Gönderen Konu: İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı  (Okunma sayısı 39 defa)

DWG22

 • Site Denetmeni
 • Ölümüne Üye
 • *
 • İleti: 6289
  • Profili Görüntüle
  • YouTube
İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı
« : 09 Aralık 2011, 15:15:36 »

İngiliz Gamesmaster dergisinin son sayısı, Resident Evil: Revelations için alışılmışın dışında yazılmış erken bir inceleme yazısıyla 5 Aralık tarihinde çıkarak, oyuna %91 puan verdi. Biz de, Kuzey Amerika için 7 Şubat, Avrupa için 27 Ocak ve Japonya için 26 Ocak'ta, yalnızca Nintendo 3DS için piyasaya sürülecek bu oyunun sanal ortama aktarılmış ilk incelemesini, elimizden geldiğince çevirdik.

Yazı içerisinde genel ifadeler kullanıldığı için incelemenin sonundaki, tarafımca hazırlanmış, "Açıklama Notları"na bakmanızı tavsiye ederim.

Mekanik Tarama Nasıl İşler?

Jill, Chris ve ortaklarının tamamı, nesneleri ve daha çok Bayan Samus Aran[1] gibi yaşam formları taramaya imkan veren Genesis adlı bir öğe taşıyorlar. İlgi çekici belirgin noktaların araştırılması sonucu gizli eşyaları orta çıkarması bir yana, düşmanların da incelenmesiyle sağlık durumu[2] bakımından istihbaratınızı arttırmaktadır. Her ne kadar ikinci kullanım şekli biraz yapmacık olsa da, sonuç olarak bizi tarama yöntemiyle koruyor.

Kökene Dönüş

Oyunda karşılaştığınız ilk şeylerden biri, açıkça Re 4'ün köy sahnesine işaret eden bir çan sesi. Birkaç dakika sonra Jill, ilk Resident Evil'in açılış videosuna doğrudan gönderme yapan kopmuş bir elin tuttuğu[3] bir handgun bulur. Çok geçmeden kahramanımız, karanlık suların altında yatan yalanları görmek için giderli küvetlere[4] yoğunlaşır ve monte edilmiş masrafsız av tüfeği için sorguçları (crests)[5] kullanır. Öyle ki, sanki Arklay Dağları hiç terk edilmemiş gibidir.

Ama hepsinin içinde en büyük saygı işareti, oyunun kendi korku kökenine geri dönüşüdür. Son yıllarda Resident Evil, korkudan çok fazla uzaklaşarak ateş et ilerle-aksiyon türüne sabitlenmişti. Ayrıca çok sayıda hummalı sanat eseri olmasına rağmen, ek olarak bir el feneriyle koridorlarda köşe bucak sürünürcesine sessizce ilerleyen ve bizi, öldürülmesi güç mutlu takipçilere karşı koruyup, zank diye önümüze fırlamalarını önleyen silip süpürücü yaratıklardan daha fazlası var.

Bu bağlamda, dalgaların salladığı Kraliçe Zenobia gemisi mükemmel bir yer. Spencer Mülkü'nün konağı/yer altı laboratuvarı ikilemine geri dönen güverte mürettebatının süngüsü ve cömert yolcuların konakladığı tezat ilişki. Çevre, atmosferle birlike soluk ve sırılsıklam. Her dönemeç başındaki sürpriz saldırıların vaadiyle bu oyun, kaygı verici bir nizamla birlikte size, serseri gemi çapalarını bıraktıracak.
 
Silah Kulübü

Silah geliştirmeleri, ana senaryo ve RAID (HÜCUM) modları boyunca parça parça dağıtılmış ve RAID modunu oynarken bir ekipman bulmanız durumunda, ilave ikramiye olarak silahlarınıza o ekipmanı takmanıza izin veriliyor. Bu sayede ekipmanların kendi orijinal yuvaları kilitli olsun veya olmasın istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Kısacası sizin tercihinize göre çoğu zaman, geliştirmeleri harmanlayıp eşleştirebilirsiniz.

Ekran Fazlalığı

Menüler haricinde dokunmatik ekran, oyun içinde yalnızca birkaç yerde kullanılıyor: Her ne kadar parmak izi taraması gibi daha albenili uygulamalar sonradan gözüküyor olsa da, geçersiz kapı panelleri, ekranın kullanıldığı yerlerin başında geliyor. Bu kısımlar ise, her saat ya da birkaç saat başı ortaya çıkıyor ve metal kaplamaları kaynakla yerinden söküp, bağlantı oluşturmak için düğümleri başka yöne taşımak da bu zamanlamaya dahil. Bunların dışında dokunmatik ekran, oyunun geri kalanı boyunca hiç uyumlu değil; fakat yine de bu kadarıyla bile eğlendik. Aslında dokunmatik ekran üzerinde, çok daha fazlasını görmeyi isterdik.

Kaç ve Kazan

Eğer hayatta kalmak istiyorsanız "kaçış" manevralarındaki ustalığınızı konuşturmalısınız, özellikle de epik bosslar ile karşıya karşıya kaldığınız zamanlarda. Maalesef ki, Yukarı ve B tuşuna doğru zamanlamada basmak yerine tek bir düğmeyi hedeflemek aşırıcı can sıkıcı ve çok basit olmuş.

Destekleme Şekli

Asla ölmediklerinden dolayı ortağınızın sağlığı hakkında endişelenmenize hiç gerek yok; ama aynı zamanda onlar da, önemsemeleri gerektiği hâlde sizi önemsemiyorlar.

Al Bir de Burdan Yak...

Şikayet Zamanı: Şu baş belası yaratıklar ansızın sizden bir parça koparmaya başlayana kadar sulu bölümlerde her şey yolunda. Genesis cihazıyla bunları taradığımızda dahi suyun altındayken görünmez olabiliyorlar ve avını yakalama mesafesine geldiklerindeyse yalnızca üst kısımları görülüyor.

Valentine'nin Günü

Revelations'un büyük bir çoğunluğunu Jill olarak oynayacaksınız. Bir kere her şeyden önce bu oyun, onun hikayesi. Chris ve diğer eklenen karakterlerse, daha az rollerle onun hikayesini tamamlamak üzere varlar.

Bölümler, bir anlık fark edilebilecek kaldırgaçlı veya indirgeçli olarak tasarlanmış. Yani özenle hazırlanmış crest/cog/MO disk tarzı bulmacalar, daha içerikli fikirleri desteklemek yerine büyük ölçüde değiştirilmiş.  

Keşif hayranlarının şimdilik endişelenmesine gerek yok: Kraliçe Zenobia her şeye rağmen, temel seviyede, genişlemekte olan büyük bir ortam. Ayrıca keşfedilen anahtarların açacağı yeni alanlarla önceden geçtiğimiz eski mekanlar da yeniden ziyaret edilecek.[6]

Ateş Etme Sınırları

... Elbette yıldızımız Bayan Valentine her sahnede yok ve yardım karakterlerin herhangi birinine geçmişine daldığınız birkaç özel durumda, olaylar biraz daha heyecanlı hâle gelme eğilimi gösteriyor. Chris, Parker veya "Öğütücü (Grinder)" ile "Ahmak (Jackass)"[7] komedi ikilisinin bulunduğu, aklınızı kapı eşiğinde bıraktıracak denli bölümleri ve savaş alanlarındaki toplu düşman kıyımları da birincil derecede olayları heyecanlandırmaya yatkın. Mevcut üçlü silah sistemi gerçekten kendini gösteriyor. Gitgide azalan cephane rezervleri, hücüm eden hedeflerle ilgilenmenize yönelik olarak silahları dengelemenizi zorlayacak.  

HUCÜMsal Parti

Ana senaryo işleyişi bittiğinde, bu görev sekmesi dikkatleri çeker. Bu görevlerse, maddî ödüllerce takviye edilen oyundaki Achievements (Başarılar)'dır. Örneğin; 150 adet düşman öldürülmesi durumunda PC356 handgun, ana senaryoda kullanıma açılır. Aynı zamanda bahsi geçen görevler, T-Virüs'ün mutasyona uğramış bir türü gibi 3DS'ten 3DS'e yayılan görevlerle birlikte Revelations'un Streetpass[8] fonksiyonuyla da bağdaştırılmış.

Gelişigüzel Başlık

Bir noktada Jill, yaratıkları zombi diye ifade eder. Böyle denmesine rağmen onlar, gerçekte zombi değildir.

   

Açıklama Notları

[1] 1986 yılında Nintendo'nun çıkarttığı bir oyundaki bayan karakterdir. Samus Aran gibi yaşam formlarının taranması kısmıyla, giyiniş şekli bakımından Rachel'e gönderme yapılıyor.

[2] Genesis cihazı, gözle görünmeyen düşmanları bulmanızı sağlayıp, sağlık seviyenizi korumanıza katkı sağladığı için böyle denmiş.

[3] Resident Evil 1'in açılış videosunda Joseph'in silahı tutarak kaldırdığı elden bahsediliyor.

[4] Yine Resident Evil 1'de su dolu küvetler boşaltılınca bulunan eşyalardan bahsediliyor.

[5] İlk oyunda konağın arka tarafından çıkarak bekçi kulübesine gitmek için kullandığımız sun, moon, wind, star crests (sorguçları)na benzer başka sorguçlar aracılığıyla, duvardan alınan av tüfeğinden bahsediliyor. Duvardan alınan av tüfeği de, aynı şekilde Re 1'e göndermedir.

[6] Eski yerlerin tekrar ziyaret edilmesi; geçmiş Re serilerinde birkaç kez, senaryo gereği, daha önce geçtiğimiz yerlerden tekrar geçmemiz gerektiğiyle bağdaştırılmış. Yani Re 5'teki gibi dümdüz git olmayacak... Gerektiğinde bazı yerlere dönmemiz gerekecek.

[7] Muhtemelen Quint ve Keith'ten bahsediyor. Bu lakaplarsa, belki de oyun sırasında da kullanılıyor olabilir.

[8] Nintendo 3DS'in sahip olduğu sosyal bir özellik. Mesela aynı ortamda bulunduğunuz ya da yanından geçtiğiniz birinde de Nintendo 3DS ve Re Revelations oyunu varsa, konsollar bunu algılayacaktır. Hatta sizin başarı durumunuzu da, algıladığı diğer oyuncuyla karşılaştıracaktır.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2018, 19:26:31 Gönderen: DWG22 »

Orcuncharted

 • Forever Emektarı
 • Ölümüne Üye
 • *
 • Default Avatar
 • İleti: 1815
  • Profili Görüntüle
Ynt: İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2011, 17:23:35 »
Emeği geçen herkesin ellerine sağlık :W Hani oynayamayacak olsam da okudum. Şeytan diyor ki git 3DS al :D
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2011, 17:24:51 Gönderen: ScR »

doppelganger

 • S.T.A.R.S. Memuru
 • Usta Üye
 • *
 • Default Avatar
 • İleti: 669
  • Profili Görüntüle
Ynt: İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı
« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2011, 17:52:43 »
Ellerinize sağlık, baştan sona soluksuz okudum teşekkürler. :W

ManGa_Ka

 • Mobius Mensubu
 • Yardıran Üye
 • *
 • Default Avatar
 • İleti: 355
  • Profili Görüntüle
  • Youtube Adresim
Ynt: İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2011, 17:59:30 »
Harika bir yazı olmuş yine :W

ilsirya

 • Forever Emektarı
 • Ölümüne Üye
 • *
 • Default Avatar
 • İleti: 1264
  • Profili Görüntüle
Ynt: İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2011, 18:07:24 »
RE'deki eski özelliklerin bazıları geri dönüyor.Buna çok sevindim.Gerçi Revelations'ı oynayamıyacam ama çok sevindim.İçime bir mutluluk geldi. :H Onun dışında eski oyunlarda olan bir özellik vardı;mesela bir eşyayı bulunca geriye gidip onu takabiliyorduk.Yani bulduğumuz eşyayı yeni gideceğimiz bir yere takmıyorduk.Bununda olmasına çok sevindim. :) Çok süper bir yazı olmuş.Emeği geçen herkesin eline,yüreğine sağlık. :W :W

Albert Wesker

 • Forever Emektarı
 • Ölümüne Üye
 • *
 • Default Avatar
 • İleti: 2245
  • Profili Görüntüle
Ynt: İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2011, 18:08:43 »
Demek "Öğütücü" ve "Ahmak" ha? Bu çocuklar oyunun maskotları olacaklar herhalde. Lakapları bunu gösteriyor. Olsunlar zaten; oyun da fazla kasıntı olmasın yok falan ekip ajanı yok filan örgütü... Genel konuyu baltalamamak koşuluyla böyle mizahi tipler(ya da daha genel tabirle mizahi unsurlar) yakışabilir oyuna.

Oyuna verilen puan, içimden geçen kadar olmuş: Ne eksik ne de fazla. Bu puanı alan ve böyle güzel bir konuyu işleyen Revelations bence ana oyun olma yolundadır ve bunu da başaracaktır. Seri içindeki statüsü ise Code Veronica X'e benzer olur diye düşünüyorum.

BRANDONROUTH

 • Umbrella Personeli
 • Yardıran Üye
 • *
 • Default Avatar
 • İleti: 476
  • Profili Görüntüle
  • Resident Evil-Milla Jovovich Facebook Fan
Ynt: İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı
« Yanıtla #6 : 09 Aralık 2011, 19:13:38 »
Harika inceleme olmuş Revelations tan bekleneni sonuna kadar verileceğini düşünüyorum  :W
 Ellerinize sağlık 

DWG22

 • Site Denetmeni
 • Ölümüne Üye
 • *
 • İleti: 6289
  • Profili Görüntüle
  • YouTube
Ynt: İlk Resident Evil: Revelations İncelemesi Yazıldı
« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2011, 20:17:43 »
Röportaj beni de fazlasıyla heyecanlandırmayı başardı. Daha oyun çıkmadan yayınlanan bir inceleme olduğu için fazlasıyla şaşırdım; ama yerinde bir inceleme olmuş, fazla detaya kaçmamışlar.