarılmalı? Eğer zamanınız bolsa ve o sırada yere sadece bir takım arkadaşınız düştüyse, onu görmezden gelip ölüme terk edebilirsiniz. Tabii bunu yaptığınız zaman 45 saniye kaybederek cezalandırılacaksınız, ancak önünüzdeki görevi yaparak ve çevredeki basit zombileri hızlıca öldürerek bu süreyi telafi edebilirsiniz. Ayrıca kimi zaman baş yöneticiler; yere düşmüş oyuncuların başına birçok zombi ve tuzak yerleştirerek, diğer oyuncuların gelmesini beklerler. Zamanınız bolsa, bu tuzağa düşmeyin.

Eğer yere düşen takım arkadaşlarınızın sayısı çoksa veya başka bir deyişle; o sırada ayakta duran tek afetzede sizseniz, o zaman en azından bir takım arkadaşınızı kurtarmanın bir yolunu bulsanız iyi olur.

Resident Evil: Resistance'a ilk başladığınızda dikkat etmeniz gereken 12 temel kural bu şekilde. Eğer oyunlarınız sırasında uyguladığınız farklı taktiklerinizi veya oyunlarınız sırasında yaşadığınız, oyunu oynayan diğer arkadaşlarınıza yardımcı olabilecek tecrübelerinizi, yorum yazarak bizler ile paylaşmaktan lütfen çekinmeyin.
Logged
LeonidaS
BSAA Harekatçısı
*

Toplam Puan : 1005
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1256

Avatar Yok

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2020, 23:57:52 »

Ellerine sağlık Berkay.Emek var belli.Oynama fırsatına erişeceğim zaman gelip bakabileceğim bir rehber. Nekrobek
Logged
Orcuncharted
Forever Emektarı
*

Toplam Puan : 953
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 883


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 28, 2020, 15:14:20 »

Ellerine, emeğine ve gözlerine sağlık hocam Forever Başlayan herkesin mutlak suretle okuması gerekecek bir rehber olmuş Forever Forever Ben de bir kenarda tutayım da, üç kişi daha bulursam bu rehber ile akarız Sırıtma
Logged
HammerHead
Site Yöneticisi
*

Toplam Puan : 2386
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1557


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 28, 2020, 19:12:29 »

Ellerine sağlık Berkay.Emek var belli.Oynama fırsatına erişeceğim zaman gelip bakabileceğim bir rehber. Nekrobek

Teşekkür ederim Özkan. Oynama fırsatını bulduktan sonra, iyi veya kötü deneyimlerini bizimle paylaşmanı bekliyorum. Tebessüm

Ellerine, emeğine ve gözlerine sağlık hocam Forever Başlayan herkesin mutlak suretle okuması gerekecek bir rehber olmuş Forever Forever Ben de bir kenarda tutayım da, üç kişi daha bulursam bu rehber ile akarız Sırıtma

Teşekkür ederim abi. Forever Bir tür "Başlangıç" rehberi hazırladığım için yine kısa tuttum (bu kısa hali) . Okuyup, oyuna girdikten sonra bile öğrenilecek şeyler var. Tebessüm

Ayrıca, günün birinde bir RE oyunu için taş okeyine adam arar gibi 3 kişi arayacağımız hiç aklıma gelmezdi. Sırıtma
Logged
Orcuncharted
Forever Emektarı
*

Toplam Puan : 953
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 883


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2020, 17:10:24 »

Bu kısa haliyse, uzun hali bildiğin ansiklopedi falandır diye düşünüyorum Sırıtma Sırıtma O yüzden de emeğin için ölümüne Forever'lanmayı sonuna kadar hak ediyorsun, hoçkar Forever Forever

Ayrıca, günün birinde bir RE oyunu için taş okeyine adam arar gibi 3 kişi arayacağımız hiç aklıma gelmezdi. Sırıtma

Sen bir de bana sor Sırıtma Oynanış zevkli olsa da, tanımadığın kişiler ile çekilmez. Hele de yabancı falan olunca.
Logged
YasinG
S.T.A.R.S. Memuru
*

Toplam Puan : 175
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 276


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2020, 17:30:44 »

Hocam şimdiye kadar hep mastermind oynadım.Bu rehberlerle rakiplerimi güçlendiriyorsun.Zaten düzgün oynayamıyom Tebessüm. Bir de Mastermind rehber bekleriz.
Ellerine sağlık
Logged
ilsirya
Forever Emektarı
*

Toplam Puan : 1327
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 648


Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mayıs 02, 2020, 03:18:34 »

Henüz oyuna başlamadım ama okuyunca epey bilgi sahibi oldum. Başladığımda oldukça yararlı olacak Berkay. Emeğine sağlık, çok güzel bir rehber olmuş. Forever
Logged
HammerHead
Site Yöneticisi
*

Toplam Puan : 2386
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1557


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 05, 2020, 21:35:01 »

Hocam şimdiye kadar hep mastermind oynadım.Bu rehberlerle rakiplerimi güçlendiriyorsun.Zaten düzgün oynayamıyom Tebessüm. Bir de Mastermind rehber bekleriz.
Ellerine sağlık

O iş üzerinde de çalışmalara başladım Yasin. Bizi takip etmeye devam et. Sırıtma

Henüz oyuna başlamadım ama okuyunca epey bilgi sahibi oldum. Başladığımda oldukça yararlı olacak Berkay. Emeğine sağlık, çok güzel bir rehber olmuş. Forever

Rehber işe yaradıysa ne mutlu bana Tebessüm . Eğer oyuna başlarsan, Baş yöneticilere çektirdiğin zulümleri içeren, deneyim mesajını bekliyor olacağım Dilay Forever .
Logged
ilsirya
Forever Emektarı
*

Toplam Puan : 1327
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 648


Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2020, 01:19:17 »

Tabii, oyuna başladığım zaman direkt senin verdiğin bilgileri kullanarak oyuna yardıracağım. Sonrasında da deneyimlerimi aktaracağım Berkay. Forever Mastermind rehberin de tam tersi durumda epey işe yarayacaktır. Forever
Logged
Sayfa: [1]   
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF | Nekro Kelebek Girişimi © 2006-2020
SimplePortal © | Daimi Site Kurucusu: Levent Arıkan
Tema Tasarımcısı: DWG22
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.217 Saniyede 36 Sorgu ile Oluşturuldu
Site Yönetimi