Forever Ziyaretçi Nihai Biyo-Organik Silah Evriliş Diriliş Çöküş Kuruluş Başlangıç
Bizler İnkâr Edilemeyiz! -Forever Ekibi
  • 1054
  • 12

HammerHead

• Site Yöneticisi
  • *
    • Profili Görüntüle
Resident Evil 3 (2020) Duyuru Fragmanı Detayları
« : 12 Aralık 2019, 21:13:53 »

Geride bıraktığımız Salı günü (10 Aralık 2019) Sony'nin State of Play etkinliğinde yayınlanan Resident Evil 3 (2020) fragmanını hepimiz izledik. Tamamı yaklaşık 3 dakika süren ve başlangıcında Resident Evil 2 (2019)'a yer veren fragman, yeni oyunun sahnelerini atlaya atlaya göstermiş olsa da dikkatlice bakıldığında, birkaç detay yakalamak mümkün. Bizler de bugünkü yazımızda; fragmanda yer alan detaylara ve aynı zamanda bu detaylardan yola çıkarak edindiğimiz bazı teorilere yer verdik.

Başlamadan önce ufak bir spoiler uyarısında bulunmakta fayda var. Eğer Resident Evil 1, Resident Evil Remake, Resident Evil 2 (1998), Resident Evil 2 (2019) ve Resident Evil 3: Nemesis oyunlarını henüz oynamadıysanız ve bu oyunlar hakkında spoiler almak istemiyorsanız, lütfen yazının geri kalanını okumayın.

Bu yazıda belirteceğimiz detayların aralıkları şu fragmandan alınmıştır:

1- Resident Evil 3 (2020) fragmanı; videonun 0:40'ın aralığında başlıyor ve Jill'in apartman dairesinden kaçışına tanıklık ediyoruz. Resident Evil 3: Nemesis'i oynayan takipçilerimiz hatırlayacaklardır ki oyun; Jill'in apartmanından ateşlerin arasından atlayarak çıkması ile başlıyordu, ancak apartmanın içinde neler yaşandığına dair oyunculara bir bilgi verilmiyordu. Fragmandan anladığımız kadarıyla Nemesis, S.T.A.R.S. üyelerini şehir sokaklarında aramaya başlamadan önce Jill'in evine gitmiş.

Jill'in apartman dairesi ile ilgili bir diğer detay ise fragmanın sayılı sahnesinde bu daireye yer verilmiş olmasıdır. 02:04 ve 02:11'deki sahnelerde Jill'i evinde görüyoruz. Buradan da yeni oyunun apartman dairesinde başlayacağını ve kısa süreliğine de olsa Jill'in evini gezebileceğimizi tahmin edebiliriz. Resident Evil 2 (1998)'in açılış sinematik sahnesi olan benzin istasyonu, Resident Evil 2 (2019)'da oynanabilir bir bölüm olarak bulunuyordu. Benzer durumu Resident Evil 3 (2020)'de Jill'in evinde yaşayabiliriz.

2- Nemesis'ten kaçma sahnelerine gelecek olursak, eğer dikkatlice bakar ve fragmanı doğru yerlerde durdurup, görüntü parlaklığını artırırsanız Nemesis'i dört farklı sahnede anlık olarak görebilirsiniz. Aşağıdaki görselleri büyültmek için üstlerine tıklayın.

Üçüncü (sol alttaki) görsele dikkatlice bakarsanız; Nemesis'in arkasında kırmızı, parlak objeyi fark edebilirsiniz. Görünen bu nokta oyun boyunca Nemesis ile mücadele etmemiz gereken anlar için yapılmış bir zayıf nokta olabilir mi? Bunu bekleyip göreceğiz. (Umarız öyle değildir.)

3- Hazır söz "Nemesis"ten açılmışken şimdilik fragmanı bir kenara bırakalım ve Nemesis'in tasarımına geçelim (Hayır, burnundan bahsetmeyeceğim). Nemesis'in yeni tasarımında yer alan sarı renkteki, "Caution" yazılı etiketleri fark ettiniz mi?

Bu etiketlerin nereden ilham alınıp tasarıma eklendiği konusunda bir açıklama gelmemiş olsa da, tasarımdaki bu yeni eklenti akıllara; Capcom'un zamanında Resident Evil 3: Nemesis oyununun, Sega Dreamcast sürümünü tanıtmak için kullandığı reklam görsellerini getiriyor.

4- Bu ufak detaydan sonra tekrar fragmana dönelim. Dario Rosso haricinde Resident Evil 3: Nemesis'te karşılaştığımız bütün karakterlere yer verilen fragmanın 01:57 - 01:58 aralığında Tyrell Patrick'i, Carlos Oliveira ile birlikte R.P.D. bahçesine girerken görüyor ve hemen ardından Carlos'un "S.T.A.R.S. ofisi bu yönde olmalı," dediğini duyuyoruz. Belki de Resident Evil 3 (2020)'de S.T.A.R.S. üyelerinin peşinde olan tek kişi Nemesis değildir?

5- Artık fragmanın sonlarına gelmiş olsak bile detayların sonuna gelmedik. Eğer fragmanı 02:18'de Nikolai'ın gülümseyen yüzü belirmeden önce durdurmayı başarırsanız, "Hunter β" kod adına sahip B.O.S.'ı görebilirsiniz.

6- Fragmanın son detayı için 02:22'ye bir kez daha Jill'in apartman dairesine... Daha doğrusu lavabosuna gidiyoruz. Bu sahnede Jill aynadaki yansımasına baktığında aralıklar ile kendisini zombiye dönüşmüş olarak görüyor. Bu sahneyi ilk izlediğimde; "Jill, Nemesis'ten enfeksiyon kaptığı için kendisini öyle görüyor," diye düşünmüştüm. Ancak bu sahne Jill'in evinde, daha enfeksiyona kapılmadan önce gerçekleşiyorsa bu durum; Jill'in Resident Evil 1 sırasında Spencer malikanesindeki olaylardan psikolojik olarak etkilenmiş olduğu ve olayları henüz atlatamadığı anlamına geliyor.

7- Fragman detaylarımızın sonuna gelmiş olsak da bahsetmek istediğimiz son ufak bir ayrıntı daha var ve bu detay, oyun mekanikleri ile ilgili. Aralarında Resident Evil 3 (2020)'nin oyun içi görüntüleri bulunan "Resident Evil 3 - Special Developer Message (Gameplay First Look)" isimli videoyu izlediğinizde, oyuna yeni "savuşturma" mekaniği eklediklerini görebilirsiniz. Bu sayede zombilerin ve diğer B.O.S.ların ani saldırılarından son anda kaçmak mümkün olacak. Umarız bu dinamik oyuna iyi yansıtılır ve oyunun zorluğunu düşürmez.

Bu maddede bahsettiğimiz videoyu baştan sona izlemek istemiyorsanız, "savuşturma" mekaniğine aşağıdaki Twitter sayfasından göz atabilirsiniz:

Where's Barry Twitter Sayfası

Bu yazıdaki detayları daha önce fark edebildiniz mi ya da burada olmayan, farklı bir detaya denk geldiniz mi? Konu hakkındaki yorumlarınızı Facebook sayfamıza veya buraya yazmaktan çekinmeyin.

ilsirya

• Forever Emektarı
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Oyun Kanalım
Ynt: Resident Evil 3 (2020) Duyuru Fragmanı Detayları
« Yanıtla #1 : 12 Aralık 2019, 23:04:47 »
Emeğine sağlık Berkay, yine süper bir yazıya el atmışsın. Şahsen şu Hunter'la alakalı detayı hiç fark etmemiştim. O anın heyecanı mı dersin yoksa sahne hızlı geçtiğinden mi dersin artık, orası tartışılır. :D Onun dışında, Jill'in şu aynada olan sahnesi cidden etkileyici, ben onu kendimce o anda "Hayal görüyor olmalıyız." dediğinden herhalde aklında direkt kurtulamadığı an canlanıyor diye düşündüm. Yani kurtulamadığını ve onun sonunun da zombi olarak bittiğini düşünüyor diye düşünmüştüm. Senin dediğin de duruma gayet uyuyor. :W

Orcuncharted

• Forever Emektarı
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Aralık 2019, 23:23:01 »
Bu tarz fragman inceleme yazılarına bayılıyorum ya :) Gözden kaçan fazlaca detayı yakalamamı sağlıyor :W Yalnız beşinci detaya oha diyorum :D :D
Bu arada, şu ayna sahnesinde ben o sahnenin ilerleyen kısımlarda gerçekleştiğini ve kızın yavaş yavaş sıyırmaya başlayacağını düşünmüştüm ama herhalde böyle olmayacak :D :D
Ellerine sağlık hocam :W

YasinG

• Eski Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2019, 14:04:57 »
Eline sağlık üstad.Zombilerden sıyrılma çok güzel olmuş.Hunterlardan kaçarken kullanılması güzel olur.Yalnız sıyrıldıktan hemen sonra duruyor.Onun mesafesini biraz daha artırabilirler.

quareshan

• Eski Üye
  • *
  • Default Avatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2019, 17:33:49 »
Resident Evil 3 Special Developer message videosunun 1:26 saniyesinde orjinal oyunda Brad ile ilk konuştuğumuz Jack's Bar'ı görebilirsiniz.

DWG22

• Site Denetmeni
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YouTube
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2019, 23:47:58 »
Jil'in apartman dairesi detayı oldukça hoşuma gitti. Ben fragmanı ilk izlerken o kaçış ânı R.P.D.'de yaşanıyor sandıydım. Açıkçası bir macera öğesi olarak oyunun başlangıcında, etraftaki nesnelerle etkileşime geçerek bize Jil'in evini araştırıp tanıma imkânını tanırlarsa hârika olur! Ama Capcom böyle bir şeyin altından kalkamaz sanırım.

6'ıncı detaydaki mevzuysa spekülasyon oluşturmak için konulmuş bir görüntü gibi geldi bana. Bir ihtimal oyunda hiç böyle bir şeyle karşılaşmayabiliriz bile. Ancak Hocam, bir konuda senin fikrine karşı çıkacağım. Bu görüntünün, başta enfeksiyon sonucu olduğunu düşündüğünü; ancak sonradan enfeksiyondan öncesine âit olduğunda karar kıldığını belirtmiştin. Hayır! Bu enfeksiyon sonrasında da olabilir. Enfeksiyondan ötürü baygın düşen Jil, bu şekilde rahatsız edici bir rüya görüyor olabilir. Buna karşın Jil'in kıyâfetleri, bu anlık enfeksiyonlu-enfeksiyonsuz geçişler esnâsında neden değişiyor, bir anlam veremedim. Boşuna grafik kasmışlar :D Neyse...

Hocam, ellerine sağlık, bizi gururlandırdın yaptığın bu çalışmayla :W

HammerHead

• Site Yöneticisi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Aralık 2019, 20:00:25 »
Yorumlar için teşekkürler. :W

Eline sağlık üstad.Zombilerden sıyrılma çok güzel olmuş.Hunterlardan kaçarken kullanılması güzel olur.Yalnız sıyrıldıktan hemen sonra duruyor.Onun mesafesini biraz daha artırabilirler.

Bak ona o kadar dikkat etmemiştim. O zaman bu hareketi sadece bir saldırıdan kurtulmak için yapabileceğiz. Eğer sıyrıldığımız saldırının ardından ikinci saldırı gelirse, ondan kaçınma gibi bir şansımız olmayacak.

Resident Evil 3 Special Developer message videosunun 1:26 saniyesinde orjinal oyunda Brad ile ilk konuştuğumuz Jack's Bar'ı görebilirsiniz.

Special Developer Message videosundaki her şeyi dikkatlice bakamamıştım, güzel bir detay yakalamışsınız. :) Eski oyundaki önemli sahneleri yeni oyunda görmek güzel olacak.

...
6'ıncı detaydaki mevzuysa spekülasyon oluşturmak için konulmuş bir görüntü gibi geldi bana. Bir ihtimal oyunda hiç böyle bir şeyle karşılaşmayabiliriz bile. Ancak Hocam, bir konuda senin fikrine karşı çıkacağım. Bu görüntünün, başta enfeksiyon sonucu olduğunu düşündüğünü; ancak sonradan enfeksiyondan öncesine âit olduğunda karar kıldığını belirtmiştin. Hayır! Bu enfeksiyon sonrasında da olabilir. Enfeksiyondan ötürü baygın düşen Jil, bu şekilde rahatsız edici bir rüya görüyor olabilir. Buna karşın Jil'in kıyâfetleri, bu anlık enfeksiyonlu-enfeksiyonsuz geçişler esnâsında neden değişiyor, bir anlam veremedim. Boşuna grafik kasmışlar :D Neyse...

Dediğin gibi de olabilir hocam. Hatta belki de fragmanın başlarında gördüğümüz Jill'in apartman içinde Nemesis'den kaçması da bahsettiğin rüyaya ait olabilir. Neticede oyunlardaki bir sahnenin kesilip, fragmanlarda iki farklı sahneymiş gibi gösterilmesi yeni bir durum değil.

leon scott kenedy

• Site Yöneticisi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Aralık 2019, 23:58:19 »
"Dodge" yani "Sıyrılma" konmasını en başından beri bekliyordum. Arkanızdan elinde bazuka ile sizden hızlı koşan bir "hayvanımsı yaratıktan" başka türlü kaçamazsınız. Re3'ten beklediğim 3 şeyden birisi buydu ki zaten hardcore modunda çok büyük bir olayı olmayacak, RE2'te 2 kere üst üste "engage" yapabiliyordu zombiler, yani 1'inden kaçsan 2.den kesin kaçışın şüpheli şimdilik.
Diğer beklediğim şey oyunun başında Jill'in konuşma sahneleri.
Son olarak ise ikonik Braad'in ölüm sahnesi harici (umarım yine R.P.D bahçesi olur) oyunun başlangıcında patlama içerisinden çıkan Jill animasyonu. Bu animasyon ufak birşey değildir, oyunun ciddiyetini, ne zorluklarla hayatta kalacağını belirtir :D Belki evini bir boss'un basması sonucu (Mr.X spekülasyonu da dönüyor) Jill böyle bir başlangıç yapıyordur fakat daha önce biz bilmiyoruzdur, biraz derinleştirmek için kullanılabilir.
Unutmadan, ben de T-Virüsü enfeksiyonu sonucu Jill'in flashback göreceğini düşünmekteyim. Yani Jill gibi bir karakterin PTSD geçirmesi çok komik olurdu.

YasinG

• Eski Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Aralık 2019, 09:54:12 »
Fragmandaki boss Nemesisten çok MR.X e benziyor zaten.Oyunun başında gerçekten MR.X Jill'in evini basıyor olabilir.Ama orda STARS demesi biraz çelişkiye düşürdü,belkide öylesine koydular o sesi.

DWG22

• Site Denetmeni
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YouTube
« Yanıtla #9 : 26 Aralık 2019, 15:46:22 »
Fragmandaki o başlangıçta gördüğümüz görüntüler, ana oyunda hiç olmayabilir bile Yasin. Bu yorumu burada daha önce yaptım mı bilmiyorum da, senin yorumun tekrar aklıma düşürdüğü için yeniden yazmış bulundum :W :D O yüzden bu fragmanın başına fazla takılmayın :U