Forever Ziyaretçi Nihai Biyo-Organik Silah Evriliş Diriliş Çöküş Kuruluş Başlangıç
Bizler İnkâr Edilemeyiz! -Forever Ekibi
 • 868
 • 1

HammerHead

 • Site Yöneticisi
 • *
 • Çevrimdışı
 • İleti: 555
  • Profili Görüntüle


Daha önceden hazırladığımız bu rehberde, Resident Evil: Resistance'a başlamayı düşünen arkadaşlar için "Afetzedeler"i kısaca anlatmış ve yararlı olabilecek birkaç ipucu vermiştik. Bugün ise afetzedelere karşı tek başına mücadele edecek olan "Baş Yönetici"ye değineceğiz.

Baş yönetici olarak oyundaki amacınız oldukça basit. Sınırlı süreye sahip olan 4 afetzedeyi, 3 etaptan oluşan deney alanında süreleri dolana kadara oyalamak. Oyun boyunca afetzedelere karşı gerçekleştireceğiniz her başarılı saldırı, onların fazladan zaman kaybetmesine sebep olurken; afetzedelerin size karşı gerçekleştireceği her başarılı direniş, (zombilerinizi öldürmek, tuzaklarını bozmak, vb) onlara fazladan zaman olarak geri dönecek.

Önceki rehberimizde afetzedelerin 3 etapta yapmaları gereken görevlere yer vermiştik. Ancak o rehberi okumayan, sadece baş yönetici ile oynamaya odaklanacak olan arkadaşlarımız için etaplardaki görevleri hızlıca bahsetmek istiyorum.

1. Etap: Oyunun başladığı ilk etapta afetzedeler; çevrede bulunan 3 anahtarı bulup, çıkış kapısının yakınındaki bulmacaya götürmeleri gerekiyor. Bir afetzede, birden fazla anahtar taşıyabilir. Ancak anahtar taşıyan afetzede ölürse, üzerinde bulundurduğu anahtar(lar) yere düşer. Bütün anahtarlar yerine ulaştığında afetzedelerin, çıkış kapısı önünde toplanması gerekiyor.

2. Etap: Öncelikle afetzedeler, alanda başı boş dolaşan güvenlik görevlisi zombiyi bulmalı ve onu öldürüp, üzerinde taşıdığı anahtar kartını ele geçirmeli. Kartı alan oyuncu, yine çevrede bulunan 3 güvenlik terminalini devre dışı bırakmalı. Bu süreçte anahtar kartını taşıyan afetzede ölürse, anahtar yere düşer. Güvenlik terminalleri devre dışı kaldığında, bütün afetzedelerin çıkış kapısı önünde toplanması gerekiyor.

3. Etap: Son etapta ise afetzedeler, çevrede bulunan 3 deney kapsülünü, sırasıyla bulup yok etmeliler.  Bu kapsüller yok edildikten sonra bir afetzede, çıkış kapısını aktif etmeli. Aktif olma işleminin başlamasından 30 saniye sonra açılan çıkış kapısından afetzedeler, ister tek başlarına isterlerse takım olarak çıkabilirler.

Bu ön bilgileri verdikten sonra sıra, oyun sırasında işinize yarayacak diğer ipuçlarına geldi.

1- Haritayı Verimli Şekilde Kullanın: Oyun sırasında kameralar temel silahlarınız, haritanız ise temel istihbarat ekipmanınız olarak hizmet vermekte. Haritayı açmak size; bütün afetzedelerin yerlerini, aradıkları anahtarlar ile görevlerin konumlarını ve mevcut kameralarınızın görüş açılarını gösterir. Oyunda kameralarınızı değiştirmek için kısayol tuşları bulunuyor olsa da bu tuşları kullanarak her zaman istediğiniz kameraya hemen ulaşamayabilirsiniz (özellikle de geçiş yapmak istediğiniz kamera, mevcut kameranızdan uzaktaysa) . Haritayı kullanmaya alıştığınızda hem farklı kameralar arasında hızlı geçiş yapabilir hem de bunu yaparken o sırada farklı konumlarda bulunan afetzedelerin neler yaptığını öğrenebilirsiniz.

2- Enerjinizi İyi Değerlendirin: Bütün oyun boyunca yapacağınız her hamle enerji harcayacaktır. Enerji zaman içinde tekrar doluyor olsa da oyunun alanına rastgele atacağınız zombilerin, afetzedeler tarafından kolayca yok edilmesi; size enerji kaybı, afetzedelere ise fazladan zaman olarak geri dönecektir. Eğer enerjiniz az ise ve sadece güçsüz zombiler ile o an işe yaramayacak tuzaklar çıkartmaya yetiyorsa, enerjinizin biraz daha dolmasını bekleyin. Bırakın afetzedeler 3-5 saniye daha odadan odaya serbestçe dolaşsınlar. Enerjiniz dolduğunda ve öldürülmesi zor zombileri sahaya sürdüğünüzde afetzedeleri zor anlar bekliyor olacak.

3- Zayıf Halkayı Belirleyin: Resident Evil: Resistance, baş yönetici olarak oynayan arkadaşlar için hoş bir özellik barındırıyor. Bir afetzede ne kadar iyi olursa olsun tek başına bütün takımı zafere ulaştıramaz, ancak kötü oynayan bir afetzede bütün takım arkadaşlarını mağlubiyete götürebilir. Bu yazının başlarında da belirttiğim gibi, yapacağınız her başarılı saldırı afetzedelerin fazladan zaman kaybetmesine sebep olacak ve bütün saldırılarınızı, ekibin en kötü oyuncusuna (en zayıf halkaya) yapmak, afetzedelerin fazladan zaman kaybetmesini garantileyecektir.

Peki ama en zayıf halka olan oyuncuyu nasıl tespit edebilirsiniz? Öncelikle afetzede karakterlerini biraz tanımanız gerekiyor. Afetzedeler arasında bulunan "Valerie" ve "Martin" isimle karakterler, diğer karakterlere kıyasla daha yavaş koşar ve silah kullanma becerileri de yine diğer karakterlere kıyasla daha kötüdür. Valerie, zombileri başlarından vurarak sahip oldukları ek güçleri (buffları) ortadan kaldırabiliyor ve Martin, yakın dövüş silahlarını normale göre daha dayanıklı olarak kullanabiliyor. Ancak yine de her iki karakter toplu zombi saldırına karşı çok uzun süre kendilerini koruyamayan karakterler. Eğer afetzedelerin içinde Valerie ve/veya Martin'i görüyorsanız ve bu karakterlerin takım arkadaşlarından ayrıldıklarını görürseniz, bu fırsatı değerlendirin.

Afetzedelerin içinde bulunan bir diğer zayıf halka ise etrafta zehirli olarak dolaşan oyunculardır. Zehirlenen afetzedeler; belirli aralıklar ile tıkanıp, öksürmeye başlarlar ve bu sırada yapacağınız saldırılara karşı savunmasızdırlar. Oyun sırasında ekranınızın, sol tarafındaki karakter resimlerine bakın. Eğer mor renkli afetzede resmi görüyorsanız, bu o afetzedenin zehirli olduğu göstermektedir. Her boşlukta ona saldırmaya çalışın.

Bunların dışında da ekipten ayrı olarak ilerleyen rakiplerinize de anlık saldırılar düzenleyebilirsiniz. İyi oynayan oyuncular bile bazen büyük hatalar yapabiliyorlar.

4- Mayınlar ile Onlara Küçük Sürprizler Yapın: Ortada başıboş durmaları ve kolayca fark edilmeleri sebebiyle mayınlar, kimi zaman "kullanışlı" olarak görülmezler ve doğrusunu söylemek gerekirse onları rastgele ortaya koyarsanız, gerçekten de pek iş görmezler. Eğer mayınları verimli kullanmak istiyorsanız, onları aşağıdaki 3 alanda kullanmayı deneyebilirsiniz.

a- Kapalı Kapıların Arkası: Oldukça basit bir yöntem, ancak şaşırtıcı derecede çok iş görür. Birçok afetzede, kapalı kapıları açtıktan sonra hiç yere bakmadan yollarına devam ederek kapı arkasına yerleştirdiğiniz mayınların patlamasına sebep olurlar.

b- Yerde Yatan Zombilerin Altı: Eğer afetzedeler mayınlarınızı görmezlerse onları etkisiz hale de getiremezler. Yerde bulunan zombiler nedeniyle afetzedeler, belki hemen mayınların üstlerine basmayabilirler. Ancak yerdeki zombi aniden ayaklanıp; bir afetzedeyi yakalamayı başarırsa altındaki mayın, çok büyük ihtimal ile o sırada patlayacak ve hem yakalanan afetzedenin daha fazla hasar almasına hem de takımın daha fazla ceza süresine maruz kalmasına sebep olacak.

c- Afetzedelerin Ayaklarının Altı: Tahmin edebileceğiniz üzere mayınların en verimli olarak kullanıldığı yer, o sırada zombiler ve yapmaları gereken görevler ile uğraşan afetzedelerin ayaklarının altıdır. Bu yönteme uygun yerleştirdiğiniz mayınlar, hemen aktif olmazlar. Ancak afetzedeler o sırada başka bir iş ile uğraştıklarından ayaklarının altındaki tuzağı da fark etmezler. Ne zaman ki afetzede, mevcut işinin bitirir ve hareket etmeye başlarsa, yerleştirdiğiniz mayın da tam o zaman aktif olur.

Önemli Not: Kameralarınızı kullanarak yerdeki mayınları elle de patlatabilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınız mayınlar, patlamadan önce yüksek ses çıkartarak çevredeki afetzedeleri uyarır.

Önemli Not 2: Patlayan mayından ne kadar çok afetzede etkilenirse, o kadar çok zaman kaybederler.

5- Kamera Silahlarını Kullanmaktan Çekinmeyin: Sürekli göz önünde oldukları ve yer değiştirme kabiliyetleri olmadığı için kameralarınız, afetzedelerin sürekli hedefi olsalar da aynı zamanda bulundurdukları silahlar sebebiyle de afetzedelerin en korkulu rüyasıdır. Kamera silahları ile yapacağınız her isabetli atış, afetzedeleri hem hızlıca yere düşmesine hem de alacakları ceza sürelerinin katlanmasına sebep olacaktır. Özellikle de yerdeki mayına yakalanmış veya başka bir sebepten dolayı hareket edemeyen bir afetzede görürseniz, bütün mermiyi onun üzerine boşaltın.

6- Zombi Güçlendiricilerinizi Birden Fazla Amaç İçin Kullanın: Oyun boyunca elde edeceğiniz güçlendiricileri, zombilerin üzerine ateşleyerek; verecekleri hasarı, dirençlerini, vb. özelliklerini güçlendirebilirsiniz.

Şimdi hepimizin aklına gelen ilk taktik, önemli bir noktayı zombiler ile doldurmak ve ardından bu güçlendiricilerin hepsini o zombilerin üzerine kullanmak olacaktır ki, güçlencirilerin asıl amacı da zaten bu. Nede olsa afetzedeler, güçlendirilmiş zombilerinize karşı daha uzun süren mücadele verecekler.

Güçlendiriciler ile yapabileceğiniz bir diğer taktik ise "blöf" yapmaktır. Eğer afetzedelerin ekipman olarak çok güçlü olduklarını ve girecekleri her odayı saniyeler içinde temizleyeceklerini düşünüyorsanız, onları yanlış odaya yöneltebilir ve görev alanına daha geç ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Peki bunu tam olarak nasıl başaracaksınız? Oyun haritalarının belirli noktalarında yol ayrımları var ve bu yol ayrımlarının kapıları, her zaman kapalıdır. Afetzedeler, bu yol ayrımına yaklaştıklarında, göreve daha uzak olan odaya birkaç zombi yerleştirin ve üstlerine güçlendiricilerinizi ateşleyin. Gitmeleri gereken görev noktasının tam yerini bilmeyen afetzedeler, yerleştirdiğiniz zombilerin hırıltılarını ve ateşlediğiniz güçlendiricilerin seslerini duyduktan sonra görev odasını koruduğunu düşünerek, aslında göreve daha uzak olan odaya girecekler. Tabii ki afetzedeler, ellerindeki cephane durumuna göre blöf olarak yerleştirilen zombileri, elbet yok etmeyi başaracaklardır, ancak bu işlemi yaptıktan sonra hem cephaneleri azalacak hem de gitmeleri gereken noktaya daha geç varacaklar.

7- Önemli Zombileri Kaçırın: Afetzedelere zaman kaybettirmek için kullanabileceğiniz bir diğer taktik ise 2. etapta bulunan "güvenlik görevlisi zombi" ile "sırt çantalı zombi"yi kaçırmaktır. Eğer afetzedeler bu zombilere yaklaşıyorlarsa, zombilerin kontrolünü ele geçirin ve olay yerinden uzaklaştırın. Bırakın afetzedeler oyun alanında boş yere dönsünler.

Ayrıca sırt çantalı zombiyi belirli bir süre boyunca ölmemesini sağlarsanız, full zırhlı zombi ve ivy gibi afetzedelere çile çektirebilecek zombileri, oyun alanına sürme hakkı kazanırsınız.

8- Sandık Odalarına Saldırın: Her etabın başında afetzedeler, başlangıç odasında bulunan sandıktan, ekipman alırken savunmasız durumda olurlar. Şu an için oyunda bulunan bütün haritaların 1. ve 2. etaplarındaki başlangıç odaları, baş yöneticinin yapacağı saldırıya açıktır. Etap başlar başlamaz, bir zombinin kontrolünü ele geçirin ve sandıkta ekipman almak ile uğraşan afetzedelere saldırın. Böylece afetzedeler, etaba henüz düzgün başlayamadan ceza süresine maruz kalmış olacaklar.

9- Ultilerinizi Gereksiz ise Geri Çekin: Oyuna başlamadan önce seçeceğiniz her baş yöneticinin, kendisine özel bir ulti (nihai) silahı mevcut (Örn: Mr. X ve William Birkin) . Maç başladığı anda dolmaya başlayan ve normal koşullar altında ilk olarak 2. etapta kullanılabilir olan bu ultiler, afetzedeleri hızlıca art arda öldürebilir hatta kaybetmek üzere olduğunuz maçı tersine çevirip, size galibiyet getirebilirler. Bu denli güçlü olmalarına karşın, sadece belirli süre boyunca oyun alanında kullanılabilir olan ultiler, kimi zaman işini bilen afetzedeler karşısında istenilen etkiyi sağlayamayabilirler. Eğer bu duruma düşerseniz, çok fazla düşünmeden ultinizi geri çekebilirsiniz. Erken geri çekme işlemini yaptığınızda, ultinin tekrar kullanıma açılma süresi daha kısa olacaktır.

10- Kapıları Kilitleyin: Baş yönetici olarak oynadığım ender zamanlarda belki de en sık yaptığım hatadır bu. Kargaşanın bol olduğu zamanlarda afetzedeler, durumun üstesinden gelemeyeceklerini düşündüklerinde geri çekilecek ve zombilerinize daha güvenli mesafelerden saldırmaya başlayacaklar. Afetzedelerin böyle bir davranış sergileyeceğini düşündüğünüz veya kargaşanın başladığı anda odanın kapısını kilitleyerek, kurbanlarınızın olay yerini terk etmesini engelleyebilirsiniz.

Böylece Resident Evil: Resistance'a baş yönetici olarak başladığınızda dikkat etmeniz gereken 10 önemli noktayı sıralamış olduk. Tabii ki oyuna ilk başladığınızda her şey kusursuz ilerlemeyecek ve belki oyuna alışmanız belki birkaç el sürecek, ancak haritanızı ve oyun alanını dikkatlice gözlemleyip, hangi hamlenizi ne zaman yapacağınızı öğrendikten sonra işler tamamen değişecektir.


YasinG

 • Eski Üye
 • *
 • Çevrimdışı
 • İleti: 127
  • Profili Görüntüle
Ynt: Resident Evil: Resistance Baş Yönetici Başlangıç Rehberi
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2020, 22:17:18 »
Ellerine sağlık hocam.Yararlı bir rehber olmuş.Bunları değerlendirmek lazım.