Forever Ziyaretçi Nihai Biyo-Organik Silah Evriliş Diriliş Çöküş Kuruluş Başlangıç
Bizler İnkâr Edilemeyiz! -Forever Ekibi
  • 27810
  • 0

leon scott kenedy

  • Site Yöneticisi
  • *
  • Çevrimdışı
  • İleti: 135
    • Profili Görüntüle
Resident Evil 4 (2005)
« : 01 Ocak 2008, 23:03:03 »

Çıkış Tarihi: Ocak 2005
Platformu: GameCube, PS2, PC, Wii,
PS3, X360, PS4, X1, Switch
Türü: Hayatta Kalma Korkusu
Geliştiricisi: Capcom
Yayıncısı: Capcom, Ubisoft

Genel Bakış:

Pek çok oyun inceleme sitesine göre serinin devrim noktası olan Resident Evil 4, tam anlamıyla, eski adaşlarından çok farklı olsa da, klasikleşmiş bir kült olarak anılıyor. Resident Evil'in yeni baştan yaratıldığı oyunda, gelişen teknolojiyle birlikte yüzünü göstermeye başlayan yeni nesli çekme çabalarının ilk etkileri görülmektedir. Buna rağmen Resident Evil 4, içerdiği aksiyondan ayrı tutularak, hâlâ bir hayatta kalma korkusu olarak sınıflandırılmaktadır.

Oyun; artık bir hükümet ajanı olarak görev yapan Leon'un, Amerikan başkanının kaçırılan kızını aramak üzere İspanya'daki bir köye gönderilmesiyle başlıyor. Belki zombiler yok; ama senaryonun ilerleyişi yönünden biyolojik silah kavramı, son hızla kendini geliştirmeye devam ediyor.

Üçüncü şahısın hakim olduğu ve omuz üstü kamerayla nişan alınarak ateş edilen bu oyunun, zamanına göre oyun piyasasını da salladığı gerçeği, 4. oyunun efsaneleşmesini daha da hızlandırdı ve bu oyunla birlikte, klasik (gelenekçi) ve yeni nesil oyuncular diye serinin hayranları ikiye ayrıldı. Bu şekilde Code Veronica X'teki senaryocu ile oynanışçılar grubu, klasik kesim altında tekrar birleşti; fakat bu, ikinci bir gruplaşmanın yaşanmasını engelleyemedi.

Resident Evil 4, bir doruk noktasıydı ve bu da bazı iyi-kötü şeylerin yaşanmasına neden oldu tabii ki; ancak şüphesiz en büyük darbe serinin babası Shinji Mikami'nin "Yalnızca Gamecube" sözünü tutmak uğruna görevinden ayrılmasıydı. Seriyi ve hayranlarını derinden yaralayan bu durumun etkileri, günümüze değin hâlâ daha sürmektedir.

Gamecube, PS 2, Nintendo Wii ve yüksek çözünürlüklü olarak PS 3 ile Xbox 360 gibi ev konsollarıyla sınırlı kalmayan yapım, mobil cihazlar için de piyasaya sürülerek her kesime hitap edebilen multiplartfrom kavramının ötesinde bir şey gerçekleştirmiştir. Sanırım bu oyunu elde etmeniz fazla zor olmasa gerek.

Resident Evil 4 Türkçe Belgeleri
Resident Evil 4 Türkçe Altyazılı Senaryosu
Resident Evil 4 Türkçe Altyazılı Fragmanları