Forever Ziyaretçi Nihai Biyo-Organik Silah Evriliş Diriliş Çöküş Kuruluş Başlangıç
Bizler İnkâr Edilemeyiz! -Forever Ekibi
  • 745
  • 3

HammerHead

• Site Yöneticisi
  • *
    • Profili Görüntüle
PlayStation 1 Emulatörü ePSXe Rehberi
« : 21 Mart 2021, 15:01:56 »

PlayStation 1 oyunlarını bilgisayarda oynamamıza yardımcı olan program "ePSXe" uzun bir süredir aramızda ve Sony ile PlayStation markasının Türkiye'deki önemini baz alırsak, muhtemelen ülkemizdeki her bilgisayar oyuncusunun bu programı en azından bir kere kurduğu veya kurmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Günümüz bilgisayarları, PlayStation 1 oyunlarını çalıştırmak için fazlası ile yeterli olmasına ve internet üzerinde emulatörün nasıl çalıştırılacağını anlatan birçok video/rehber olmasına karşın zaman zaman bazı kullanıcılar, ePSXe'yi çalıştırmak konusunda zorluklar yaşayabiliyorlar. Biz de bugünkü yazımızda ePSXe emulatörünün nasıl çalıştığını maddeler halinde anlatarak, o zorluklar ile karşılaşan arkadaşların sorunlarını çözmeye çalışacağınız.

Lafı daha fazla uzatmadan nelere ihtiyacımız olduğuna ve onları nereden temin edebileceğimize bir bakalım.

1- ePSXe Emulatörü

PlayStation 1 oyunlarını bilgisayarınızda oynamak için ilk ihtiyacınız olan şey tabii ki PlayStation 1 emulatörü. Aşağıdaki linke tıklayarak işletim sisteminize uygun olan ePSXe emulatörünü indirin ve indirdiğiniz dosyaları emulatörün, bilgisyarınızda kurulu olmasını istediğiniz yere atın.

ePSXe İndirme Sayfası

NOT: Bu rehberi emulatörün v2.0.2-1 sürümü baz alarak hazırladım. Ayarlar hemen hemen aynı ve siz farklı bir sürüm kullanıyorsanız bile muhtemelen bir sorun yaşamayacaksınız, ancak emulatörü çalıştıramazsanız bir de v2.0.2-1 sürümünü kurmayı deneyin.

2- Bios Dosyaları

Emulatörümüzü indirdik, şimdi sıradaki işimiz bir PlayStation 1 biosu indirmek. Onu da aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

PlayStation 1 Bios

Peki bu sayfadaki dosyalardan hangisini indireceğiz? Benim kişisel tercihim "SCPH-1001" veya "SCPH-1002" dosyalarından birini indirmenizden yanadır. Sonunda "NTSC-J" yazanlar Japonca bioslardır ve bunları kullanmanız, PS1'in hafıza kartı ekranını Japonca görmenize sebep olabilir.

İndirdiğiniz biosu (".bin" formatındaki dosyayı), ePSXe'i kurduğunuz bölümdeki "bios" klasörünün içine atın.

Bilmeyenler ve merak edenler için ufak bir bilgi: Bios, donanımsal parçaları ile yazılım arasında köprü görevini gören bir yazılımdır. Sistem içinde bulunan donanımı tanımlar, düzgün çalışıp çalışmadıklarını test eder ve ardından sistem içindeki işletim sistemini çalıştırır.

3- Pete's OpenGL2 PSX GPU ve P.E.Op.S. DSound PSX SPU (İsteğe Bağlı)

Bu madde tamamen isteğe bağlıdır. Yukarıda adını yazdığını dosyalar, ePSXe için yayınlanmış olan bir grafik ve ses yazılımlarıdır, benzer yazılımlar indirdiğiniz emulatörün içinde hali hazırda mevcuttur. Ancak ender de olsa ePSXe'nin kendi yazılımları bazı oyunlarda sorunlara sebep olabiliyor. Eğer oynamak istediğiniz oyunlarda grafik, ses sorunları ile veya oyunun hiç açılmaması gibi bir durum ile karşılaşırsanız aşağıdaki linklerde bulan yazılımları indirip, kullanmayı deneyebilirsiniz.

Pete's OpenGL2 PSX GPU

P.E.Op.S. DSound PSX SPU

İndirdiğiniz ".zip" uzantılı dosyaların içindekileri, ePSXe'i kurduğunuz bölümdeki "plugins" klasörünün içine atın.

Böylelikle ihtiyacımız olan her şeyi indirmiş olduk. Artık ePSXe'yi çalıştırıp, gerekli ayarları yapmaya başlayabiliriz.

UYARI: Sitemizin kuralları gereğince PlayStation 1 oyunlarını nereden indirebileceğiniz konusunda sizlere yardımcı olamayız. (Lütfen bu konuda bize mesaj atmayın.)

A. Emulatörü ilk defa çalıştırmaya başladığınızda otomatik olarak "ayar yapılandırma" penceresi ile karşılaşacaksınız. Pencerede yer alan "Config" tuşuna tıklayarak devam edin. Eğer emulatörü çalıştırdığınızda bu pencere açılmazsa veya yanlışlıkla "Skip Config" tuşuna bastıysanız, emulatörün ana menüsündeki "Config" uzantısının en altında yer alan "Wizard Guide" seçeneğine tıklayarak pencereyi tekrar açabilirsiniz.

B. İlk olarak bios seçmemiz gerekiyor. Emulatör, 2. maddede indirdiğiniz ve "bios" adlı klasöre attığınız dosyayı otomatik olarak görecektir. Tek yapmanız gereken pencerede yer alan bios'u seçip, ardından "Next" tuşuna basmak.

C. Şimdi sıra emulatörün grafik ayarlarına geldi. Daha fazla ayar içerdiği için ben bu rehberde "Pete's OpenGL2" yazılımına yer verdim. Ancak siz isterseniz diğer yazılımlardan birini seçip, ardından hiçbir ayarlama yapmadan "Next" tuşuna basarak bu adımı geçebilirsiniz.

Eğer grafik ayarlarını biraz daha kurcalamak ve emulatörün görsel olarak daha verimli çalışmasını isterseniz "Config" tuşuna basın.

Yukarıdaki görselde yer alan pencerede uygulamanızı önerdiğim adımlar şu şekilde:

1. Öncelikle bazı gerçeklerden bahsedelim. Buradaki ayarları ne kadar kurcalarsanız kurcalayın, emülatör mucizevi bir şekilde PlayStation 1 oyunlarını bir remake kalitesinde göstermeyecek. Bu sebepten dolayı bütün grafik ayarlarını tek tek incelemek yerine basitçe aşağıda yer alan "Nice" tuşuna basarak, grafik ayarlarını göze hoş görünecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

2. "Disable Screensaver" seçeneğini aktif etmenizi kesinlikle öneririm. Eğer bilgisayarınızda belli bir süre boşta açık kaldıktan sonra ekran koruyucusuna veya uyku moduna giriyorsa, bu seçenek oyun sırasında bunların olmasını engelleyecektir.

3. Bilgisayarınızda kullandığınız ve size uygun olan çözünürlük ayarlarını seçin.

4. Burası oldukça önemli. Biliyorum ki bu yazıyı okuyan hemen hemen herkesin elindeki sistem, PlayStation 1 oyunlarını çalıştırmaya fazlasıyla yetecektir ve bazılarınız oyunları 120 FPS veya üzerinde oynamak isteyecektir. Ancak emulatörün FPS limitini kapatırsanız bazı oyunlar akıcı değil, aşırı hızlı olacaktır. Eğer eski oyunları normalinden 5 kat hızlı oynamak gibi bir niyetiniz yoksa, FPS limitini açık tutmanızda fayda var.

D. Grafik ayarları ile işimiz bittiğine göre sıra geldi ses ayarlarına. Dürüst olmak gerekirse, burada yalnızca istediğiniz ses yazılımı seçip, ardından hiçbir ayar yapamadan "Next" tuşuna basıp geçebilirsiniz. Emulatörün şu anki çalışma durumunu baz alırsak muhtemelen bütün PlayStation 1 oyunlarının %80'ni hiçbir ses sorunu yaşamadan oynayabilirsiniz. Eğer oynadığınız oyunda ses kırılmaları gibi sorunlar varsa o zaman bu ekrana dönüp, ayarları kurcalayabilir veya başka bir ses yazılımı deneyebilirsiniz.

E. Sona yaklaştık, şimdi sırada CDRom ayarlarında. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey işletim sisteminiz. Eğer bilgisayarınızda Windows XP öncesinden kalma bir işletim sistemi kullanıyorsanız "ePSXe CD ASPI core 2.0"ı seçin. Windows XP veya daha sonrasında çıkan bir işletim sistemi kullanıyorsanız "ePSXe CD WTN/W2K core 2.0"ı seçin. Ardından "Next"e basıp son aşamaya geçin.

F. Son aşamada yer alan kontrol ayarları penceresinde, "Controller 1" tuşuna basarak kontrol ayarlarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Emulatörüni klavye'nin yanı sıra her türlü gamepad/oyun kolunu da desteklediğini de belirtmekte fayda var.

Ayarlar da bittiğine göre şimdi sıra elimizdeki oyunu çalıştırmaya geldi.

Emulatör menüsünün başında yer alan "File" sekmesine bastığınızda çeşitli seçenekler göreceksiniz. Eğer oyunu elinizdeki CD üzerinden oynamak istiyorsanız "Run CDROM" seçeneğine basın. Elinizde CD yok, ancak oyun bilgisayarınızda ".ISO" gibi kalıp formatında yer alıyorsa "Run ISO" seçeneğine basarak oyunu başlatabilirsiniz. Emulatörü belli bir süre kullandınız, oyunlarını kayıt ettiniz ve şimdi de hafıza kartınızdan bazı oyunları silmek istiyorsunuz. Bu işlem için ise "Run BIOS" seçeneğine basın.

Böylelikle PlayStation 1 emulatörü olan ePSXe'yi nasıl kullanacağınızdan bahsetmiş olduk. Yazıyı sonlandırmadan önce merak edebileceğiniz bazı bilgileri soru-cevap şeklinde açıklayalım.

S: ePSXe bütün PlayStation 1 oyunlarını çalıştırır mı?

C: ePSXe'nin son sürümü çoğu PlayStation 1 oyunun çalıştırır. Resident Evil, Silent Hill, Crash Bandicoot, Tomb Raider ve Tekken gibi popüler oyunlarda çok büyük ihtimal ile sorun yaşamazsınız. Ancak PlayStation 1 için çıkmış ve pek bilinmeyen oyunların hiç veya verimli çalışmama gibi ihtimaller de var.

S: Oyunları CD üzerinden mi yoksa kalıp dosyası üzerinden oynamak mı daha iyi olur?

C: Kısa cevap vermek gerekirse; kalıp dosyası üzerinden oynamak daha iyi. Bunun iki sebebi var:

1- CDler zamanla yıpranmış, üzerlerinde çizikler oluştuysa oyun sırasında donmalar yaşayabilirsiniz.

2- PlayStation 1'lerin aksine bilgisayar cdromları içlerindeki cdleri sürekli döndürmezler. Cd üzerindeki belirli bir veriyi ram'e aktardıktan sonra cd'yi durduran bilgisayarlar, ramdeki veri işlendikten sonra cd'yi tekrar döndürmeye ve verileri kaldığı yerden okumaya devam eder. Bu "dur-devam et" işlemi de oyun sırasında veya yükleme ekranlarında donmalara sebep olabiliyor. Eğer cdnin kalıp dosyası bilgisayarın içinde yer alıyorsa bu tarz donmaları yaşamazsınız.

S: ePSXe'nin yeni sürümü çıktıkça güncelleme yapmam gerekir mi?

C: Bu karar tamamen size kalmış. Eğer emulatörün indirdiğiniz sürümü istediğiniz oyunları verimli bir şekilde çalıştırıyorsa güncelleme yapmanıza gerek yok.

S: ePSXe üzerinden PlayStation 1 oyunlarını arkadaşlarımla online olarak oynayabilir miyim?

C: ePSXe şu an için hiçbir online desteği vermemektedir.

Sanırım merak edilebilecek her konuya değindik. Eğer aklınıza takılan bir soru olursa buradan veya sosyal medya hesabımızdan bize mesaj atarak sorabilirsiniz.

eonder87

• Eski Üye
  • *
  • Default Avatar
    • Profili Görüntüle
    • İzmirim Teknik Servis
Ynt: PlayStation 1 Emulatörü ePSXe Rehberi
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2021, 15:35:01 »
Gayet güzel bir bilgi çünkü çoğu kişi nasıl ayarlayacağını bilemiyordu.

YasinG

• Eski Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2021, 19:00:05 »
Eline sağlık üstad. Çok iyi bir anlatım olmuş.Ara sıra PS2 emulatoru kullanıyordum, şimdi bunu gördüm bi ara Tenchu giriyim bari :)

ilsirya

• Forever Emektarı
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Oyun Kanalım
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2021, 01:50:27 »
Emeğine sağlık Berkay. Zamanında şunun ayarlamalarını yapacağım diye az delirmedim. Şimdi elimde hazır bir şekilde durduğundan hiç ellemiyorum. Nedense hep şu emulator olaylarını yapmak zor gelmiştir bana. <:[