Forever Ziyaretçi Nihai Biyo-Organik Silah Evriliş Diriliş Çöküş Kuruluş Başlangıç
Bizler İnkâr Edilemeyiz! -Forever Ekibi
  • 539
  • 0

DWG22

  • Site Denetmeni
  • *
  • Çevrimdışı
  • İleti: 1193
    • Profili Görüntüle
    • YouTube
DWG22'nin Rainbow Six: Extraction Notları
« : 24 Mayıs 2023, 15:06:53 »

Rainbow Six evreni 2022 yılı itibârıyla güncel olarak ikiye ayrılmaktadır: Siege ve Extraction. Ve her ikisi de bir yere kadar ortak zaman dilimine sâhiptirler. Siege ve Extraction dışında geçmişte pek çok Rainbow Six oyunu da çıkmıştır. Rainbow; terörle etkin şekilde mücâdele edecek özel bir ekip meydana getirme fikriyle oluşmuştur. Buna Rainbow Timi de denmektedir.  Dünyanın her yerinden toplanan operatörlerle şekillendirilmiştir. Ki bu da Rainbow'u, uluslararası bir oluşum yapmaktadır. Bu birimin başındakilere ise Six (Altı) denmiştir. Neden "Altı" sorusunun cevabı ise İngiliz SAS biriminde gizlidir; o birimde komutanın tanımı "Altı"dır. Rainbow ilk olarak 1999 yılında kurulmuştur. Ardından 2012'de "Tamam artık, dünyâ agresif terörden temizlendi. Gerisini yerel kuvvetler halleder," denilerek dağıtılmıştır. Ancak 2015 yılında Beyaz Maskeliler kendini gösterince mevzûlar değişir.


Beyaz Maskeliler'in net amacı, kim oldukları, ne kadar kişiden oluştukları ve kapsamı hiçbir zaman tam olarak bilinemedi. Onlara dâir bilinen tek şey; yaş, din, cinsiyet veya milliyet gözetmeksizin dünyânın her yerine rahatça ve güçlü bir şekilde saldırı düzenleyebilmeleriydi. Beyaz Maskeliler, Masaçüses'teki Bartlıt Üniversitesi'ne geniş ölçekli bir saldırı düzenleyince Rainbow Timi'nin, Aurelya (Aurelia) Arnot yönetiminde tekrar devreye sokulmasına karar verilir. Yeni Six olarak Aurelya'nın denetimi altında Rainbow Timi, sıfırdan yeni operatörlerle kurulur ve aşamalı olarak yeni operatörler kabul etmeye da devâm eder.


Beyaz Maskeliler; Aurelya'nın Rainbow'daki yöneticiliğini bırakacağı zaman dilimi olan 2020 yılında ağır bir darbe yer. Beyaz Maskeliler'in tüm para akış hesapları ortaya çıkarılarak faal konumları bulunur. Ancak Beyaz Maskeliler'in sonu getirilemez. Gölgelere karışmayı başararak küçük gruplar hâlinde varlıklarını sürdürürler. Aurelya, bu olay sonrasında ABD Dış İşleri Bakanı olur ve yerini daha önceden Rainbow'da ruhsal danışmanlık yapan Harişva "Heri" Pandî (Harishva "Harry" Pandey) adlı kişiyle bırakır. Heri (Harry) gelene kadar Rainbow Six: Siege, senaryosal olarak belli bir düşmana karşı savaş verilen bir oyundu; ancak Heri geldikten sonra bu değişti. Siege; operatörler arası çatışmayı işleyen bir oyun hâline geldi. Heri, Rainbow Timi'nin daha iyi gelişmesi için birbirleriyle mücadele etmelerini savunuyordu; bu yüzden de turnuvalar hazırladı, çeşitli meydan okumalar getirdi. Evet, biz şimdi Siege'e burada nokta koyuyor ve Extraction için 2018 yılına dönüyoruz.

2018 yılındayız, hâlâ R6: Siege evrenindeyiz, Rainbow Timi'nin yöneticisi ise Aurelya. Kimera (Chimera) Operasyonu başlatılmış ve Rainbow Timi'ne Finka ile Lion dâvet edilmiş. Bunların katılmasıyla bir KBRN (Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer) durumlara karşı önlem birimi oluşturulmuştur. Peki neden? İşte Extraction'ın ortaya çıkışının ilk temellerini burada göreceğiz. Kimera kelimesini, zâten hâlihazırda Extraction oynayanlar biliyordur. Kapıştığımız yaratıkların ortaya çıkmasına neden olan şey; Kimera Paraziti'dir. Niv Meksiko (New Mexico)'nun bir şehri olan Turut or Kansıkuvıns (Truth or Consequences)'a 2018 yılında bir göktaşı, daha doğrusu bir Rus Soyuz aracı düşer. Soyuz; 1960'larda Korolyov Tasarım Bürosu tarafından Sovyet uzay programı için üretilmiş bir uzay aracı serisidir, Ay Programı'nın temeli olarak görülür. T or K (T or C)'nin yerel sâkinlerinden biri olan Boyd Brooks, bu uzay aracı kapsülünün düşüşüne şâhitlik eder ve düşüşün gerçekleştiği yere gidip kapsülü alarak kendi hurdalığına götürür. Burada kapsülü açan Boyd, bir Apeks (Apex)'le karşılaşır ve o Apeks tarafından enfekte edilir.Apeks; ileri seviyede Kimera Parazitli güçlü yaratıklardır. Oynayanlar hatırlayacaktır; Extraction'da enfekte durumuna uğrayacağımız zaman hemen "REACT Köpüğü" denilen sarı bir koruyucu maddeyle korumaya alınıyorduk. İşte bu işlem olmasa operatörleri bekleyen akıbet de eninde sonunda budur. Bu kapsülden çıkan Apeks'in nasıl ortaya çıktığı sorusunu da yazının ilerisinde cevaplayacağım. Boyd can havliyle en yakın hastaneye gider. Ancak enfeksiyon çoktan başlamış ve Boy; patient zero, yani hastalığın kaynağı sayılan ilk hasta olmuştur (Genelde salgınların tedâvisi için ilk hastanın teşhis edilmesi önemlidir). Boyd kısa sürede parazite yenik düşüp etrafa saldırmaya başlar ve saldırdığı herkesi enfekte eder.Boyd bir şekilde etkisiz hâle getirilip, cesedi oradaki bir kadın doktor olan Elın Makintoş (Ellen Mackintosh) tarafından alınır. 7 gün boyunca Boyd'dan örnekler alarak salgına bir çâre bulmaya çalışır; ancak tedâviyi bulamadan o da enfekte olur. Topladığı örneklerden ayrı düşerek, kendini hastanenin bir yerinde güvence altına alır. Bu esnâda Rainbow da T or K'de olanlardan haberdar olmuştur. Olunmayacak gibi değildir; çünkü enfekteler, ulusal muhafızların içinden geçmiştir. Olay yerine ilk olarak Eş (Ash) gelir. Rainbow yöneticileri, bunun bir terör saldırısı olmadığı için kendilerini ilgilendirmediğini söyleseler de, Eş ısrarcı olur. Bu şekilde T or K'deki operasyonun başı ve sorumlusu Eş tayin edilir. Yönetim sâdece destek ve fon sağlayacaktır; zîra üsttekiler, salgın gibi sıkıntılı bir iş sonucunda başarısız olunursa bununla doğrudan yüzleşmekten çekiniyorlardı. Eş de, durumu kabullenir ve kendisine âcilen Taçanka (Tachanka), Dok (Doc) ve Termit (Thermite)'in gönderilmesini ister.

Yaşananların Türkçe Altyazılı Hikâye Sunumu

Bu şekilde Rainbow, mevzu bahis salgın ve parazit işiyle ilgilenebilecek bir ekip oluşturur: REACT (Rainbow Dünya-Dışı Kaynakları Analiz & Kısıtlama Timi). Ve yaşananlar göz önüne alındığında, bu ekibe son olarak Lion ile Finka dâhil edilir. Yeni kurulan REACT'in, ilk hasta hakkında çalışmalar yapan Elın Makintoş'la ilgili ishtibâratı vardı. Bu yolla ona ulaşıp durumunu ve konumunu öğrendiler. Akabinde doktoru kurtarmayı da başarırlar. Ancak doktor, REACT'e henüz tedâviyi bulamadığını söyler. Bu yüzden bir kurtarma operasyonu da doktorun ayrı düştüğü tedâvi çalışmaları için yapılmalıdır ve yapılarak kaynaklar ele geçirilir de.

REACT, bölgeyi tamamen güvence altına alıp tehditleri yok ettikten sonra Boyd'un hâlâ bulaşım emâreleri gösteren cesedini karantinaya alır ve hastanenin biyolojik tehlike laboratuvarına yerleştirir. Dünyâ hükümetleri ise tehdit ortadan kalktığı için rahattırlar; ancak REACT, bu işin detaylıca araştırılması konusunda ısrarcı olur. İşte tam bu noktada ana hikâye çizgisi ikiye ayrılmakta. Siege; parazit olayını geride bırakarak yoluna devâm ediyor ve Beyaz Maskeliler'in îcâbına bakma işine dönüyor. Yani 2018 yılındaki bu vakâdan sonra Siege'de yaşanan olaylar, Extraction'dan tamamen ayrı. Diğer yandansa Extraction'ın hikâye çizgisi ise tam olarak bu noktada başlamış oluyor.Dünyâ hükümetleri, T or K'deki durumu münferit bir olay olarak görüp davayı kapatmışlardır; ancak REACT arka planda paraziti araştırmaya devâm eder. Ve en sonunda da olan olur. Kimera Paraziti, Boyd'un cesedi üzerinden tekrar aktif hâle gelerek T or K'yi her şeyiyle tamamen yutar.

Ek Bilgi: R6: Extraction'ın T or K haritasında Sierra Hastanesi'ni oynarken, orada Boyd'un parazitle dallanıp budaklanmış hâlini havada görebiliriz.Daha ne olduğunu anlayamadan diğer bölgeler de Kimera Paraziti'ne maruz kalır: Niv York, San Fransisko, Alaska ve daha niceleri. Ayrıca parazitin, var olmak için artık bir konakçıya, yani yaşayan organizmaya da ihtiyacı yoktur. Kimera Operasyonu sırasında parazit, karşılaştığı tüm tehditleri etrafa yayılan döküntülerini kullanarak merkezî bir yolla öğrenmeyi başarmış, bu sâyede de insan tehdidiyle karşılaşabilecek olası formları taklit ederek herhangi bir konakçıya ihtiyaç duymadan Arkealar doğurabilme yetisini kazanmıştı. Peki bu nasıl oldu? Hayırdır yani? Birden nasıl oldu bu olay, di mi? Aslında bir anda olmadı. Tüm bunlar Alaska, Rusya ve Dünya'nın başlangıcıyla bağlantılı.

Kimera Paraziti'nin kökeni yaklaşık 16 milyar yıl öncesine dayanmakta, bilinen evrenin oluşumundan öncesine ya da oluşumundan sonraki yakın bir zamana. Sonuç olarak bu parazitler, çeşitli göktaşlarına yayılarak evrenin her yerine kendilerini taşımayı başarmışlar: Ay, Dünya, Mars... Aklınıza neresi gelirse. Hatta hâlâ hareket hâlinde yolculuklarına devâm eden gök taşları bile olabilir. Tabii gök taşlarının derinlerine sızmış olan bu parazitler milyarlarca yıl geçtiği için mantıksal olarak uyku hâlindeler.

1908'de paraziti taşıyan göktaşlarından biri yolculuğunun sonuna gelerek Dünya'ya düşmüştür. Bunun haricinde daha önceden 2 göktaşının daha Dünya'ya inmiş olduğu sonraki araştırmalarda ortaya çıkacaktır. 1908'deki bu göktaşı Rusya'nın Tunguska bölgesine denk gelmiş ve "Tunguska Olayı"nın vukû bulmasına sebebiyet vermiştir (Burada gerçek bir olaydan esinlenilmiş, Tunguska Olayı diye bir âfet cidden yaşanıyor; ancak nasıl ve neden olduğu hâlen bilinmiyor, olaya neden olan kaynak da hiç bulunamadı). Bir anda göktaşının düştüğü alan kıyâmet yerine dönmüş, 10 milyon ağaç ve 100 binlerce canlı telef olmuş, Dünya'nın manyetik alanında değişiklikler saptanmıştır.Ruslar göktaşını incelediklerindeyse farkında olmadan uyku hâlindeki Kimera Paraziti'ni uyandırmış olurlar. Ancak bu işle ilgilenenler, normal vatandaş olmadığı için, yani bilim insanı oldukları için durumu hemen kontrol altına almayı başarırlar. Rusların, Kimera Parazti'nden ağızları bir kere yanmıştır ve alenen bu parazitle uğraşma gibi bir niyetleri yoktur. Fakat gariptir ki, tevâfuk eseri Ruslar, haberleri olmadan bu parazitin başka bir türeviyle Dünya dışında tekrar etkileşime gireceklerdir. 1960 yılında Ruslar, Ay Programı kapsamında bir soyuz kapsülü gönderirler. Ancak bu kapsülle olan tüm bağlantı, bir süre sonra kopar ve yetkili kozmonota ulaşılamaz. İşte o kapsül, 2018 yılında T or K'ye düşen kapsüldür. Boyd'u enfekte eden Apeks ise, o kapsül içindeki kozmonot idi. Kapsül bir şekilde Ay'la belki de ilk teması gerçekleştirmiş; ancak her ne olduysa tetiklenen Kimera Paraziti saldırgan bir tavırla tüm kapsülü ve kozmonotu ele geçirerek onu yıllar içinde bir Apeks'e dönüştürmüştür.Anlayacağınız, T or K'deki parazit olayının, 1908'lere kadar uzanan bir yolculuğu var. Peki ya diğer 2 göktaşı? Onlar ne durumda? Onların uzun zaman önce Alaska'ya düşmüş olduğu 1950'lerde keşfedilmiş. Hattâ ilkinin düştüğü yer olan Yuridisi (Eurydice), Alaska'da oynanan haritalardan biri. İkinci göktaşı ise yine Alaska haritalarından biriyle bağlantılı, ki o da: Orfeus (Orpheus) Araştırma Merkezi. Yunan mitolojisindeki iki âşığın isminden esinlenilerek isimlendirilmiş bu yerler, gerçek Alaska'da bulunmamaktadır. Orfeus, bir biyo-teknoloji şirketidir ve Yuridisi'deki gök taşlarının izini bularak hepsini toplamıştır. Gök taşlarını inceleyip parazitlerin varlıklarını öğrenen Orfeus, bu bilgileri kendisine saklamayı tercih etmiş ve paraziti yıllarca kontrol altında tutmuştur. Ancak... daha sonra T or Q her şeyi değiştirir.


Yuridisi (Solda) ve Orfeus (Sağda) Haritaları

T or Q sonrası Boyd'un cesedinde tecrit edilen parazit, ortama uyum sağladı ve aynı, göktaşlarında yaptığını yaparak dallarını, Dünya'nın derinliklerine indirmeyi başardı. Ardından parazit bir şeyi fark etti: Burada yalnız değildi. Dünya'nın kabuğuna doğru yoluna devam edince diğer türdaşlarıyla bağlantıya geçti. Onlarla birleşerek kapsamını büyüttü ve Dünyalılara fark ettirmeden gezegene tamamen yayılmaya başladı. Zamanı geldiğindeyse Kimera, T or Q'yu ele geçirip Alaska'daki Orfeus Araştırma Merkezi'ndeki uykuda olan örneklerden başlayarak dünyânın dört bir yanındaki bilinmeyen türlerini yeniden uyandırdı. Bu süreçte Orfeus her şeyi örtbas etmeye çalışsa da, bir kez örtbasa girişildi mi, iş işten geçmiş demektir vesselam...Rainbow Six: Extraction'ın temel girizgah hikâyesi bu şekildedir. Parazitin yeniden uyanışı sonrası, zâten diken üstünde olan REACT hemen devreye girer. Rainbow Operatörleriyle oturumlar yapılır ve gönüllü operatörlerin REACT'e katılması istenir. Payinır (Pioneer) Gemisi, karargah olarak belirlenir. Eskiden bir yük gemisiyken, Dünya'da türünün tek örneği son teknolojiyle donatılmış bir taşıta dönüştürülen Payinır, ayrıca içerisinde açık kaynaklı bir yapay zekâ olan Kodeks (Codex)'i de barındırmaktadır. Kodeks, gerek operatörlerin ruhsal davranışları gerekse de paraziti anlamaya ve yenmeye dâir yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler toplayarak işler ve olası çözümler sunmaya çalışır. Kısaca, o da REACT'in bir üyesidir.REACT; yalnızca bir muhârebe timi değildir, REACT için öncelik; araştırmadır. Bu yüzden de parazitin etkinlik gösterdiği yerleri araştırmaya uygun hâle getirmek de REACT'in sorumluları arasındadır. Bilim insanları ve araştırmacıların sahada güvenle çalışabilmeleri için de hava kilitleri şarttır ve bunların hepsi REACT'in girişimleriyle var olur. Parazitin ne zaman etkin olduğu, ne zaman saldırganlaştığı, yeni mutasyonların oluşması ve kaynak ile insan kurtarma operasyonları dâima REACT'in gözetimindedir.

REACT'i REACT yapan 3 kişi vardır: Eş, Mira ve Termit. Eş; Kimera Operasyonu'nda olduğu gibi yine tüm REACT operasyonlarının başıdır. Mira, AR-GE bölümünden sorumludur. Termit ise, taktik ve planlanma direktörüdür, her akında görevlerle ilgili operatörlere telsizden direktifler verir; ki kendisi Kimera Operasyonu'nda da aynı şekilde destek sağlamıştır. Bu üçünün oluşturduğu çatı altındaysa REACT Operatörleri şu şekildedir:

Alibay (Allibi)
Kapitao (Capitão)
Dok (Doc)
Eko (EchO)
Ela
FinkA
Fûz (Fuze)
Gridlok (Gridlock)
Yager (Jäger)
Hibana
IQ
Lâyın (Lion)
Nomed (Nomad)
Puls (Pulse)
Sılec (Sledge)
Sımok (Smoke)
Taçanka (Tachanka
Vicıl (Vigil)
Zofya (Zofia)

REACT'in düzenlediği her akın; parazit ve parazitten meydana gelen Arkealara karşı daha fazla şey öğrenmek anlamına gelmektedir. İnsanlığın karşı karşıya olduğu bu tehditle yüzleşmek, REACT'e kalmıştır ve REACT de elinden gelen en iyi şekilde bu tehditle mücâdele edip onun yayılmasını engellemeyi amaçlamaktadır.[Bu yazının devâmı niteliğindeki Siege Notları'nın ilk bölümüne geçerek okumayı sürdürebilirsiniz.]