Forever Ziyaretçi Nihai Biyo-Organik Silah Evriliş Diriliş Çöküş Kuruluş Başlangıç
Bizler İnkâr Edilemeyiz! -Forever Ekibi
  • 249
  • 0

HammerHead

  • Site Yöneticisi
  • *
  • Çevrimdışı
  • İleti: 626
    • Profili Görüntüle
Clock Tower: The First Fear, oynaması basit olsa da gerek oyun yapısı gerekse de isim karmaşası nedeniyle biraz kafaları kurcalayabiliyor. Bu konuda oyuna başlamadan önce bilmenizde fayda olabilecek birkaç detaya yer verdim.

1- Neden "The First Fear" ?

Eğer internette çeşitli kaynaklara bakarsanız bu oyunun hem "Clock Tower" hem de "Clock Tower: The First Fear" adları ile anıldığını görebilirsiniz. Bunu nedeni ise oyunun çıkış tarihlerinde ve serinin batı ile tanışmasında yatıyor.

Serinin ilk oyunu olan bu yapım, 1995 yılında sadece Japonya'da Super Nintendo Entertainment System (SNES) için çıkışa çıktı ve batıya hiçbir zaman gelmedi.

Serinin batıya gelen ilk oyunu, 1996 yılında PlayStation 1 için çıkan "Clock Tower" ise aslında bir yıl önce SNES için çıkan oyunu devamıydı ancak batı, SNES oyununu hiç görmediği için bu yapım, batıya serinin ilk oyunu gibi tanıtıldı. (96 yılında çıkan oyunun Japonya'daki adı ise "Clock Tower 2" oldu.)

1997 yılında ise serinin ilk oyunu; grafikleri, sesleri ve içerikleri yenilenerek PlayStation 1'e geldi. Bir sistemde iki ayrı "Clock Tower" olamayacağı için oyunun PS1 sürümüne "Clock Tower: The First Fear" adı verildi. İki oyunun birbirleri ile karışmaması için de bu oyundan genel olarak "Clock Tower: The First Fear" olarak bahsedilir.

2- Kontroller

Oyunun bütün konsol sürümlerinde kontroller birbirlerine benzeseler de oyunu ilk elinize aldığınızda kontrolleri biraz tuhaf bulabilirsiniz. Ayrıca oyunu emulatör ile oynayacaksanız hangi tuşun ne işe yaradığını bilmenizde fayda var.

SNES:
Y - İşaretli yere ilerleme (hızlıca iki defa bastığınızda koşarsınız)
X - Durma
A - Envanter
B - Saldırıdan kaçınma (panik tuşu)
L - Sola koşma
R - Sağa KoşmaPlayStation:
Kare - İşaretli yere ilerleme (hızlıca iki defa bastığınızda koşarsınız)
Üçgen - Durma
Daire - Envanter
X - Saldırıdan kaçınma (panik tuşu)
L1 ve L2 - Sola koşma
R1 ve R2 - Sağa KoşmaPC:
Sol Mouse Tuşu - İşaretli yere ilerleme (hızlıca iki defa bastığınızda koşarsınız)
Sağ Mouse Tuşu - Durma ve saldırılardan kaçınma
Bu Kontroller ayrıca PS1 mouse'u ile de geçerlidir.WonderSwan:
X1, X2, X3, X4 - Yön tuşları
A - İşaretli yere ilerleme
B - Durma
Y2, Y4 - Envanter3- Saldırılardan Nasıl Kaçınılır ?


Yukarıdaki ekran görüntüsüne bakın. Sol alt köşede karakterin yüzünü bulunduran mavi çerçeveye dikkat edin. Eğer oyun sırasından bu çerçeve hızlı bir biçimde kırmızı ve mavi renklerine dönüyorsa bu saldırı altındasınız demektir. Yukarıda gördüğünüz kontroller arasında "saldırıdan kaçınma" tuşuna (panik tuşuna) hızlı aralıklar ile basarak, saldırılardan kurtulabilirsiniz.

Burada bilmeniz gereken bir diğer durum ise karakterinizin dayanma gücüdür. Saldırılardan kurtulmak ve uzun süreli koşturmak karakterin gücünü düşürecektir. Güç göstergesi gene karakter resminin bulunduğu pencerede 4 ayrı renkle ifade edilir ve durumunuz kötüye gittikçe, saldırıdan kaçınmak için tuşa daha hızlı basmanız gerekmektedir.

Mavi: Durumunuz iyi.
Sarı: Yorulmaya başladınız.
Turuncu: Yoruldunuz.
Kırmızı: Bitkin durumdasınız.

Eğer çerçeve kırmızı renkte iken bir saldırıya maruz kalırsanız, "kaçınma" tuşuna ne kadar hızlı basarsanız basın ölürsünüz. Durumunuzu iyileştirmek için sakin zamanlarda bekleyin. Karakterin yere oturduğunu ve dinlendiğini göreceksiniz.

4- Odalar ve Anahtar Eşyaları Yer Değiştiriyor

Clock Tower: The First Fear, oyunlarda "randomizer" olarak adlandırılan bir sistem kullanıyor. Bu sisteme göre; oyuna her yeni başladığınızda evin çeşitli odaları yer değiştiriyor ve oyunu bitirmeniz için gereken anahtar eşyaları değişebiliyor.

Ancak dert edilecek büyük bir durum yok bu değişim oyunu çok karmaşık bir yapıya sokmuyor. Önemli odaların dışında kalan her oda, kendisi ile aynı katta bulunan odalar ile yer değiştirebiliyor. Oyunda ilerlemenin ise birden fazla yolu var eğer önceki oyununuzda bulduğunuz bir anahtar eşyasını sonraki oyunda bulamıyorsanız, diğer odaları gezip başka bir yol arayın.

5- Oyunun En İyi Versiyonu Hangisi ?

Toplamda 4 ayrı sistem için Clock Tower: The First Fear'ın en iyi versiyonu PlayStation 1 sürümüdür. PS1 sürümü, orjinal SNES sürümüne göre daha canlı renkler daha fazla kare, oda ve oyunun diğer versiyonlarında bulunmayan gizli bir ara sahne bulundurmaktadır. Ancak PS1 sürümü İngilizce dil desteği olmadığında ve bu oyuna İngilizce yama yapılamadığında internette çoğu zaman SNES sürümüne ait videolar ve görseller bulunmaktadır.

Sadece oyunun PS1 sürümünde bulunan bir diğer özellik ise oyunu kayıt etme özelliğidir. Oyunda sakin bulunduğunuz anlarda envanterinizi açıp oyunu kayıt edebilirsiniz. PC sürümünde her kontrol noktasında (Her yeni odaya girdiğinizde) oyun, kendisini otomatik olarak kaydetmektedir. Ancak oyunda kimi zaman kendinizi çıkmaza soktuğunuzda, PC sürümünün kayıt sistemi sizi bu çıkmazdan kurtaramayacağı için kendinizi zaman zaman oyunu baştan başlatırken bulabilirsiniz.


Bu konuyla ilgili görüşlerinizi, düşüncelerinizi ve sorularınızı Clock Tower: The First Fear'ın ana başlığında yazabilirsiniz.